Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалист по финансови измами е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

Олга Златкова-Георгиева: Кражбата на данни за платежни инструменти са сред най-честите измами в световен пащаб

Олга Златкова-Георгиева
Снимка: Елена Цанева

В красивия залив на Сан Франциско, където Олга Златкова-Георгиева е избрала да живее със семейството си и домашния любимец, едва ли често си прави романтични разходки. Тя е специалистката по финансови измами и е поредният гост в рубриката - "Америка - илюзии и реалности".

Олга Златкова - Георгиева обаче намира време за фолклорната група "Българе", за децата  в българското училище, за подкаста си и за новия си проект.

"Интересно и тъжно е да се наблюдават измамите в сферата на така наречените романтични измами. Ужасното в случая е, че жертвата веднъж е измамена финансово, а втори път и емоционално, каза за "Хоризонт" Олга Златкова - Георгиева.

Олга е една от тези, които се борят със измамниците, които не се притесняват да откраднат информация за банковите ни сметки, кредитни, дебитни и каквито и да са разплащателни документи и да си присвояват парични средства.


Много специалисти като нея твърдят, че различните финансовите измами в САЩ струват милиарди долари. През 2020 г.  във Федералната търговска комисия на САЩ има  4,87 милиона доклади за измами.  Само година по-късно ( през 2021-ва) тези доклади са за 5,74 милиона. И въпреки че, много хора се опитват да се борят с крадците на информация, на банкови карти това никак не е лесно. 

Олга Златкова - Георгиева не е икономист или финансист по образование, а политолог. Това е дипломата й от Софийския университет, но докато неуспешно търси работа по специалността си й предлагат работа в банка. Решава да опита и се захваща с разследвания на финансови транзакции. Няма нищо общо с това, което е учила, но й става  интересно и започва да гради кариера точно в тази област.

Олга говори български, руски, английски, испански и малко италиански, когато пристига заедно със съпруга си в Канада. А преди 8 години решават да видят как се живее и в САЩ. Тя вече е член и на Световната асоциацията на специалистите по разследвания на финансови измами и познава много от ходовете на измамниците, засега не се оплаква от липса на работа.

"Моята кариера съставлява 17 години работа във Финансови и частни корпорации, банки в общо 3 държави в 3 или 4 финансови сектора. Разследвам измами в плащанията.

Кражбата на данни е най-честата като случаи.  Данни на платежни инструменти, като например платежните карти.


Интересно и тъжно е да се наблюдават измами в сферата на т.н. романтични измами. Те са с най-значително количество суми, просто защото това е целта и тактиката на измамниците - да накарат човек да закупи скъпи предмети : да кажем лаптопи, камери, фотоапарати, скъпи устройства онлайн с крадени платежни инструменти, както са картите, или пък в други случай директни платежни трансфери. И ужасното в случая е, че жертвите един път са измамени финансово и втори път те са измамени емоционално. Хората не само дават огромни суми пари в тези случаи и схеми, но също така и биват наранени емоционално, сподели още за БНР Олга Златкова - Георгиева.

"В момента нарастват тези престъпления, глобално е развита схема с криптовалутата, като романтичните измамници се опитват да накарат жертвата да финансира в криптовалути и фактически да залага доста свои спестявания, дори спестявания за пенсия и т.н., но хубавата страна на нещата е, че всички сфери на противодействие - банки, полицейски организации, било то национални или международни организации започват да се обединяват около този проблем и да търсят решения.

Другата страна, която прави проблема още по-мащабен е, че самите измамници не са индивидуални хора, а те са организирана престъпност и много често самите те са жертва на трафик на хора, в смисъл такъв, че те са накарани от други измамници да извършват тези романтични измами насила, разказа още Георгиева.

"ФБР издаде статистика от предишната година - 2023 г. като на върха на видовете измами попадат кибер атаките, специално говорим за Северна Америка, кибер атаките в областта на здравеопазването. Кибер атаката прави така, че системата на болницата например да блокира и да се отблокира и да се върне функцията на всичките медицински системи, докато те изнудват болницата или клиниката за огромни суми пари, даде за пример Олга Златкова - Георгиева.


Още по темата в интервюто на Елена Цанева с Олга Златкова - Георгиева за рубриката "Америка - илюзии и реалности".



По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48

"Дадох ли нещо на България?": спомен за Симеон Радев

Съхраняването на гласа на Симеон Радев за националната звукова памет дължим на немския българист и преводач Норберт Рандов, преподавател в Хумболтовия университет, изпратен в България със задача да запише гласовете на големи наши писатели. Годината е 1961-ва. С малки съкращения – единственият запазен в Златния ни фонд запис със Симеон Радев: В..

публикувано на 21.01.25 в 11:30
Ангелина Петкова

Журналист ветеран: Радиото ми даде голямо богатство

" Постоянно съм с радио и с ритъма на живота . Такива станаха времената." Това казва радиолегенда от Монтана – 86-годишната Ангелина Петкова, която дълги години работи като журналист в града. Първите си стъпки в професията Ангелина прави в Трявна, където е шивачка и ѝ предлагат да работи в радио уредбата на завода. Първоначално се..

публикувано на 21.01.25 в 07:07