Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучването на Световната конференция на ОИСР в училища

Йоана Маринова: У нас е най-висок ефектът на социалните неравенства върху уменията на децата

"Има политики, които могат да се включат като изисквания в подготовката на учителите"

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

България за разлика от другите държави показва най-висок ефект на социални неравенства върху уменията на децата на 15-годишна възраст. Това означава, че пропастта у нас е изключително голяма. Образованието не се дърпа нагоре от една шепа елитни училища. Ние, за да преодолеем неравенствата, трябва да се съсредоточим върху училищата, където има проблеми и ниски академични постижения.

Това каза Йоана Маринова, изпълнителен директор на Фондация "Лъчезар Цоцорков, в интервю пред БНР.

В предаването "Преди всички" тя коментира проучването на Световната конференция на Организацията за  икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в училища. Резултатите от изследването са в Глобален доклад на организацията за  социално-емоционалните умения на 15-годишни ученици от цял свят.

Партньор в проучването у нас е именно Фондация "Лъчезар Цоцорков".  Изследването се прави за втори път, въпросниците са с въпроси от ПИСА, попълват се от ученици, учители и директори. Изследването обхваща над 20 държави от 4 континента. В България са включени освен 3012 ученици и 555 учители от 80 училища в цялата страна.

Основно в доклада е посочено, 15-годишните деца са с по-ниски очаквания за реализация в бъдеще.

"Нашите деца са малко по-неуверени като цяло, това отразява състоянието на цялото общество. И именно социално-емоционалните отношения допринасят за функциониране на една среда и затова са толкова ключови. Те ни светват червени лампи, на които обезателно трябва да обърнем внимание", коментира Йоана Маринова.

Според нея резултатите показват, че има пряка връзка между социално-емоционалните умения и академичните постижения като математика, български език, изкуство, креативност.

"Но за мен най-ключовите индикатори са първо социалните неравенства. България за разлика от другите държави показва най-висок ефект на социалните неравенства върху уменията на децата", казва Маринова.

Фондацията има подкрепата на МОН за представената специална програма за развиване на социално-емоционални умения от 1 – 4 клас, "когато се поставя основата и резултатите виждаме, когато са на 15 години".

Според Маринова големият проблем в нашето образование е, последователността на политиките. Сменят се при всяка смяна на управляващите. "Трябва да има приемственост и да се продължи. Тук не е само МОН, работим и с МЗ, и навсякъде е така, винаги започваш от нулата, "елате пак ни разкажете, елате пак ни покажете", сподели опита си Йоана Маринова.

Тя коментира, че последните години се правят козметични промени и какво значение има дали си с учебник А или учебник Б, дали са на дигитална дъска или на черна, когато учителят ти крещи?

"Ние не вярваме уменията да се усвояват като отделен предмет, а да бъдат вплетени в цялата образователна система, това е промяна на парадигмата. Има политики, които могат да се включат като изисквания в подготовката на учителите и е важно да подкрепим учителите", сподели Маринова.

И посочи, че в сравнения с другите държави ние се движим в крак с тенденциите и сме по-добре по някои индикатори, като "нашите ходят на фитнес".

А покриват ли нормативите в часовете по ФВС?

И как в Индия за 5 години са променили образованието си?

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19