Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ралица Кирилова: Учителят е много привилегирован, защото ние работим с бъдещето

"Аз водя история на XI и XI и твърдя, че учениците са блестящи на академично ниво"

| Интервю
Снимка: Александра Михайлова

Избрах пътя си като учител, защото смятам, че през знание, просвета и култура можем да сме равни на другите европейски народи и да вървим към добруване и просперитет

Това сподели в интервю пред БНР Ралица Кирилова, директор на най-голямото столично училище "Уилям Гладстон".

"Учителската професия много влюбва и пристрастява. Това е и професията, в която най-бързо виждаш резултата от труда си. На това ниво, на което можеш да оперираш в училище, много бързо виждаш светлината и трансформацията, а всъщност това е дългосрочен процес. Тези ученици напускат училище, но продължават да бъдат добри, търсещи, критични, вдъхновени", каза Кирилова.

Според нея 24 май е безспорен празник, "падат нашите предразсъдъци и идеологеми, падат разделителните линии, които чертаем":

"На 11 май - Ден на Кирил и Методий, и 24 май са единствените празници, които честват едно и също нещо – словото и водещата, цивилизационната ни роля в Европа". 

Директорът на софийското 18. СУ "Уилям Гладстон" призна, че е въпрос на лично усещане да си учител и "ние с колегите дълбоко вярваме, че каквото посееш това ще пожънеш". 

"Има нужда от големи усилия – дисциплина и воля, за да дадеш най-доброто от себе си. Учителят е много привилегирован, защото ние работим с бъдещето и го моделираме. Работя с вдъхновяващи ученици с мотивирани колеги, с големи професионалисти в областите, в които преподават. Аз водя история на XI и XI и твърдя, че са блестящи на академично ниво", похвали колеги и възпитаници директорката Ралица Кирилова.

Тя коментира и най-чувствителната тема за качеството на образованието у нас и частните уроци.

"Като цяло образователната ни система със сигурност се нуждае от малка реорганизация. Противно на очакванията – училищното образование държи висок стандарт. Според мен проблемът в цялата система е силно отворената ножица между най добрите и трудносправящите се ученици. И там има върху какво да се работи, доколкото чувам има заявена воля от МОН да промени училищните планове. Би следвало да се подхожда по-индивидуално на ниво училище и дори по-смело на ниво ученик. Една промяна на училищните планове с една по-широка автономия на ниво училище, би дала възможност, там където учениците са добри в определен профил да отработват повече часове по него. И обратно там където има възможност за натрупване на академични знания и изследователска работа на ниво гимназията, да имат възможност колегите да работят с повече часове – по български, по чужд език, по природни науки", коментира Ралица Кирилова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доналд Тръмп

Тръмп: Разговора с Путин беше много добър и продуктивен

Руският президент Владимир Путин се съгласи да преустанови обстрела на украинските енергийни съоръжения, но отказа да одобри пълно 30-дневно прекратяване на огъня, на което се надяваше президентът Доналд Тръмп. Въпреки това американският президент нарече телефонния разговор между двамата "много добър и продуктивен." Над 90 минути продължи..

публикувано на 19.03.25 в 07:26
Снимката е илюстративна

"Играем на котка и мишка" - тротинетки срещу инспектори в пешеходната зона на Плевен

Движението на тротинетки и велосипеди в пешеходната зона на Плевен предизвика първия лек инцидент. Блъснатото от велосипедист дете е с охлузвания. Тротинетките и велосипедите в тази зона са забранени. От общината ще увеличат патрулиращите инспектори в пешеходните зони и местата, където са забранени тротинетки и велосипеди. "Това е близо..

публикувано на 19.03.25 в 07:11
Кадри от изложбата, показваща състоянието на читалищната сграда

Театърът в Ямбол остава без дом. Сградата - в разруха

Трагичното състояние на най-голямото ямболско читалище провокира ръководството на Драматичния театър "Невена Коканова" да представи във фотоизложба как изглеждат гримьорите, репетиционните зали и ателиетата. Утре вечер - седмица преди Деня на театъра 27 март, част от фотосите ще бъдат показани в Дома на културата "Искър" в столицата, а..

публикувано на 19.03.25 в 06:26

Британското правителство ще реформира системата за социални помощи

В Обединеното кралство правителството обяви мащабни промени в системата за обезщетения и социални помощи, целящи спестяване на 5 милиарда паунда годишно до 2030 г. Излагайки плановете в Камарата на общините, министърът на труда и пенсиите Лиз Кендъл обаче си навлече гнева на депутати от собствената ѝ Лейбъристка партия, които смятат, че от съкращенията ще..

публикувано на 19.03.25 в 02:56

Още четирима пострадали от дискотеката в Кочани ще се лекуват в Гърция

Гърция поема още пострадали от дискотеката в Кочани. По спешност от военната база в Елевсина излетя самолет с лекарски екипи за Скопие. Властите от Северна Македония са се обърнали за помощ по случая на четиримата пострадали в дискотеката в Кочани в Северна Македония. Гръцкото правителството се е отзовало веднага и поема грижата за пациенти, които са в..

публикувано на 19.03.25 в 02:17
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен

Фон дер Лайен: Русия се подготвя за конфронтация

Русия се подготвя за конфронтация със страните от ЕС, докато САЩ пренасочват вниманието си към Индо-Тихоокеанския регион, заяви председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитирана от "Ройтерс".  "Русия разшири капацитета си за производство на военнопромишлени стоки. Тези инвестиции захранват войната в Украйна, като..

публикувано на 18.03.25 в 22:00

Тръмп и Путин са се съгласили, че войната в Украйна "трябва да приключи с траен мир“

Русия се е съгласила на 30-дневно прекратяване на ударите по енергийната инфраструктура на Украйна. Това стана ясно след телефонния разговор между американският президент Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин. АФП: Путин е приел да спре ударите срещу енергийни обекти в Украйна за 30 дни Прекратяването на ударите по енергийната..

публикувано на 18.03.25 в 21:14