В семинара, организиран в рамките на международния проект "Природата ПЪРВО", в сътрудничество с Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, участват експерти от България и Европа, представители на държавните и местните власти, на агенции, паркови и регионални инспекции.
Дискусиите са насочени към района на Стара планина. Изчезването на биоразнообразието е една от темите. Модерните технологии, включително изкуственият интелект, идват на помощ, за да се изследва състоянието и качеството на биоразнообразието, а след това да се стигне до опазването му.
Български екип работи на територията на Стара планина - една от четирите европейски области, които са обект на проучванията.
"Събираме изключително голяма по обем информация на терен", пояснява Владимир Тодоров от БАН, експерт по проекта.
Събраната информация се структурира и обработва. Прави се модел, който прави прогнози в почти реално време, посочва Тодоров.
Друг акцент в семинара са конфликтите между човека и дивите животни, бракониерството, събирането и обмена на данни между различните заинтересовани страни.
"Има много европейски страни, които са по-напред от нас в инфраструктурата на обмен на данни. За нас нещата все още са пилотни", отчита Таня Шнел от природозащитната организация WWF.
Създаденият от WWF спасителен мечешки отряд подпомага работата на институциите за опазване и на дивите животни, и на хората. През пролетта и лятото на миналата срещите на жители на района на Габрово с екземпляри от защитения вид зачестиха, а с това и оплакванията от мечешки набези. По този повод от Министерството на околната среда и водите предприемат нови мерки за намаляване на конфликта между хищниците и хората, посочва Яна Велина, главен експерт в "Национална служба за защита на природата" в МОСВ.
Ще бъде подобрена методологията за оценка на щетите, за да се покрият по пазарни цени загубите на стопаните, причинени от нахлуването на мечките в населените места. Предвижда се предоставяне на технически средства за превенция.
"Например електропастири за обезопасяване на животновъдни обекти. По-специализирани методи, насочени към служители в Горското стопанство – гумени куршуми, спрейове, фотокапани за засичане на движението на едри хищници."
Тази година започва и подготовката за оценка на популацията на кафявата мечка чрез най-нови методи - генетични изследвания. Проучването ще се проведе през следващите две години. Това е единственият научно доказан и приет от Европейската комисия начин, за да разберем с минимално отклонение колко екземпляра от защитения вид има в България, коментира Владимир Тодоров от спасителния мечешки отряд, който е и най-активният изследовател на мечката в България. По думите му, може да се допусне, че има плавно увеличение на популацията на мечката в Стара планина, но няма данни, които могат да удостоверят това, тъй като двата типа преброяване, провеждано у нас, дават разлика в пъти.
Според мониторинг на Изпълнителната агенция по околната среда мечките в България са 320-350, а данните от таксацията на Изпълнителната агенция по горите сочат, че индивидите са 1100. Истината е по средата, твърди Тодоров.
Броят на жертвите на пожара в турския ски курорт Карталкая нарасна на 76, съобщи министърът на вътрешните работи на Турция Али Йерликая, цитиран от агенция Ройтерс. Десетки пострадали при инцидента остават в болница. Причината за пожара остава неясна. Смята се, че е възникнал в ресторанта на хотела и бързо се разпространил по дървената конструкция...
Над 200 семейства в община Плевен са получили еднократна помощ при раждане на дете през изминалата година. Със средства от общинския бюджет са подпомогнати и 55 лица с репродуктивни проблеми. Общинският съвет увеличи размера на предоставените средства. Еднократните помощи за раждане на дете се отпускат по реда на Наредба № 38 на Общинския..
Австрийският бизнес в България смята икономическата среда за стабилна и дава прогноза за икономически растеж от 2,5% през тази година. Оценката се съдържа в годишната анкета сред австрийските инвеститори у нас. В проучването са участвали 98 компании в края на 2024 година. Въпреки политическите и икономически проблеми в страната,..
Електроразпределителното дружество "Енерго Про" и горските стопанства във Великотърновска област се споразумяха за съвместни действия за осигуряване на по-безпроблемна работа на далекопроводите в региона при влошаване на метеорологичните условия. По Коледните празници шест дена десетки населени места в Еленския Балкан и в община Велико Търново..
100-метрова, висяща на въжета, тръба над река Янтра, която е от захранващия водопровод за Велико Търново, всеки момент може да аварира и това означава безводие от поне два-три месеца за града. За това предупреди строителният предприемач Георги Георгиев, който е участвал в изграждането на водопроводната мрежа на Велико Търново и на водоснабдителният..
Крайнодесният кандидат Калин Джорджеску има значителна преднина пред останалите потенциални участници в изборите за президент на Румъния, съобщава Ройтерс. Агенцията цитира анкета, според която Джорджеску се радва на 38 процента подкрепа сред румънците. На цели 13 процентни пункта зад него е Крин Антонеску, който бе предложен от проевропейската..
Представители на 18 американски щата и окръг Колумбия заведоха колективна жалба в съда срещу разпореждането, с което президентът Доналд Тръмп лишава от правото на американско гражданство децата на нелегални имигранти, родени в Съединените щати. И 18-те щата са оглавявани от демократи. Тръмп подписа близо 100 указа, изтегля САЩ от СЗО и от..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Грипният вирус е характерен за месеците януари и февруари и нашата имунна система трябва да бъде подготвена да се справи по-лесно с това заболяване...