Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в Ситуационния център Отворени врати и Украинския образователен център (хъб.)
"Много е тежко да обясниш на едно малко дете какво се случва в твоята държава. Но родителите намират начин как да кажат това на децата, така че да не боли толкова", посочва тя.
"Тъжно е, но сме в безопасност. Тук имаме условия, които приличат на нашите в Украйна. С родния език, с предмети, които учехме и там, да няма голяма разлика", споделя десетокласничката Дария от Болград – столицата на бесарабските българи в Украйна. Най-много ѝ липсват роднините, но много от познатите ѝ са се преместили у нас. "Има и вариант да останем тук", допуска тя.
"В моя град имах много приятели, а в България, в украинското училище трябва да намирам нови", казва Катя от Ирпин, която е в пети клас.
"Липсват ми моите приятелки. Те са много дружелюбни. И тук децата са такива", разказва София Волкова, петокласничка от Одеса.
В първата година най-голямо предизвикателство за децата е била непознатата среда, изтъква Елена Волкова. По думите ѝ децата се адаптират и "вече се чувстват комфортно, много добре". Според нея добрата адаптация се дължи и на близостта между двата народа.
В училището учат деца от всички краища на Украйна, по украинската образователна система. Имат и уроци по български език, българска литература и история.
"Много е важно децата да говорят и български, защото комуникират не само в хъба, не само камерно. Имаме много интеграционни мероприятия с ученици от български училища, което е много важно", отбелязва Елена Волкова.
"Много украинци се преместват. Звънят ни всеки ден. Идват нови родители – не само от Украйна, от Полша, Чехия. Ние сме ментално близки – украинският и българският народ. За последните седмица-две много хора се обаждат. Започнахме със 100 деца, сега имаме 250. Много се преместват от Украйна тук, в България."
Децата учат на две смени, защото няма достатъчно пространство. Капацитетът е запълнен, уточнява Волкова и изразява надежда за съдействие.
"Може да бъдем българо-украинско училище", смята тя.
Много деца от образователния хъб ще кандидатстват в български университети.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.
Цялото интервю на Явор Стаматов с Първан Симеонов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.