Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За разлика от работата по ПВУ, Националната инвестиционна програма през тази година върви много по-интензивно"

Общините не са стартирали проекти по ПВУ. Притеснени са дали ще успеят

Силвия Георгиева: Тъжно е, че се налага кметовете на общини да стигат до крайни мерки, за да привлекат вниманието на институциите

| Интервю
Силвия Георгиева
Снимка: НСОРБ

Все още е голямо предизвикателство изпълнението на проектите на общините по ПВУ. Това съобщи пред БНР Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружението на общините в България.

"Причините са няколко. Това е нов инструмент. Той е непознат като администриране и управление както за общините, така и за централната администрация. Общините се справиха много бързо през 2023 г. с подготовката на голямо количество проекти и ги подадоха към министерствата. Към днешна дата реалното изпълнение на тези инвестиции все още не е стартирало. 

Общините ще управляват обновяването на около 750 многофамилни жилищни сгради. Все още нямаме сключенти споразумения с МРРБ, които да позволят сключването на договори с изпълнители. Много е затруднен административният процес, по който се сключват.

Там, където вече има сключени споразумения – това са проектите за образователна инфраструктура и за улично осветление, вече върви регулярна комуникация. Тя е с министерството на енергетиката и с министерството на образованието, които управляват този ресурс. При нас вече тече процес по избор на изпълнители. Надяваме се, че през летния сезон там ще започнат реални строителни дейности. 

Третата група проблеми по ПВУ са свързани с финансирането на домовете за възрастни хора. Там отговорната структура е Министерството на труда и социалната политика. Вече почти две години очакваме ведомството да приключи оценката на тези проекти. За нас това са едни от най-важните. С тях трябва да бъдат обновени всички домове за възрастни хора в България. Изключително важно е да се възплозваме. Тревогата на общините е, че може би няма да успеем да се справим в оставащото време до края на 2025 г.

Голямо предизвикателство за общините остава управлението на всички тези проекти. Там, където има мнофамилни жилищни сгради, всяка една е отделен проект. Предизвикателство е да осигурим вътрешния си капацитет". 

Имаме добър диалог със служебния министър – госпожа Коритарова, отбеляза Силвия Георгиева в предаването "Преди всички". 

"Министерството не е спряло да работи, но обемът е много голям и изисква още хора и капацитет и в централните администрации, за да може да се възползваме от възможностите, които ни предоставя ПВУ".

За разлика от работата по ПВУ, Националната инвестиционна програма през тази година върви много по-интензивно и бързо, посочи Георгиева. 

"Тя се администрира от МРРБ. В момента имаме сключени над 1200 споразумения. За първи път има възможност проекти на общините за базова инфраструктура да бъдат финансирани от централния бюджет. Общините се възползваха максимално от тази възможност. Много голяма част от проектите вече са в изпълнение. Начинът на администрирането им е по-облекчен. Имаме възможност да започнем още в този строителен сезон. На много места вече се ремонтират улици, пътища, спортна инфраструктура, културна инфраструктура. Оптимисти сме, че до края на тази година по-голяма част от заявените проекти ще бъдат започнати, а немалък процент ще бъдат изцяло завършени".

Тя коментира протеста на кметовете от карловските села. Те не са получили парите, за които настояват след големите наводнения през 2022 година. Тези пари са им необходими, за да ремонтират нанесените щети. При искани от тях над 32 млн. лева, служебният кабинет им е обещал 10 млн. лева.

"Тъжно е, че се налага кметовете на общини да стигат до крайни мерки, за да привлекат вниманието на институциите върху реалните проблеми. 

Държавата заделя 80 млн. годишно за реакции при бедствия и кризи. Те обаче се управляват от една междуведомствена структура, която работи изключително бавно – събира се два пъти годишно и не е онзи орган, който трябва да реагира бързо и адекватно, когато настъпи бедствие. 

Отново общественото внимание беше привлечено към факта, че държавните институции трябва да функционират и да реагират бързо и адекватно на всяка ситуация".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лора Георгиева, АКФ: През 2023 г. КПКОНПИ е спечелила искове само за 12 милиона, а има запори за милиарди

Съдът може да наложи санкция и се надяваме този път да го направи. Ние искахме налагане на такава санкция още в края на 2022 г., когато комисията отказа да изпълни съдебното решение. Това обясни в интервю за БНР Лора Георгиева, правен експерт в Антикорупционния фонд. Неправителствената организация иска от съда да глоби членове на КПКОНПИ..

публикувано на 29.07.24 в 09:25
Художествената галерия -

В галерия "Илия Бешков" в Плевен този път децата рисуваха Олимпиада

В Художествената галерия - "Илия Бешков" децата рисуват на тема - "Олимпийските игри във Франция".  "Музеят е муза" е инициатива на най-голямата градска библиотека в Плевен към ХГ "Илия Бешков" и съвсем ествествено темата сега е Олимпиада, в очакване на олимпийски рекорди, нови спортни успехи, и защото "Светът е Олимпиада", разказа..

публикувано на 29.07.24 в 09:22

Двете жертви в складовете с пиротехника край Елин Пелин са загинали от взрива

Взрив е причинил смъртта на двамата, чиито тела бяха открити вчера до складовете за пиротехника в с. Гара Елин Пелин. Това е заключението на съдебния медик, съобщи окръжният прокурор на София област Наталия Николова. Тя уточни, че предстои назначаването на ДНК експертиза. Днес ще продължи работата на разследващите с разпити на свидетели...

публикувано на 29.07.24 в 09:06
Украински войник изстрелва дрон на фронтовата линия в Херсон

Пожар във Воронежка област на Русия след сваляне на дрон

Русия съобщи за щети от дрон във Воронежка област. При падането на безпилотния апарат е повреден обект на комуналната инфраструктура в село Газопровод и е възникнал пожар, предаде ТАСС. Украински бойни дронове са поразили летище "Оленя" в Русия По-рано беше съобщено за атаки с дронове от страна на Украйна срещу руските Курска,..

публикувано на 29.07.24 в 08:37
Снимката е илюстративна

Очаква се противопожарен самолет от Франция за гасенето на пожара на границата с Гърция

Очаква се днес да пристигне противопожарен самолет от Франция, за да се включи в гасенето на пожара на граничната планина Славянка. Страната ни поиска помощта по Европейския механизъм за гражданска защита, след като снощи огънят, който изпепели над 15 хил. декара в Гърция, навлезе на българска територия, а наличието на минни заграждения..

публикувано на 29.07.24 в 08:09

Четирима руски журналисти останаха без акредитации за Игрите в Париж

Руската държавна информационна агенция ТАСС съобщи, че организационният комитет на Олимпийските игри в Париж е лишил четирима нейни журналисти от акредитация за отразяване на Игрите, без да се споменават конкретни причини. Русия заяви, че отнемането на акредитацията на репортерите е било "напълно неочаквано", след като журналистите са..

публикувано на 29.07.24 в 08:09
Кадър от взривовете в складовете за фойерверки в Елин Пелин

Борис Радански: Нормативно има минимални отстояния на опасни производства от населените места

Нормативната база регламентира за отделни видове производства и съхранение на взривни вещества и боеприпаси минимални отстояния от населени места и инфраструктура . Това обясни в интервю за БНР Борис Радански, собственик на фирма за военни продукти. " Обикновено се изчислява на базата на т.нар. тротилов еквивалент ", уточни той...

публикувано на 29.07.24 в 08:00