Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Форумът на НАТО с декларация с призив на Украйна да се позволи да използва западна помощ за удари по военни цели в Русия

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация с призив на Украйна да се позволят да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия. Декларацията беше приета на пленарното заседание на Асамблеята в София.

Девет от делегатите в асамблеята гласуваха против поправката във финалната декларация, която позволява Украйна да ползва предоставените ѝ оръжия за удари по военни цели на руска територия. Останалите делегати обаче подкрепиха декларацията, която беше приета с голямо мнозинство.

До момента това беше едно от твърдите условия, с които страни от НАТО предоставяха въоръжение на Киев, а именно Украйна да не нанася удари отвъд границите на страната.

Ние сме с Украйна до победата и след това, заяви преди пленарното заседание председателят на парламентарната Асамблея Михал Шчерба от Полша:

"Трябва да изоставим изкуствените червени линии, Украйна трябва получи онова, което иска и да го използва така, както иска".

Шчерба допълни, че след приемането на Швеция, която за пръв път участва в асамблеята като страна членка на алианса, в него трябва да бъде приета и Украйна.

След като преди дни генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че на Украйна трябва да се позволи да ползва военната помощ за удари по легитимни военни цели на руска територия, в София той уточни, че решението за това не е на НАТО, а на отделните страни, изпращащи оръжията.

"Дойде време да обмислим дали да вдигнем някои от ограниченията върху използването на предоставяните оръжия. Виждаме, особено в Харков, че фронтът и границата малко или много съвпадат. Ако Украйна не може да напада военни цели на руска територия, те не могат да се защитават, защото те са нападани от руска територия с ракети и артилерия", каза Столтенберг в рамките на пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в София.

Йенс Столтенберг изтъкна още трите основни теми на предстоящата годишна среща на алианса във Вашингтон през юли - подсилване на отбранителните възможности на страните членки на НАТО, подкрепа за Украйна и подсилване на глобалните партньорства с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.

Приветствие към парламентарната асамблея на НАТО отправи и служебният премиер Димитър Главчев. Той изтъкна, че от срещата във Вашингтон България очаква фокус върху Черно море и Западните Балкани.

Според Главчев нарастването на броя членове на НАТО е доказателство за доверието, което има към организацията. Голяма част от изказването му беше посветено на това как НАТО трябва да се ангажира с подкрепа на Украйна, както и за района на Черно море и Западните Балкани.

Три точки за срещата на НАТО очерта Йенс Столтенберг. Как НАТО да възпира агресията на Русия. Плановете за отбрана. На бъдещата среща трябва да се договори и изпълнението на ангажиментите към Украйна за военната помощ. Която не е изпълнена цялостно. ЕС не е изпълнила обещанието за всичките обещани 1 милион боеприпаси. Други съюзници, обещали системи "Пейтриът", не го направили. Освен Германия. НАТО трябва да засили ролята си в подкрепата за Украйна. Въпрос на съюзниците е дали да се вдигнат ограниченията:

"НАТО няма планове да обучава военни в самата Украйна. Това става извън Украйна и ние го правим много резултатно. И можем да го подобрим. Ние имаме две основни задачи и ние ги определихме ясно още от началото на руското нападение през 22-ра. И то е да подкрепяме Украйна. Да не дадем възможност тази война да излезе извън Украйна и да стане пълномащабна война между Русия и НАТО в Европа. Затова казахме, че няма да участваме в конфликта че няма да изпращаме натовски военни в Украйна. По темата за падането на ограниченията за използвате на съюзнически оръжия срещу Русия от страна на Украйна. Решението не на НАТО. А на отделните държави съюзници. Казвал съм обаче, че моментът е настъпил да помислим дали да не паднат някои от ограниченията. Сега виждаме, че особено в района на Харков фронтовата линия и границата са горе-долу на едно и също място и Украйна не може да се прицели във военни цели на руска територия". 

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Тодор Галунов

Проф. Тодор Галунов: Първият конфликт ще дойде за назначения на зам.-министри и областни

Много интереси трябва да се балансират и първият конфликт ще дойде скоро за назначенията на зам.-министри и областни управители. Не бих казал, че ще има радикален реваншизъм, тъй като кабинетът едва ли ще има толкова време, коментира в интервю пред БНР политологът проф. Тодор Галунов.  "Но ако приемем, че смяната на държавни политически..

публикувано на 22.01.25 в 17:14
Снимката е илюстративна

Лондон предупреди, че следи руски шпионски кораб в британски води

Обединеното кралство предупреди Владимир Путин, че внимателно следи руски шпионски кораб в британски води и е готово за решителни действия. Кралският военноморски флот е наблюдавал руски шпионски кораб, след като е навлязъл в британски води по-рано тази седмица, каза министърът на отбраната пред депутатите. Джон Хийли допълни, че корабът..

публикувано на 22.01.25 в 17:04

МЗ проверява анонимен сигнал за нередности в клиниката по детска онкология в ИСУЛ

Майки на онкоболни деца сами почистват болнични стаи и разнасят резултати от изследвания до други болници, а в коридорите и стаите мирише на цигари. Това се твърди в анонимна жалба от майка на пациент, лекуващ се в клиниката по детска онкология и хематология на университетската болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".  Жалбата е изпратена до фондация "Даная", а..

публикувано на 22.01.25 в 16:46

Започва осъвременяване на музея "Васил Левски" в Ловеч

Музеят "Васил Левски" в Ловеч, който съхранява най-голямата колекция от лични вещи на Апостола, започва реализацията на проект за осъвременяване на експозицията си.  Проектът се финансира от Министерството на културата и е за малко над 80 хиляди лева, поясни Елена Георгиева, главен експерт в музея.  "И ще даде възможност да се създаде..

публикувано на 22.01.25 в 16:42
Славчо Велков

Славчо Велков: Удовлетворен съм, че за пореден път помагаме в казус

За сетен път освобождаването на българските моряци от хутите показа, че в криза със заложници трябва да се водят преговори и това е единственият начин да се постигне успех. Това е изключително добра новина, това е един естествен добър завършек на усилията на много хора и организации за постигане на успех, коментира полк. Славчо Велков, експерт..

публикувано на 22.01.25 в 16:41

Увеличава се заболеваемостта от грип и респираторни заболявания в Кюстендилска област

Ситуацията с грипа и респираторните заболявания в Кюстендилска област е доста динамична, според сводката на РЗИ. Така за периода 13-19 януари е била 141,04 на 10 хиляди население. Все още не са достигнати епидемичните стойности, отбеляза д-р Илияна Кръстева от инспекцията: "Следим заболеваемостта. Не знам кога ще стигнем прага. Въпроса е че..

публикувано на 22.01.25 в 16:38
Лична помощ

АСП е платила всички помощи, дължими по Закона за социалното подпомагане за декември

В понеделник Агенцията за социално подпомагане (АСП) е платила всички помощи, дължими по Закона за социалното подпомагане за месец декември. Слушатели на БНР сигнализираха в края на миналата седмица, че средствата закъсняват, тай като обичайно са превеждани до средата на месеца. Формално закъснение няма, тъй като плащането не е с фиксирана..

публикувано на 22.01.25 в 16:37