Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Вече няма толкова строителни техникуми. Необходими са центрове за следдипломна квалификация и придобиване на разряд, отбеляза експертът

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

"Хора в строителството се намират. Въпросът е дали се учат проба – грешка, или идват подготвени"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина.

Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

"Причината е некомпетентност и неправилна работа. Дали работниците не са подготвени, наемат се общи работници на практика, а им поставят задачи, които изискват доста познания… Не само че не са достатъчно квалифицирани, явно нямат никаква подготовка. Работниците са се съгласили, за да изкарат някакви пари", гласи анализът на експерта за последния трагичен инцидент в София.

Стремежът на съвременните български работодатели все още е да не плащат много, а да получават повече, допълни Чипев.

При срутване на скеле в София пострадаха тежко няколко души, 17 ноември 2024 г.  Снимка: БТА

"В крайна сметка страдат потребителите – тези, които ще се нанесат. Тук говорим за срутване, събаряне, демонтаж, но и в новото строителство съм срещал технически ръководители, които не могат да разчетат строителната документация. Което е много жалко, просто е трагично!"

В сивия сектор са фирми, нерегистрирани в Камарата на строителите, напомни експертът.

Вече няма толкова строителни техникуми, които да подготвят кадри, маркира друг проблем инж. Чипев. Той обърна внимание и върху подготовката на инженерни кадри за проектиране, за които има доста по-високи изисквания от тези за обикновените инженери. Въпросът е поставян нееднократно пред парламентарни комисии.

Подготовката на средните кадри започва от професионалното училище. Би трябвало да има подготовка и на самите работници, както имаше разряд – хора, които знаят какво трябва да извършват на даден обект, коментира инж. Антони Чипев в предаването "Хоризонт до обед". Той е категоричен, че са необходими центрове за следдипломна квалификация за придобиване на разряд.

"Има строителство, намират се хора. Въпросът е дали се учат проба – грешка, или идват подготвени. Явно се научават постепенно, но то е за сметка на качеството накрая."

"Възможно е да дойдат китайци, свикнали на ниско заплащане или хора, свикнали да се трудят по-усърдно. Отучихме младите хора да са по-трудолюбиви. Това започва още от детството", подчерта още инж. Чипев относно кадровия дефицит на пазара на труда, в частност в строителството.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кирил Дрезов: За Балканите Украйна беше по-приемлива като голям буфер между тях и Русия

В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..

публикувано на 21.12.24 в 08:41

Игор Жалоба: Украйна трябва да осъзнае необходимостта от присъединяването към ЕС

" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ".  Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..

публикувано на 19.12.24 в 11:55

AI поставя пред много предизвикателства и адвокатите

Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..

публикувано на 19.12.24 в 09:00

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20