Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Елисавета Мусакова за средновековната ръкописна книга и палеографията

2
Проф. д-р Елисавета Мусакова
Снимка: Мая Данчева

Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово

Много старание и култивирани умения са отличавали тези преписвачи на книги, правейки ги съавтори на всеки един уникален сборник. Те са превръщали средновековната книга в произведение на изкуството без аналог за своето време. Цялата им отдаденост на това богоугодно дело издига самите текстове на ново ниво, а книгата превръща в безценна валута.  

За съжаление много от писаните текстове от 9 до 11 век не са се запазили до нашето време и имената на преписвачите са отдавна изгубени, но пък делото им е продължено и това е дало възможност за появата на нови текстове, писани със същото майсторство по-късно в Средновековието.


По темата в "Нощен Хоризонт" разказва проф. д-р Елисавета Мусакова от Отдела за ръкописи и старопечатни книги в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Тя е с много висока експертиза в областта на средновековната ръкописна книга.

На празника на буквите разказваме още за тези автори на средновековните книги с фокус върху делото на някои от тях, създавали ръкописни книги в 14 век.


"Южнославянски кописти и скриптории от 14 век" -  така е озглавен международен изследователски проект, осъществен от учени от Кирило-Методиевския научен център при БАН в сътрудничество с Института по математика и информатика при БАН. В проекта участват дванайсет учени от България, Сърбия и Италия.


В рамките на това изследване на процеса на създаване на средновековните ръкописни книги е проучена работата на осем български и осем сръбски кописти, оставили имената си в книгите. 

Част от проекта е и изложба в градинката пред Кристал в столицата, която можете да видите до 27 май. Проектът и изложбата се реализират с финансовата подкрепа на Фонд "Научни изследвания" и в сътрудничество с община София. 


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нетипичните личности в следващия Европейски парламент

Вниманието след изборите за Европейски парламент беше насочено основно към новото разпределение на силите и до каква степен се очаква завой „надясно“. Но част от новите представители в законодателния орган на Европейския съюз с различни политически окраски заслужават специално внимание заради антисистемните си виждания, прямите си изказвания и..

публикувано на 15.06.24 в 14:00
Антонина Дуриданова

Антонина Дуриданова: Промени не могат да станат, ако хората не гласуват, това е демокрацията

Промени не могат да станат, ако хората не гласуват . Това е демокрацията, която имаме в България.  Това каза в предаването "Хоризонт за вас" Антонина Дуриданова, която живее в САЩ, но всяка година се завръща в България. "Съветвам всички да гласуват. Да изберат платформата, която е най-добра за икономиката на страната", добави тя. Антония..

публикувано на 07.06.24 в 15:11

Светла Буюклийска разказва със звуците на своята цигулка

Тя се казва Светла Буюклийска и е цигуларка. 40 години работи в различни оркестри в Европа. Израства на улица "Търговска" във Враца, където е и музикалната школа, в която израства като музикант. "Имах огромното щастие да уча при преподавателя Борис Манчев, който беше концерт майстор на Врачанския оркестър. Той е ученик на най-известната българска..

обновено на 02.06.24 в 08:32

Венцислав Тотев: Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш

Най-ценно е да бъдеш с хората, които обичаш, на място, което обичаш и да правиш, каквото обичаш. Така накратко може да се обобщи житейската философия на днешния ни гост в рубриката "Горещи сърца".  Той се казва Венцислав Тотев, по образование ПР експерт, работил като учител и журналист, сега има собствен иновативен бизнес.  Тотев е един от..

публикувано на 26.05.24 в 05:51

Калоян Цветков и географията като неугасващо любопитство и безкрайно пътешествие

Как човек може да превърне пътешественическата страст и любовта към природата в професия? Географът д-р Калоян Цветков е успял да постигне наглед трудната задача. Освен че изследва планетата като учен, Калоян споделя откритията си. Той е главен асистент в СУ "Св. Климент Охридски". Преподава и на децата в Националната..

публикувано на 20.05.24 в 17:26
Венци Йончев

Венци Йончев в "Горещи сърца": Не се принизявайте никога, живейте с дух!

Героят днес в рубриката "Горещи сърца" е с богато минало, усмихнато настояще и светло -  по думите му - бъдеще, въпреки че отдавна е минал 80 -та си годишнина.  Врачани често го срещат по улиците на града и кафенетата. През месец май вече е с загар, който привлича погледа в контраст със спортни къси панталони, маратонки и неизменната..

публикувано на 20.05.24 в 12:25

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09