Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Форумът на НАТО с декларация с призив на Украйна да се позволи да използва западна помощ за удари по военни цели в Русия

Снимка: БТА
Чуй новината! Чуй новината:

Парламентарната асамблея на НАТО прие декларация с призив на Украйна да се позволят да използва изпратената ѝ военна помощ за удари по военни цели на руска територия. Декларацията беше приета на пленарното заседание на Асамблеята в София.

Девет от делегатите в асамблеята гласуваха против поправката във финалната декларация, която позволява Украйна да ползва предоставените ѝ оръжия за удари по военни цели на руска територия. Останалите делегати обаче подкрепиха декларацията, която беше приета с голямо мнозинство.

До момента това беше едно от твърдите условия, с които страни от НАТО предоставяха въоръжение на Киев, а именно Украйна да не нанася удари отвъд границите на страната.

Ние сме с Украйна до победата и след това, заяви преди пленарното заседание председателят на парламентарната Асамблея Михал Шчерба от Полша:

"Трябва да изоставим изкуствените червени линии, Украйна трябва получи онова, което иска и да го използва така, както иска".

Шчерба допълни, че след приемането на Швеция, която за пръв път участва в асамблеята като страна членка на алианса, в него трябва да бъде приета и Украйна.

След като преди дни генералният секретар на алианса Йенс Столтенберг заяви, че на Украйна трябва да се позволи да ползва военната помощ за удари по легитимни военни цели на руска територия, в София той уточни, че решението за това не е на НАТО, а на отделните страни, изпращащи оръжията.

"Дойде време да обмислим дали да вдигнем някои от ограниченията върху използването на предоставяните оръжия. Виждаме, особено в Харков, че фронтът и границата малко или много съвпадат. Ако Украйна не може да напада военни цели на руска територия, те не могат да се защитават, защото те са нападани от руска територия с ракети и артилерия", каза Столтенберг в рамките на пленарното заседание на Парламентарната асамблея на НАТО в София.

Йенс Столтенберг изтъкна още трите основни теми на предстоящата годишна среща на алианса във Вашингтон през юли - подсилване на отбранителните възможности на страните членки на НАТО, подкрепа за Украйна и подсилване на глобалните партньорства с фокус върху Азиатско-тихоокеанския регион.

Приветствие към парламентарната асамблея на НАТО отправи и служебният премиер Димитър Главчев. Той изтъкна, че от срещата във Вашингтон България очаква фокус върху Черно море и Западните Балкани.

Според Главчев нарастването на броя членове на НАТО е доказателство за доверието, което има към организацията. Голяма част от изказването му беше посветено на това как НАТО трябва да се ангажира с подкрепа на Украйна, както и за района на Черно море и Западните Балкани.

Три точки за срещата на НАТО очерта Йенс Столтенберг. Как НАТО да възпира агресията на Русия. Плановете за отбрана. На бъдещата среща трябва да се договори и изпълнението на ангажиментите към Украйна за военната помощ. Която не е изпълнена цялостно. ЕС не е изпълнила обещанието за всичките обещани 1 милион боеприпаси. Други съюзници, обещали системи "Пейтриът", не го направили. Освен Германия. НАТО трябва да засили ролята си в подкрепата за Украйна. Въпрос на съюзниците е дали да се вдигнат ограниченията:

"НАТО няма планове да обучава военни в самата Украйна. Това става извън Украйна и ние го правим много резултатно. И можем да го подобрим. Ние имаме две основни задачи и ние ги определихме ясно още от началото на руското нападение през 22-ра. И то е да подкрепяме Украйна. Да не дадем възможност тази война да излезе извън Украйна и да стане пълномащабна война между Русия и НАТО в Европа. Затова казахме, че няма да участваме в конфликта че няма да изпращаме натовски военни в Украйна. По темата за падането на ограниченията за използвате на съюзнически оръжия срещу Русия от страна на Украйна. Решението не на НАТО. А на отделните държави съюзници. Казвал съм обаче, че моментът е настъпил да помислим дали да не паднат някои от ограниченията. Сега виждаме, че особено в района на Харков фронтовата линия и границата са горе-долу на едно и също място и Украйна не може да се прицели във военни цели на руска територия". 

Подробности чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимр Зеленски и Доналд Тръмп

Тръмп ще работи както с Украйна, така и с Русия, за да сложи край на войната

Републиканският кандидат за президент Доналд Тръмп заяви при срещата си с украинския президент Володимир Зеленски, че ще работи както с Украйна, така и с Русия, за да сложи край на войната между двете държави, съобщават Ройтерс и Франс прес. Той изрази увереност, че ако спечели президентските избори в САЩ, ще има "много честна" и "бърза"..

публикувано на 27.09.24 в 19:31

Израелските военни са нанесли поредица от въздушни удари в Бейрут

Израелските военни са нанесли поредица от въздушни удари по южните предградия на ливанската столица Бейрут.  В града са чути силни експлозии, на места се издигат гъсти кълба дим, предават кореспонденти на световните агенции.  Телевизия, свързана с "Хизбула", съобщава за разрушени 4 сгради.  Израелските военни твърдят, че тяхна цел е било централното..

публикувано на 27.09.24 в 19:04
Бенямин Нетаняху, премиер на Израел

В реч пред ООН Нетаняху не спомена за преговори за мир с Газа и Ливан

Нито едно споменаване на преговори за мир с Газа и Ливан не се съдържаше в речта пред Общото събрание на ООН на израелският премиер Бенямин Нетаняху. Той обвини Иран и прокситата му в Близкия изток за конфликтите, при които след израелски удари продължават да загиват стотици цивилни в Газа и Ливан. Същевременно Нетаняху призова за траен мир със..

публикувано на 27.09.24 в 18:00
Доц. д-р Румен Бостанджиев

Доц. д-р Румен Бостанджиев: Направиха се корекции в законодателството, за да не се окажем като САЩ, Канада

Няма смяна на пола, има заблуда, която води до погрешни интерпретации и страхове. Има изключително малко хора като тези, които страдат от това състояние на транссексуалност. В този случай се променя гражданският пол, издават се  документи да ги дефинират от другия пол – но биологично, полът им остава такъв, какъвто е бил при зачеването...

публикувано на 27.09.24 в 17:55
Володимир Зеленски и Доналд Тръмп

Тръмп обеща пред Зеленски да прекрати войната в Украйна

Републиканският кандидат за президент Доналд Тръмп заяви в петък, че ще работи както с Украйна, така и с Русия, за да сложат край на войната, докато стоеше до украинския лидер Володимир Зеленски преди срещата им в Ню Йорк, предаде Ройтерс. Говорейки пред репортери в "Тръмп Тауър", Зеленски каза, че иска да обсъди с Тръмп своя "план за победа"..

публикувано на 27.09.24 в 17:52

Глобалният президент на WWF: Климатичните промени са проблем на 8 милиарда души

"Климатичните промени са проблем на 8 милиарда души". Това заяви в интервю за "Хоризонт" глобланият президент на Световния фонд за дивата природа проф. Адил Наджам, който тази седмица участва в Международна лидерска среща на ръководителите на обществени медии от Централна и Източна Европа - събитие на Европейския съюз за радио и телевизия,..

публикувано на 27.09.24 в 17:49

Идната седмица започва процесът по удостоверяване на машините за гласуване

От правителството съобщиха, че идната седмица започва процесът по удостоверяването на машините за гласуване в Министерството на електронното управление.  От ЦИК пък информират, че вече са определили правилата за участие на партии, коалиции и неправителствени организации регистрирали наблюдатели в процеса. До вторник се приемат заявленията..

публикувано на 27.09.24 в 17:38