През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото възнаграждение на труда на журналистите, остават актуални.
Преди 180 години започва историята на българския периодичен печат. Маститите духовни учители и предци на словото със страстен пламък към истината и обществената отговорност, са търсели решение на подобни въпроси – за моралния облик на колегията и стремеж към подобряване условията за работата на хората на словото – журналисти и писатели. По същия начин, както в миналото, днешните журналисти се стремят към изграждане на доверие, отговорност и етичност в своята професия.
"И до днес наша истина и наше кредо е максимата на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук", каза за "Хоризонт" Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.
Йосиф Хербс е първият председател на Дружеството на столичните журналисти. Един от най-големите публицисти на България, който работи в прекрасни български издания и който до последния си дъх отстоява истината и заплаща със живота си за това, припомни още председателят на Съюза на българските журналисти.
"180 години от периодичния печат е един дълъг период, и точно отбелязвайки 50 години от неговото начало през 1894 г. се свиква първият журналистическо-списателски събор. Той е известен в нашите архиви с това наименование. Участници в него са Тодор Влайков, Алеко Константинов, Йордан Иванов, д-р Кръстьо Кръстев, Янко Сакъзов, Евтим Дабев, Димитър и Вела Благоеви, Иван Вазов, д-р Александър Теодоров - Балан, Гаврил Георгиев, Стоян Заимов, Тодор Постомпиров - наши сънародници, дали много за българската духовност и култура, наши будители.
Те са поставили началото на организираното журналистическо движение. За първи път от записките на Димитър Михайловски разбираме, че още през далечната 1879 г. е ставало дума за желанието на пишещите хора в България, че искат да се сдружат. Това става факт 15 години по късно, разказа още Снежана Тодорова.
"130 години по-късно ние отново си поставяме същите цели като преди столетие, за достойно възнаграждение на журналистическия труд, както и обществото да бъде напълно доволно от моралния облик на пишещите братя, допълни Тодорова.
На 15 май СБЖ ще отбележи годишнините с тържествено събрание-концерт в Сатиричния театър "Алеко Константинов" в София.
Още по темата в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) е в протестна готовност. Поводът: опасения от замразяване на заплатите. "Искаме много ясно..
Експертното правителство не носи отговорност, защото зад гърба му няма политическа сила и подкрепа. Това предупреди политологът доц. д-р..
Бойко Борисов тласка страната към нови избори . Това каза пред БНР депутатът от "Има такъв народ" Станислав Балабанов в коментар на..