Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Широка подкрепа за идеята да има публичен регистър на лобистите

Проучване: У нас доминират негативните нагласи за лобизма

2/3 от анкетираните смятат, че законово регламентиране на лобистката дейност е необходимо

| Интервю
Павел Перпелиев и Теодор Славев
Снимка: Борислава Борисова

15 държави в ЕС имат регулация на лобистките дейности. България си е заложила да приеме такава.

Това обясни пред БНР политологът Теодор Славев от Българския институт за правни инициативи.

Според него обаче "има риск под привидната добра идея да регулираме лобизма да започнем да слагаме бариери, да се ограничава достъпът на граждани до властта".

Значително доминират негативните, отрицателни нагласи и коментари към тази дейност, обясни социологът Павел Перпелиев от агенция "Глобал Метрикс", провела проучване по темата. Изследването регистрира високи нива на непознаване на същността на лобизма.

Според 2/3 от анкетираните законово регламентиране на лобистката дейност е необходимо. Основните изтъквани причини са изсветляване на процесите по вземане на решения, антикорупционен характер на мярката и опит за балансирано участие на различни представителства във вземането на решения, посочи социологът.

Публичен регистър на лобистите събира широка подкрепа, отново в лицето на 2/3 от пълнолетното население, уточни Перпелиев.

Изследването индикира тоталното непознаване на концепцията за лобиране, коментира Теодор Славев в предаването "Преди всички".

В концепцията се предвижда регистърът да се поддържа от Сметната палата, каквато практика има единствено във Финландия. Много по-работещо би било да бъде в Народното събрание, каза Славев. Според него е добре да се започне стъпка по стъпка – не с отделен закон, а с промени в отделни закони. Проучването на "Глобал Метрикс" обаче показва нагласа по-скоро за отделно, мащабно регламентиране на лобизма.

Особено с кратките парламенти законодателният брак у нас се увеличава, отчита политологът.

"Най-трудно е да се приемат правила, които самоограничават политиците."

В серия от проучвания по различни теми изкристализира, че дадена тема на проучване не е в дневния ред на гражданите, а политиците я поставят, коментира Павел Перпелиев, като даде пример и с промените в Конституцията.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Враца отново е домакин на литературен фестивал

Враца отново ще бъде книжен град. Предстоящият литературен фестивал в града ще бъде открит тази вечер и ще продължи до събота. Шестото му издание отново ще предложи срещи с популярни писатели и книжен базар. Ще се състои и семинар, посветен на четенето, в който ще участват библиотекари и учители. Ще има и работилница по калиграфия. Фестивалът..

публикувано на 26.09.24 в 06:45

"Открий своя спорт" в Плевен

Масова спортна проява за деца и родители под надслов "Открий своя спорт" предстои в Плевен.  В нея ще се включат 30 спортни клуба от 18 вида спорт - баскетбол, карате, бокс, борба, шахмат, футбол, волейбол, плуване, лека атлетика, спортна акробатика, тенис на корт и други.  От 18.00 часа в Градската градина всички желаещи могат да участват в..

публикувано на 26.09.24 в 06:41

Планова техническа профилактика на предаватели

На 26 септември от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателите на ултракъси вълни: ГАБРОВО 4 на честота  103.2  MHz и  КАРНОБАТ 4 на честота 95 MHz, излъчващи програма „Хоризонт“. Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмата на БНР през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 26.09.24 в 06:00
Президентът на Република Кипър Никос Христодулидис говори пред Общото събрание на ООН в централата на организацията в Ню Йорк

Сблъсък по Кипърския въпрос от трибуната на Общото събрание на ООН

Трибуната на Общото събрание на ООН в Ню Йорк стана поле на остър сблъсък по Кипърския въпрос. В речта си в сряда вечерта президентът на Кипър Никос Христодулидис нарече твърденията на турския президент Реджеп Тайип Ердоган за съществуването на две отделни държави на острова „ревизионистични“ и „незаконни по отношение на международното право“...

публикувано на 26.09.24 в 04:23

Нова американска военна помощ за Украйна на стойност 375 млн. долара

САЩ отпуснаха нов пакет военна помощ за Украйна на обща стойност 375 милиона долара в навечерието на срещата между президента Джо Байдън и украинския президент Володимир – Зеленски. Новият пакет военна помощ, обявен от държавния секретар Антъни Блинкън  включва неуточнен брой авиационни касетъчни бомби, муниции за ракетните установки „Хаймарс“,..

публикувано на 26.09.24 в 04:04

Учени и политици обсъждат в Кипър противодействието на климатичните промени

От днес Кипър е домакин на тридневна международна научна конференция за „Климатичната криза в Източното Средиземноморие и Близкия изток“.  Икономическите и социалните политики за противодействие на климатичните изменения ще обсъждат водещи учени, политически и граждански лидери от страната и чужбина.  Конференцията се провежда в рамките на..

публикувано на 26.09.24 в 03:56
Спасители стоят върху развалините на сграда, разрушена при израелски въздушен удар в южното село Акбиех, Ливан, 24 септември 2024 г.

Ливан вече е във война, заяви здравният министър

„Ливан вече е във война", заяви министърът на здравеопазването на страната в интервю за Скай нюз, като оповести, че близо половин милион души са били разселени поради въздушните удари на Израел.  В интервюто за Скай нюз д-р Фирас Абиад каза, че Израел се стреми да създаде „състояние на паника и терор“ сред ливанските цивилни и да „провокира масово..

публикувано на 26.09.24 в 02:26