Палеографията е приложна наука, която изучава стари ръкописи. Улавя онези тънки моменти от мрачната средновековна атмосфера, в които кописти на светлината на свещ са преписвали старите текстове, за да множат знанията, вярата и да положат основата в красотата на писаното слово.
Много старание и култивирани умения са отличавали тези преписвачи на книги, правейки ги съавтори на всеки един уникален сборник. Те са превръщали средновековната книга в произведение на изкуството без аналог за своето време. Цялата им отдаденост на това богоугодно дело издига самите текстове на ново ниво, а книгата превръща в безценна валута.
За съжаление много от писаните текстове от 9 до 11 век не са се запазили до нашето време и имената на преписвачите са отдавна изгубени, но пък делото им е продължено и това е дало възможност за появата на нови текстове, писани със същото майсторство по-късно в Средновековието.
По темата в "Нощен Хоризонт" разказва проф. д-р Елисавета Мусакова от Отдела за ръкописи и старопечатни книги в Националната библиотека "Свети Свети Кирил и Методий". Тя е с много висока експертиза в областта на средновековната ръкописна книга.
На празника на буквите разказваме още за тези автори на средновековните книги с фокус върху делото на някои от тях, създавали ръкописни книги в 14 век.
"Южнославянски кописти и скриптории от 14 век" - така е озглавен международен изследователски проект, осъществен от учени от Кирило-Методиевския научен център при БАН в сътрудничество с Института по математика и информатика при БАН. В проекта участват дванайсет учени от България, Сърбия и Италия.
В рамките на това изследване на процеса на създаване на средновековните ръкописни книги е проучена работата на осем български и осем сръбски кописти, оставили имената си в книгите.
Част от проекта е и изложба в градинката пред Кристал в столицата, която можете да видите до 27 май. Проектът и изложбата се реализират с финансовата подкрепа на Фонд "Научни изследвания" и в сътрудничество с община София.
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
Днес се навършват 110 години от кончината на поета Пейо Яворов . Той умира на днешната дата през 1914 г. Години след смъртта му драматургичното творчество на Яворов продължава да вълнува поколенията. Мисията и трагедията на любовта в живота му не спират да привличат изследователи и публично внимание. " Пейо Яворов е един от великите поети..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..