Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как ще реагира имотният пазар на мерките на БНБ за контрол на жилищното кредитиране?

| Репортаж
Снимка: Ани Петрова

БНБ отчете двоен ръст на ипотечните кредити през последните четири години. Риск от свърхкредитиране няма, но за да остане системата стабилна, Централната банка разпореди в началото на седмицата по-строги мерки при отпускане на заеми, обезпечени с имоти.

Какво ще променят новите изисквания, как ще се отразят на кредитната политика на банките и на условията за клиентите? Как ще реагира имотният пазар?

Годишният темп на нарастване на ипотечното кредитиране от 10% през 2020 година стигна до 20% в края на 2023 година.

През миналата година, новоотпуснатите жилищни кредити са 5,8 млрд. лв., а за първото тримесечие на тази година - цифрата гони 2 млрд. лева.

Мерките от страна на БНБ на този етап са превантивни, за да се съхранят буферите в банковата система при изразения кредитен растеж, казват оттам и подчертават, че банките не са разхлабили режима при отпускане на жилищните кредити, но и не трябва да го правят.

Новите правила, които пряко ще засегнат клиентите, са във възможностите да се изисква по-голямо самоучастие във финансирането на сделката, възможно е съкращаване на максималния срок за погасяване на заема, който в момента е 30 години. Ще се оценява размерът на кредита спрямо стойността на жилището, както и съответствието между размера на месечната вноска и срока за изплащане на заема. Ще се следят месечните и годишните доходи.

Десислава НиколоваНовите условия за жилищно кредитиране няма да откажат от намеренито да се сдобие с имот Манол Трендафилов, разказва той пред "Хоризонт". Работи като програмист, със сигурна работа и доходи, от месеци търси жилище с инвестиционна цел:

"Цените ми се струват по-високи. Мога да си позволя 20% самоучастие и 80% ипотечен кредит, това са и изискванията на банката. Едно увеличение ще означава да се намалят парите на пазара, да се намалят купувачите, което означава повече сделки за хора като мен. То даже ще има и позитивна страна. Аз съм напълно съгласен с тази идея".   

Търговските банки няма да ограничат жилищното кредитиране, но трябва да проучват по-добре потенциалните кредитополучатели, а от своя страна БНБ трябва да следи балансите на банките на тримесечие.  

На този етап мерките на БНБ са внимателно премерени, но е възможно да се окажат предупреждение за по-високи лихви, ако кредитирането продължава да расте, коментира финансовият консултант Десислава Николова:

"Тази мярка няма да се отрази съществено в нивата на кредитиране, които виждаме и са засилени особено много през последните 2 години. ... Трябва нещо много сериозно да се случи, за да може българите да спрат да вземат кредити и апетитът им към задлъжняване да намалее". 

Ръстът на доходите с 18,6% за първото тримесечие, ниската безработица и все още ниските банкови лихви насърчават купувачите да се впускат в сделки с имоти. Това поведение обаче може да се окаже и опасно, предупреждават самите брокери. Димитър Христов - мениджър "Инвестиции и ново строителство" в една от големите брокерски компании:

"Този анонс на БНБ ще стресне хората, които нямат финансова възможност да си позволят да изплащат ипотечен кредит. Този тип мерки имат охлаждащ ефект в краткосрочен етап. Това е стъпка в правилна посока от страна на БНБ. Но ние сами трябва да си дърпаме юздите и да теглим кредити, когато се чувстваме финансово стабилни. Нещата, които биха стреснали пазара, са намаляване на срока на изплащане на кредита, както и повишаване на самоучастието на една такава сделка". 

Не очаквам пазарът да бъде свит, очаквам да видим един спокоен пазар, подчерта още той.

Димитър Христов

По данни от Агенцията по вписванията, в София за първото тримесечие на годината, сделките са с 14% повече в сравнение със същия период на 2023-та. Всяка втора сделка в столицата е с ипотечен кредит, а в страната - всяка трета.

Репортаж на Наталия Ганчовска в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Продължава общата стачка в Гърция

Продължава стачката в Гърция. Приключиха протестните демонстрации за по-високи заплати и добро здравеопазване. С мощни демонстрации гърците се включиха в днешната стачка, организирана от синдикатите. В Атина, Солун и други градове на улицата излязоха работещите в държавния и частния сектор. Протестиращите поставиха искане пред правителството за..

публикувано на 20.11.24 в 18:18
Лидерът на

Костадинов: Трябва да направим всичко възможно да не се отиде на избори с това правителство

Възможно е в петък да бъде избран председател на парламента, ако от "Демократична България" подкрепят кандидат, различен от ГЕРБ и ДПС. Това заяви лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов след проведените срещи с парламентарните групи на "БСП - Обединена левица", "Има такъв народ" и МЕЧ. "Възраждане" провеждат срещи в търсене на формула за..

публикувано на 20.11.24 в 18:13
Служители на посолството на САЩ в Киев свалят американското знаме пред сградата на мисията - 20 ноември 2024

Според Украйна предупрежденията за масирана руска атака срещу Киев са фалшиви

Украйна отхвърли като психологическа атака от страна на Русия предупрежденията за масирана въздушна атака, заради които няколко чуждестранни посолства в столицата Киев прекратиха работа. Няколко посолства в Киев затвориха от съображения за сигурност Русия организира "масирана информационно-психологическа атака" срещу Украйна, като разпространи..

публикувано на 20.11.24 в 18:11

Президентът отново връща КС към промените в Конституцията. Какви са мотивите му

По-малко от седмица след обновяването на състава на Конституционния съд президентът Румен Радев отново оспори оцелялата част от шестата поправка в основния закон, свързана с назначаването на служебното правителство, възможността депутатите да са с двойно гражданство и непрекъсваемостта на мандата на Народното събрание. По някои от тези текстове - по..

публикувано на 20.11.24 в 17:55
Милен Керемедчиев

Милен Керемедчиев: Ако Австрия вдигне ветото, Нидерландия ще препотвърди, че ни пуска и по суша

Румъния е локомотивът на нашата двойка за влизането в Шенген, ние сме вагонът, каза бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев в интервю за "Нещо повече". Той коментира новината, че България реално влиза и в сухопътния Шенген в края на март следващата година. А защо Румъния е локомотивът той обясни с пример:..

публикувано на 20.11.24 в 17:45
Протестното шествие на таксиметровите шофьори в столицата - 20 ноември 2024 г.

ПП със сигнал до КЗК, искат проверка за "Гражданската отговорност" за такситата

"Продължаваме промяната" са изпратили сигнал Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) с искане за извършване на проверка на причината за повишаване на цените на застраховката "Гражданска отговорност" за таксиметровите водачи. Таксиметрови шофьори на протест срещу поскъпването на застраховка "Гражданска отговорност" Таксиметрови шофьори: Не..

публикувано на 20.11.24 в 17:14
Владимир Береану

Владимир Береану: България влиза реално в Шенген през март 2025

В края на март, началото на април с ледващата година България реално влиза в Шенген заедно с Румъния, каза журналистът Владимир Береану в "Нещо повече" на БНР. България и Румъния се движат заедно към пълноправно членство в Шенген, увери президентът "Това каза румънският премиер  Марчел Чолаку и за разлика от нас, те си имат редовно..

публикувано на 20.11.24 в 17:12