Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Юлиан Войнов: Ако отчетеният от НСИ спад на инфлацията се задълбочи, през 2025 г. можем да приемем еврото

| Интервю
Юлиан Войнов
Снимка: Георги Налбантов

Ако тенденцията на спад на инфлацията, отчетена от НСИ, се задълбочи, имаме всички основания да смятаме, че през 2025 г. можем да влезем в еврозоната - ако не в началото, в средата на годината, и само политическо решение може да наложи да изчакаме 1-ви януари 2026 г., защото няма държава, която да е приела еврото в средата на годината. 

Тази прогноза направи пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов.

"Последните данни показват, че се движим с доста ускорени темпове за намаляване на инфлацията. По последните данни за април на НСИ инфлационният индекс спада на месечна база и имаме месечна дефлация от 0,3% и годишната инфлация е 2,4%. ... За да изпълним критериите за еврозоната, този спад ни приближава в много сериозна степен. За момента още не изпълняваме този критерий. Ако тенденцията на спад на инфлацията, която видяхме през април, се задълбочи, а аз не виждам причини да не се задълбочи, следващите 3-4 месеца най-вероятно ще изпълним този критерий", обясни той.

Според него за конвергентният доклад, който ще излезе пред юни, вероятно няма да сме покрили изискванията за влизане в еврозоната, но ако бъде поискан допълнителен доклад до края на годината, шансовете са големи.

Българската народна банка и банковият сектор ще бъдат напълно готови до края на годината за въвеждане на еврото, но това не е достатъчно в чисто технически и логистичен план, каза вчера на конференция за въвеждане на еврото управителят на БНБ Димитър Радев и обясни: 

"Има редица, преди всичко информационни счетоводни системи, под контрола на изпълнителната власт и общините, които трябва да се адаптират за работа в условията на еврозоната". 

В предаването "12+3" Юлиан Войнов изказа съгласие с констатациите, изтъкнати от гуверньора на БНБ и коментира:

"Банките в България се готвят 2 години за приемане на еврото и почти всички са готови. ... Финансовият сектор - застрахователните дружества, пенсионните фондове и т.н. Там липсва информация. Комисията за финансов надзор не е много активна и няма публична информация дали се правят някакви промени, за да могат да оперират с еврото, защото става дума за големи финансови трансакции. ... Другата голяма тема са държавните институции и общините, тъй като това е първият досег на хората до държавното управление и ако там има някакъв проблем, примерно с изплащането на пенсии, би могло да предизвика сериозен катаклизъм".

Финансов експерт Юлиан Войнов коментира, че при приемането на България в еврозоната лихвите по външните дългове на държавата, общините и фирми ще се понижат сериозно, но:

"Странният случай е, че всички лихвени проценти на банките се увеличават, а единствено за ипотечните кредити трендът е обратен - те намаляват. Имаме банки в България, които са с майки в ЕС, при условие, че минималната лихва в еврозоната е 4%, ние даваме ипотечни кредити в България на лихва 2,5 - 3%. Ясно е, че когато влезем в еврозоната и България бъде принудена да провежда паричната политика на ЕЦБ, тези лихви не могат да останат по този начин. Въпросът е защо българските банки поддържат толкова ниски лихви по ипотечните кредити. И отговорът е, защото в България няма други пазари, които са достатъчно ликвидни и развити, където хората да си държат парите, а хората имат средства, които искат да инвестират някъде, единственият ликвиден пазар е имотният. Цените на имотите са много високи". 

Той предупреди, че политиката на търговските банки по отношение на ипотечното кредитиране ще се промени при влизане в еврозоната и хората трябва да се предпазливи в своите финансови решения.

Войнов беше категоричен, че когато България излъчва сигнали, че е стабилна и няма да промени евроатлантическата си ориентация, много по-лесно се разговаря с партньорите в ЕС и НАТО:

"Политическата стабилност трябва да бъде в посока евроатлантическо правителство, което да защитава стабилно тези ценности". 

Интервюто на Георги Налбантов с Юлиан Войнов  в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кипър: Електронна платформа сравнява цените в различни магазини

В Кипър от днес в пилотно действие е електронната платформа в помощ на потребителите за сравняване на цените на стоките в различни търговски обекти. Чрез нея се осигурява по-голяма прозрачност на пазара и облекчение на семейните бюджети, казаха от търговското министерство. Електронната кошница (e-kalathi) стартира с 478 продукта, основни за..

публикувано на 10.02.25 в 08:23
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа

Американският президент Доналд Тръмп повтори идеята си Съединените щати да притежават Ивицата Газа. Според него палестинците искат да се върнат там защото нямат друга алтернатива. Тръмп е на мнение, че арабските държави се колебаят дали да ги приемат на тяхна територия само защото не са говорили с него и изрази увереност, че това ще се промени,..

публикувано на 10.02.25 в 08:22
Джей Ди Ванс

Вицепрезидентът на САЩ може да се срещне със Зеленски тази седмица

Доналд Тръмп обяви, че има напредък в дипломатическите усилия за мир в Украйна и че е имал разговор с Владимир Путин. Американски медии съобщават, че тази седмица вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс, ще се срещне с Володимир Зеленски в Мюнхен. Пред репортери Тръмп заяви, че е имал разговор с руския лидер Владимир Путин, но отказа да даде..

публикувано на 10.02.25 в 08:15

Министерството на финансите емитира нов държавен дълг за 100 млн. лева

Министерството на финансите ще предложи още 100 милиона лева дългови книжа, става ясно от обявата за аукциона на сайта на БНБ. Книжата са тригодишни с фиксирана лихва от 2,75 на сто. Досега от началото на годината е поет общо дълг от 600 млн. лева в два аукционна за 3 и 7-годишни държавни ценни книжа. 300 млн. лв. нов дълг бяха поети..

публикувано на 10.02.25 в 08:10
Св. Харалампий върху икона във врачански храм

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец. Това е единственият ден през годината, в който е отредено след литургията да се освещава мед със специална молитва. Професионален празник имат пчеларите, които приемат светеца за свои покровител. Магнезийският епископ Харалампий бил смел проповедник на вярата при..

публикувано на 10.02.25 в 07:56
Олаф Шолц и Фридрих Мерц

Германия: Предизборен сблъсък между Шолц и Мерц

Канцлерът на Германия и кандидат на социалдемократите за втори мандат Олаф Шолц обвини основния си съперник в наближаващите избори - християндемократът Фридрих Мерц, че е нарушил дадената дума, като е допуснал сътрудничество с десните екстремисти в Бундестага в опит да прокара антиимиграционно законодателство. В първия телевизионен дебат между..

публикувано на 10.02.25 в 07:56

Окръжният съд в Ловеч разглежда молбата за предсрочно освобождаване на Десислава Иванчева

Окръжният съд в Ловеч ще разгледа молбата на бившия кмет на столичния район "Младост" Десислава Иванчева за условно предсрочно освобождаване от затвора заради здравословни проблеми.  Молбата на Иванчева за условно предсрочно освобождаване от затвора трябваше да се разглежда от Окръжния съд миналия понеделник, но делото беше отложено заради..

публикувано на 10.02.25 в 07:43