Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вече няма толкова строителни техникуми. Необходими са центрове за следдипломна квалификация и придобиване на разряд, отбеляза експертът

Инж. Антони Чипев: В новото строителство има ръководители, които не могат да разчетат документацията

"Хора в строителството се намират. Въпросът е дали се учат проба – грешка, или идват подготвени"

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Явна е липсата на кадри, а липсата на кадри е защото няма адекватно заплащане. Затова подготвените кадри отиват в чужбина.

Тази равносметка направи в интервю за БНР инж. Антони Чипев от Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

"Причината е некомпетентност и неправилна работа. Дали работниците не са подготвени, наемат се общи работници на практика, а им поставят задачи, които изискват доста познания… Не само че не са достатъчно квалифицирани, явно нямат никаква подготовка. Работниците са се съгласили, за да изкарат някакви пари", гласи анализът на експерта за последния трагичен инцидент в София.

Стремежът на съвременните български работодатели все още е да не плащат много, а да получават повече, допълни Чипев.

При срутване на скеле в София пострадаха тежко няколко души, 17 ноември 2024 г.  Снимка: БТА
При срутване на скеле в София пострадаха тежко няколко души, 17 ноември 2024 г. Снимка: БТА

"В крайна сметка страдат потребителите – тези, които ще се нанесат. Тук говорим за срутване, събаряне, демонтаж, но и в новото строителство съм срещал технически ръководители, които не могат да разчетат строителната документация. Което е много жалко, просто е трагично!"

В сивия сектор са фирми, нерегистрирани в Камарата на строителите, напомни експертът.

Вече няма толкова строителни техникуми, които да подготвят кадри, маркира друг проблем инж. Чипев. Той обърна внимание и върху подготовката на инженерни кадри за проектиране, за които има доста по-високи изисквания от тези за обикновените инженери. Въпросът е поставян нееднократно пред парламентарни комисии.

Подготовката на средните кадри започва от професионалното училище. Би трябвало да има подготовка и на самите работници, както имаше разряд – хора, които знаят какво трябва да извършват на даден обект, коментира инж. Антони Чипев в предаването "Хоризонт до обед". Той е категоричен, че са необходими центрове за следдипломна квалификация за придобиване на разряд.

"Има строителство, намират се хора. Въпросът е дали се учат проба – грешка, или идват подготвени. Явно се научават постепенно, но то е за сметка на качеството накрая."

"Възможно е да дойдат китайци, свикнали на ниско заплащане или хора, свикнали да се трудят по-усърдно. Отучихме младите хора да са по-трудолюбиви. Това започва още от детството", подчерта още инж. Чипев относно кадровия дефицит на пазара на труда, в частност в строителството.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Велизар Шаламанов

Велизар Шаламанов: Крайно време е ЕС да осъди като тероризъм руските атаки като в Суми

Ужасна грешка е цялата война - агресията на Русия срещу Украйна, но тази грешка може да я коригира единствено Владимир Путин , а виждаме, че той няма намерение за прекратяване на огъня . Това каза пред БНР бившият министър на отбраната и експерт по сигурността Велизар Шаламанов в коментар на определението на президента на САЩ Доналд Тръмп, че..

публикувано на 14.04.25 в 17:28

платена публикация
5 причини защо не трябва да подценяваме грижата за кожата през лятото

Лятото е сезонът, който повечето от нас чакат с нетърпение. Повече светлина, повече време навън, море, отпуски и усещането, че животът забавя ход и ни дава възможност да си поемем дъх. Но докато се наслаждаваме на тези моменти, често пренебрегваме нещо съществено – кожата. Тя е изложена на много повече стрес, отколкото си даваме сметка. Слънцето,..

публикувано на 14.04.25 в 15:56
Ariu Iva

Никола Попкостадинов: С рекорд по зимен сън отваряме парка за мечки в Белица

С рекорд по най-дълъг зимен сън отварят парка за мечки в Белица днес, съобщи директорът Никола Попкостадинов в интервю пред БНР. "Всички мечки се събудиха преди 10 дни . Голяма част от тях бяха по рано будни, но си имаме рекордьори по зимен сън Дана, Мима и Маринка. Мима е спала цели 165 дни и това подобри миналогодишния рекорд на..

публикувано на 14.04.25 в 10:13

Улоф Гил: Фалшива новина е, че ЕК обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията

"Твърденията, че Европейската комисия обмисля да въведе "срок на годност" за спестяванията на гражданите, са фалшиви и подвеждащи", заяви говорителят на Комисията Улоф Гил.  Той бе помолен да коментира твърденията на евродепутата Рада Лайкова от "Възраждане" и групата "Европа на суверенните нации", че се обсъжда политика, според която от хората..

публикувано на 11.04.25 в 14:04
Д-р Огнян Игнатов

Доктор предлага шофьори-нарушители да дават дежурства в реанимацията!

Зад тежките пътни инциденти, които правителството ще се опитва да ограничи, стоят човешки съдби . Учителката по информатика в математическата гимназия в Русе Снежана Тодорова и ученичката й Лора са оцелели в катастрофи. Пред БНР и предаването "Хоризонт за вас" те разказаха какво е да оцелееш след ПТП, как се преживява тази физическа и..

публикувано на 11.04.25 в 13:18

Боклукът на София - реален проблем или политическа смет?

Председателят на Столичния общински съвет Цветомир Петров свиква извънредно заседание на градския парламент днес от 11:00 часа заради отпадъците на София. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС поискаха оставки - на кмета Васил Терзиев, на заместника му по екология Надежда Бобчева и на директора на завода за боклук Николай Савов. Съветниците..

публикувано на 11.04.25 в 09:00

80 хил. снимани с превишена скорост из София. Без спад на пияните и дрогираните

Близо 80 хиляди шофьори в София са заснети от камерите на "Пътна полиция" да карат с превишена скорост. Това съобщи пред БНР комисар Николай  Крушарски, началник на отдел "Пътна полиция" - СДВР. Въпреки това, от началото на годината се наблюдава тенденция на намаляване на ПТП-тата , ако се направи сравнение със същия период на миналата..

публикувано на 11.04.25 в 08:25