Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Галина Чанева: Лечебните заведения да имат политика за привличане и задържане на персонал

"Проблемът не е само в заплащането. Един млад човек иска да вижда перспективите пред себе си"

| Интервю
Снимка: архив

"Нашите студенти остават тук. Да отидеш в чужбина и да се реализираш като медицинска сестра, никак не е лесно. Там заминават квалифицираните сестри с много добра езикова подготовка". 

Това заяви пред БНР проф. Галина Чанева, заместник-декан на Факултета по обществено здраве в Медицинския университет в София.

В Медицинския университет в София приемаме 150 души на година за медицински сестри, посочи тя и добави, че обикновено кандидатите за тези места са около 200. По думите ѝ всяка година има интерес към професията. 

Проф. Чанева отбеляза, че около 2/3 от студентите са млади хора, които са мотивирани. По-малко са тези, които влизат в университета, за да се преквалифицират. 

За сравнение във Франция обаче правят подбор на 100 души от 10 000 кандидати, изтъкна тя. 

Според нея проблемът не е само в заплащането, нещата са комплексни. 

"Един млад човек иска да вижда перспективите пред себе си".

Подготовката на нашите сестри е много добра, категорична бе проф. Чанева. Тя смята, че няма как да бъдат задължавани студентите да остават в България след завършването си. Самите лечебни заведения трябва да имат политика за привличане и задържане на персонал, категорична бе тя. 

"Трябва да има баланс - да се търсят взаимоотношенията и пропорциите между пациенти и медицински сестри. Трябва да се мисли върху това - колко пациенти ще бъдат обслужвани и на тази база да се търсят медицински сестри. Болниците си имат свои правила и политики", коментира проф. Чанева. 

Тя подчерта още, че хората, които избират тази професия, са изключително отговорни. И изтъкна, че много хора в пенсионна възраст остават в системата да работят. По думите ѝ това се изгражда като един професионален начин на мислене. 

Според 79-годишната медицинска сестра Мина Иванова от Алфатар липсата на кадри се дължи на ниското заплащане

"Професията на медицинската сестра е благородна. Отдаваме всички сили, но заплащането ни не е на необходимото ниво", смята тя. И изтъкна, че когато работиш на няколко места, не можеш да бъдеш пълноценен: 

"Колкото и да се стараем, човек има някакъв предел". 

Въпреки възрастта Иванова продължава да работи: "Помолиха ме да поема детската градина в Алфатар поради липса на кадри. Няма кой да поеме детската градина - няма кандидати".

По думите ѝ има достатъчно млади кадри, които завършват, но те не остават да работят в България

"Всеки трябва да има право на избор. Нашата държава трябва да направи така, че тези хора да останат да работят тук", категорична бе медицинската сестра. 

Интервютата на Силвия Великова и Таня Милушева в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Съветът на ЕС замрази частично визовото споразумение с Грузия

Съветът на ЕС замрази частично споразумението за визово облекчение между ЕС и Грузия, което би могло да накара грузински дипломати и официални лица да подават молба за виза при пътуване в Общността. Решението ще засегне членове на грузински официални делегации, които участват в официални срещи и други събития на територията на страна членка,..

публикувано на 27.01.25 в 16:12

Противоепидемични мерки в Кюстендилска област

Считано от 29.01.2025 г. до 05.02.2025 г. на територията на Кюстендилския регион се въвеждат противоепидемични мерки. Това решение взе Областният оперативен щаб за борба с грип и остри респираторни заболявания, свикан от областния управител инж. Александър Паяндурски. Засега обаче учебните занатия ще пръдължат в клас, без онлайн форма...

публикувано на 27.01.25 в 16:06

В Русе почетоха жертвите на Холокоста

С едноминутно мълчание и преклонение пред жертвите на Холокоста в Русе бе отбелязана 80-годишнината от освобождаването на нацисткия коцентрационен лагер "Аушвиц-Биркенау". По инициатива на регионалната организация на евреите "Шалом" пред паметника на жертвите на холокоста бе отбелязана 80-годишнината от края на най-жестокия геноцид в..

публикувано на 27.01.25 в 15:56

От сряда и област Монтана е в грипна епидемия - за 7 дни

Грипна епидемия обявяват в област Монтана от сряда, която ще продължи до 4 февруари включително. Към момента учениците остават в клас. Двукратно увеличение на болните от грип и остри респираторни заболявания (ОРЗ) за последните две седмици отчитат от Регионалната здравна инспекция в Монтана. На свое заседание днес областният медицински щаб взе..

публикувано на 27.01.25 в 15:48

КТ "Подкрепа" иска поне 10% ръст на заплатите в обществения сектор

Проектобюджетите на държавата, на държавното обществено осигуряване и на Здравната каса за 2025-а година да бъдат представени на синдикатите и бизнеса в срок до 5-и февруари, а заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество по тях да се проведе не по-късно от 12-и февруари – за това настоява президентът на Конфедерация на труда..

публикувано на 27.01.25 в 15:46
Снимката е илюстративна

Над 200 000 палестинци се завърнаха в северната част на Ивицата Газа

По данни на здравните власти в Газа, над 200 000 палестинци се завърнаха в северната част на ивицата пеша, пренасяйки покъщнината си, след като Израел позволи преминаването през т.нар. "коридор "Нецарим". "Идвам от Хан Юнис. Пътуването беше много трудно. Спим по улиците от три дни. Чакахме израелците да ни пуснат да пресечем дни наред без храна,..

публикувано на 27.01.25 в 15:44

В Пазарджик няма основание за обявяването на грипна епидемия

В Пазарджик се отчита леко повишаване на заболеваемостта, но към момента няма основание за обявяването на грипна епидемия, каза директорът на РЗИ д-р Димитър Савов: "Като отсъстващи ученици, преподаватели, спадат цифрите. Миналата седмица бяха над 20 процента. Сега вече са 14. Най-високият процент е сред  децата от 1-ви до 4-ти клас, но той е 17..

публикувано на 27.01.25 в 15:27