Засега техните предвиждания са, че Цвети ще проведе четиримесечен курс по рехабилитация, като цената на ден възлиза на 1 000 долара. Всички приятели, преподаватели, близки и роднини на Цвети са поели различни инициативи за събирането на необходимата сума.
Датата 9 март е разделна за живота на Цветелина Маркова от Генерал Тошево. Преди нея детето е отлична ученичка в СУ "Никола Йонков Вапцаров", танцува народни танци, пее и се наслаждава на живота като всеки млад човек. Първоначално детето се оплаква от болки в кръста. Прегледано е в Спешното отделение в болницата в Добрич. Същата вечер започва да усеща слабост в краката и на сутринта Цвети вече е изцяло парализирана. Линейка я транспортира отново в Добрич и оттам по спешност в "Св. Марина" във Варна, където в продължение на един месец са поставени три различни диагнози. Дни след изписването ѝ от Варна Цвети и майка й заминават за клиника в Турция, където диагнозите от България са отхвърлени категорично, разказва майката Сузана Костадинова.
"Направиха ѝ нужните изследвания и накрая се оказа, че имаме съвсем друга диагноза, която няма нищо общо с първите три – рядко автоимунно заболяване. Вече имаме изготвена оферта за лечение и физиотерапия. Много е важно да ги започнем веднага, тъй като сме изгубили доста време."
Необходимата сума за рехабилитацията на Цвети възлиза на около 240 000 лв. Отделно тя има нужда и от лечение, което изисква още средства. Затова и обществеността в Генерал Тошево се е заела с организирането на различни кампании, споделя Теодора Петкова, колега на майката на Цвети.
"Страшно много граждани се включиха. Местният бизнес помага, кой с каквото може – с организация, с даряване на средства. Целият град се е ангажирал с каузата да изправим Цвети на крака."
Първата голяма инициатива е концерт, който ще се проведе в квартал "Пастир", в който живее момичето. Подготвя се и благотворителен бал "Заедно за Цвети", като половината от стойността на всеки куверт ще отиде за дарение. Балът ще е придружен с базар и търг.
"Ще има произведения на изкуството, които ще предложим, които да се продадат и да съберем възможно най-много средства, Цвети да стигне до първата рехабилитация в Турция."
Цвети пее във фолклорната школа към Центъра за работа с деца в Генерал Тошево. Директорът на центъра Елена Дачева се включва в кампанията, посветена на детето, с едничкото желание тя отново да се върне на сцената.
"Да помогнем да се съберат средства, за да може да се направи адекватно лечение в Турция."
В училището на Цвети учители, деца и родители също се обединяват в помощ на Цвети, допълва директорът на образователната институция Радка Йорданова.
"Нашият град е малък, но много сплотен. Цялата общност – ние сме едно. Помагали сме и в други инициативи, когато се е налагало. Този млад човек заслужава да получи шанс за лечение. Просто е спешно! Колкото по-бързо бъде събрана тази сума, толкова по-кратко ще е лечението."
Още след първите вливания в турската клиника Цвети чувства леко подобрение, което е надежда, че лечението е правилно и ефективно. Петнайсетгодишното момиче се нуждае от съпричастността на много хора, за да успее да се завърне към нормалния си начин на живот, който, по думите й, много й липсва.
"Преди си водех нормален живот – на училище, на народни танци. Сега нищо не мога да правя и съм прикована на количката."
В средата на юни Цвети и майка й трябва да заминат за Турция, за да продължат лечението. За целта е необходимо по-голямата част от сумата от над 300 000 лв. да бъде събрана. Детето се нуждае от помощта на много хора, за да може отново да танцува, да играе, да излиза с приятели и да живее пълноценно. Ако искате да сте един от тях, можете да го направите на посочените сметки:
Банка ДСК АД
IBAN:BG06STSA93000030818725
BIC:STSABGSF
Сузана Димитрова Костадинова
Основание: Дарение за Цвети
Revolut:@suzanapaeu
FB: „Заедно за Цвети“
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Най-голямата бариера пред България и истинското разгръщане на потенциала на българите е корупцията, която е функция на Борисов и Пеевски , а ние трябва..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..