Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

Софийски университет “Св. Климент Охридски”
Снимка: Ани Петрова

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и Александър

По темата разказва един от най-добрите познавачи на тази материя - проф. Петър Делев от Софийския университет.

В ранния период античните македонци населяват Централните Балкани - това, което още в античността е прието да се назовава Горна Македония.

Първата завладяна нова територия е т.нар. Долна Македония. Слизането в Долна Македония е станало вероятно в първата половина на 7 век пр. н. е. и е свързано с възникването на царството на Аргеадите.

Произходът на македонците остава неясен. Тезите са две - едната, поддържана от Гърция днес - че са елинско племе със свой диалект, другата - лансирана от български историци като Гаврил Кацаров, а днес - от северномакедонците - че са самостоятелна група. По имената на владетелите също не можем да съдим - Филип и Александър са гръцки, но има много специфични. 

Сигурно е обаче, че първото разширение е за сметка на траките. Обединението на македонските племена идва чак в 4 в. пр. н. е. при Филип Втори. Дотогава македонските княжества воюват помежду си. Тяхното функциониране обаче не следва гръцкия модел на полисите и деленото на граждани и други. 

И както казахме, ранната история е обвита в мъгла - в първите векове стигат на север до Вардар и на юг до Олимп. 

Следва период на криза и упадък в началото на 4 век пр. н. е. Дълго, но слабо е управлението на Аминтас Трети - бащата на Филип - най-малкият трети син. Той идва на власт след кратките управления на братята си Александър Втори и Пердикас Трети. 

И само преждевременната му смърт - загива на 40 и няколко години, му попречва именно той да покори супер-силата на онази епоха - Персийската империя.  Гаранция за това е най-значимата реформа, която извършва - тази във военното дело, превърнала  македонската армия в нещо невиждано дотогава, в нещо непобедимо.

Освен смел воин, Филип е бил любител на плътските съблазни и многоженец, твърди проф. Делев. Една от съпругите му със сигурност е тракийка - втора по ранг сред жените му след Олимпиада, майката на Александър Велики.

Убийството е зрелищно. Една от версиите е, че Александър и Олимпиада  стоят зад убийството на Филип.

За делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята, за последния македонски цар Персей слушайте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38