Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специалист по финансови измами е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

Олга Златкова-Георгиева: Кражбата на данни за платежни инструменти са сред най-честите измами в световен пащаб

Олга Златкова-Георгиева
Снимка: Елена Цанева

В красивия залив на Сан Франциско, където Олга Златкова-Георгиева е избрала да живее със семейството си и домашния любимец, едва ли често си прави романтични разходки. Тя е специалистката по финансови измами и е поредният гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".

Олга Златкова - Георгиева обаче намира време за фолклорната група "Българе", за децата  в българското училище, за подкаста си и за новия си проект.

"Интересно и тъжно е да се наблюдават измамите в сферата на така наречените романтични измами. Ужасното в случая е, че жертвата веднъж е измамена финансово, а втори път и емоционално, каза за "Хоризонт" Олга Златкова - Георгиева.

Олга е една от тези, които се борят със измамниците, които не се притесняват да откраднат информация за банковите ни сметки, кредитни, дебитни и каквито и да са разплащателни документи и да си присвояват парични средства.


Много специалисти като нея твърдят, че различните финансовите измами в САЩ струват милиарди долари. През 2020 г.  във Федералната търговска комисия на САЩ има  4,87 милиона доклади за измами.  Само година по-късно ( през 2021-ва) тези доклади са за 5,74 милиона. И въпреки че, много хора се опитват да се борят с крадците на информация, на банкови карти това никак не е лесно. 

Олга Златкова - Георгиева не е икономист или финансист по образование, а политолог. Това е дипломата й от Софийския университет, но докато неуспешно търси работа по специалността си й предлагат работа в банка. Решава да опита и се захваща с разследвания на финансови транзакции. Няма нищо общо с това, което е учила, но й става  интересно и започва да гради кариера точно в тази област.

Олга говори български, руски, английски, испански и малко италиански, когато пристига заедно със съпруга си в Канада. А преди 8 години решават да видят как се живее и в САЩ. Тя вече е член и на Световната асоциацията на специалистите по разследвания на финансови измами и познава много от ходовете на измамниците, засега не се оплаква от липса на работа.

"Моята кариера съставлява 17 години работа във Финансови и частни корпорации, банки в общо 3 държави в 3 или 4 финансови сектора. Разследвам измами в плащанията.

Кражбата на данни е най-честата като случаи.  Данни на платежни инструменти, като например платежните карти.


Интересно и тъжно е да се наблюдават измами в сферата на т.н. романтични измами. Те са с най-значително количество суми, просто защото това е целта и тактиката на измамниците - да накарат човек да закупи скъпи предмети : да кажем лаптопи, камери, фотоапарати, скъпи устройства онлайн с крадени платежни инструменти, както са картите, или пък в други случай директни платежни трансфери. И ужасното в случая е, че жертвите един път са измамени финансово и втори път те са измамени емоционално. Хората не само дават огромни суми пари в тези случаи и схеми, но също така и биват наранени емоционално, сподели още за БНР Олга Златкова - Георгиева.

"В момента нарастват тези престъпления, глобално е развита схема с криптовалутата, като романтичните измамници се опитват да накарат жертвата да финансира в криптовалути и фактически да залага доста свои спестявания, дори спестявания за пенсия и т.н., но хубавата страна на нещата е, че всички сфери на противодействие - банки, полицейски организации, било то национални или международни организации започват да се обединяват около този проблем и да търсят решения.

Другата страна, която прави проблема още по-мащабен е, че самите измамници не са индивидуални хора, а те са организирана престъпност и много често самите те са жертва на трафик на хора, в смисъл такъв, че те са накарани от други измамници да извършват тези романтични измами насила, разказа още Георгиева.

"ФБР издаде статистика от предишната година - 2023 г. като на върха на видовете измами попадат кибер атаките, специално говорим за Северна Америка, кибер атаките в областта на здравеопазването. Кибер атаката прави така, че системата на болницата например да блокира и да се отблокира и да се върне функцията на всичките медицински системи, докато те изнудват болницата или клиниката за огромни суми пари, даде за пример Олга Златкова - Георгиева.


Още по темата в интервюто на Елена Цанева с Олга Златкова - Георгиева за рубриката "Америка - илюзии и реалности".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат.  По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства.  "Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми..

публикувано на 07.08.24 в 20:26
Изпепелени домове във Виня дел Мар, Чили, 4 февруари 2024 г.

Как се бори с горските пожари Чили - страната, в която всички пожарникари са доброволци?

Чили е латиноамериканската страна с най-дългата територия в света - над 4600 км. Тази ивица осигурява изключително разнообразна екосистема от север на юг, като започва с най-сухата пустиня в света - Атакама, преминава през зона с гори, джунгли и езера и завършва със смятаната за най-чиста в света природна зона - Патагония,..

публикувано на 07.08.24 в 19:22
Поглед от италианското селище Кастелина Маритима към морето, което не се вижда от високата влажност.

Италия не помни толкова продължителни летни горещини

В Италия лятото е с продължителни горещини, придружени с висока влажност. Времето е тежко. Отразява се на хората, на селското стопанство и на природата. В 14 от общо 20 региона беше забранена поетапно от края на юни трудовата дейност на открито между 12 и 16 часа местно време. Наредбата е в сила до 31-и август. Хората не си спомнят морето и..

публикувано на 07.08.24 в 18:19
Владимир Николов

Изследването на мезозойската гръбначна фауна и динозаврите е прохождащо научно направление у нас

Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.  "Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът..

публикувано на 07.08.24 в 12:25
Краеведът от село Звиница Мухарем Алиосман

Сбъдва ли се пророчество на три века България да се превърне в пустиня?

Пророчество на повече от 300 години вещае превръщането на южните Балкани в пустиня заради температурни катаклизми и засушаване. Предсказанието се свързва с гръцки светец и се разпространява сред мюсюлманите - алиани в Източните Родопи, където в последните години десетки села страдат от липса на питейна вода. За повече от 30 милиона..

публикувано на 07.08.24 в 10:38
Проф. Николай Ненов

Когато западните курортисти "насаждаха буржоазното влияние от капиталистическите страни"

Години наред България се опитва да направи от туризма индустрия по модела на Италия и Гърция. Успехите са съмнителни, но пък е важно да се отбележи, че е имало времена, в които чужденците не са били добре дошли в страната ни.  През август, когато слънцето е закачено за небето и няма мърдане, над цялата ни страна като че ли виси табела с..

публикувано на 06.08.24 в 16:02

Вкусните палачинки на Иван Чолаков привличат туристите в Китен

Иван Чолаков е добре познат в Китен с вкусните палачинки и бургери, които продава от 15 години в курорта. Преди това е работил 13 години в Албена и 10 години в Златни пясъци. Казва, че в Китен идват предимно български туристи. Някога е бил посещаван от чехи, словаци, поляци. Преди години са идвали и деца от Русия и Украйна. Политиката обаче е..

публикувано на 06.08.24 в 11:54