Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалист по финансови измами е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

Олга Златкова-Георгиева: Кражбата на данни за платежни инструменти са сред най-честите измами в световен пащаб

Олга Златкова-Георгиева
Снимка: Елена Цанева

В красивия залив на Сан Франциско, където Олга Златкова-Георгиева е избрала да живее със семейството си и домашния любимец, едва ли често си прави романтични разходки. Тя е специалистката по финансови измами и е поредният гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".

Олга Златкова - Георгиева обаче намира време за фолклорната група "Българе", за децата  в българското училище, за подкаста си и за новия си проект.

"Интересно и тъжно е да се наблюдават измамите в сферата на така наречените романтични измами. Ужасното в случая е, че жертвата веднъж е измамена финансово, а втори път и емоционално, каза за "Хоризонт" Олга Златкова - Георгиева.

Олга е една от тези, които се борят със измамниците, които не се притесняват да откраднат информация за банковите ни сметки, кредитни, дебитни и каквито и да са разплащателни документи и да си присвояват парични средства.


Много специалисти като нея твърдят, че различните финансовите измами в САЩ струват милиарди долари. През 2020 г.  във Федералната търговска комисия на САЩ има  4,87 милиона доклади за измами.  Само година по-късно ( през 2021-ва) тези доклади са за 5,74 милиона. И въпреки че, много хора се опитват да се борят с крадците на информация, на банкови карти това никак не е лесно. 

Олга Златкова - Георгиева не е икономист или финансист по образование, а политолог. Това е дипломата й от Софийския университет, но докато неуспешно търси работа по специалността си й предлагат работа в банка. Решава да опита и се захваща с разследвания на финансови транзакции. Няма нищо общо с това, което е учила, но й става  интересно и започва да гради кариера точно в тази област.

Олга говори български, руски, английски, испански и малко италиански, когато пристига заедно със съпруга си в Канада. А преди 8 години решават да видят как се живее и в САЩ. Тя вече е член и на Световната асоциацията на специалистите по разследвания на финансови измами и познава много от ходовете на измамниците, засега не се оплаква от липса на работа.

"Моята кариера съставлява 17 години работа във Финансови и частни корпорации, банки в общо 3 държави в 3 или 4 финансови сектора. Разследвам измами в плащанията.

Кражбата на данни е най-честата като случаи.  Данни на платежни инструменти, като например платежните карти.


Интересно и тъжно е да се наблюдават измами в сферата на т.н. романтични измами. Те са с най-значително количество суми, просто защото това е целта и тактиката на измамниците - да накарат човек да закупи скъпи предмети : да кажем лаптопи, камери, фотоапарати, скъпи устройства онлайн с крадени платежни инструменти, както са картите, или пък в други случай директни платежни трансфери. И ужасното в случая е, че жертвите един път са измамени финансово и втори път те са измамени емоционално. Хората не само дават огромни суми пари в тези случаи и схеми, но също така и биват наранени емоционално, сподели още за БНР Олга Златкова - Георгиева.

"В момента нарастват тези престъпления, глобално е развита схема с криптовалутата, като романтичните измамници се опитват да накарат жертвата да финансира в криптовалути и фактически да залага доста свои спестявания, дори спестявания за пенсия и т.н., но хубавата страна на нещата е, че всички сфери на противодействие - банки, полицейски организации, било то национални или международни организации започват да се обединяват около този проблем и да търсят решения.

Другата страна, която прави проблема още по-мащабен е, че самите измамници не са индивидуални хора, а те са организирана престъпност и много често самите те са жертва на трафик на хора, в смисъл такъв, че те са накарани от други измамници да извършват тези романтични измами насила, разказа още Георгиева.

"ФБР издаде статистика от предишната година - 2023 г. като на върха на видовете измами попадат кибер атаките, специално говорим за Северна Америка, кибер атаките в областта на здравеопазването. Кибер атаката прави така, че системата на болницата например да блокира и да се отблокира и да се върне функцията на всичките медицински системи, докато те изнудват болницата или клиниката за огромни суми пари, даде за пример Олга Златкова - Георгиева.


Още по темата в интервюто на Елена Цанева с Олга Златкова - Георгиева за рубриката "Америка - илюзии и реалности".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Замръзналият Дунав - 1940 година

През 1954 г. Дунав замръзва за 74 дни

През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг.   Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..

публикувано на 21.02.25 в 06:10
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, култура и удоволствие за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24