Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пролетният Ratio форум - здравословен разговор за наука

| Интервю
Снимка: Pixabay

Утре в "София Тех парк" ще се проведе Пролетният Ratio форум.

"През последните години, въпреки че се занимаваме основно с теми от точните науки, виждаме, че е също толкова важно да имаш здравословен разговор за тези неща, да намериш пресечните точки между наука, етика, философия, право. Трябва да намериш начин, по който на хората да им е интересно да слушат и да искат да проблематизират една тема, без да се разделят в някакви лагери", каза пред БНР Любомир Бабуров, основател на платформата за популярна наука Ratio. По думите му, "в момента сме във време на фундаментално несъгласие по всякакви теми, точки на разделение има плюс безкрайност".

Любомир Бабуров и Себастиан Аристотелис  Снимка: Ирина Недева

На форума гостува Себастиан Аристотелис, архитект и съосновател на компания за космическа архитектура. Компанията има изработена лампа, която ще бъде използвана на Международната космическа станция.

"Трябваше да тестваме лампата изключително щателно – за пожар, за удари, за електрически повреди, така че да сме сигурни, че тя ще работи качествено в космоса. Когато адресираме правенето на някакъв продукт, симулираме условия, които да се доближават до тези в Космоса, например под водата или в Арктика. Не е толкова лесно оцеляването извън един хабитат", обясни Себастиан Аристотелис в предаването "Хоризонт до обед".

"Изпращаме космонавти за N броя месеци и там те трябва да се чувстват комфортно, да са здрави, силни, да спят качествено. Тази лампа помага именно за това", посочи той.

Дали трябва да мислим за нов Ноев ковчег?

"Има няколко наратива. Едната история е историята на амбиции и откривателство. Този наратив е научно-изследователският. Като хора сме и откриватели. Паралелно с това е другият наратив – екосистемният. Не мисля, че рационално мислещ човек смята, че е добра идея като решение на проблемите, които имаме на Земята, да каже – ще се изстреляме към Космоса и ще колонизираме някакво място, ще направим парче скала някъде далеч от Земята обитаемо. Това е ужасно тъпа идея. Трябва да намерим начин, по който да запазим това, което имаме тук, защото очевидно е рядко и може да се окаже, че е практически невъзможно да го репликираме", коментира Любомир Бабуров.

Двете мнения чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антъни Албанезе

Австралия планира забрана за ползване на социалните мрежи от деца

Австралия обяви, че планира тази година да въведе закон, който да забрани на децата да използват социални мрежи, като се позовава на рисковете, които това може да създаде за физическото и психическото здраве, предаде Ройтерс. Премиерът Антъни Албанезе заяви, че лявоцентристкото му правителство ще започне проверка на възрастта през..

публикувано на 10.09.24 в 07:56
Египетски танкове край граничния пункт с Газа Рафах, 9 септември 2024 г.

Десетки жертви на израелски удар в Хан Юнис

Най-малко 40 палестинци са били убити при израелски удар по палатков лагер в Хан Юнис в южната част на Ивицата Газа, съобщиха медици, цитирани от Ройтерс. По думите им палатковият лагер се намира в района на Ал Мауаси, обявен за хуманитарна зона, където има разселени палестинци. АФП цитира представител на гражданска защита, според когото при удара..

публикувано на 10.09.24 в 07:45

Оранжев и жълт код за дъжд в Западна България

Оранжев предупредителен код за валежи издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за областите Перник, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик и Смолян. За областите Видин, Монтана, Враца, София-град, София, Ловеч, Пловдив и Кърджали кодът е жълт. Според прогнозата на НИМХ значителни по количество ще са валежите в Западна..

публикувано на 10.09.24 в 07:37
Юта Урпилайнен

Еврокомисарят за международните партньорства е на посещение в България

Европейският комисар за международните партньорства Юта Урпилайнен ще бъде на работно посещение в България. Очаква се тя да се срещне с министъра на външните работи Иван Кондов  и с представители на бизнеса, неправителствения сектор и младежки организации. Сред темите са геополитическата ситуация и участието на България в изпълнението на..

публикувано на 10.09.24 в 07:26

ЦИК заседава по казусите с ДПС и БСП

Централната избирателна комисия се събира на заседание в 10:30 часа тази сутрин, а нейни представители се очаква да дадат брифинг за медиите в ранния следобед. Комисията трябва да разгледа документите за самостоятелно явяване на изборите на 27 октомври, които бяха подадени вчера от крилото на ДПС около Ахмед Доган. Те постъпиха след като..

публикувано на 10.09.24 в 07:18

Планова профилактика на предавател

На 10 септември от 9 до 17 часа ще бъде извършена планова техническа профилактика на предавателя на ултракъси вълни ТРЪН 4 на честота  97.6  MHz, излъчващ програма "Хоризонт". Възможни са прекъсвания на сигнала. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.

публикувано на 10.09.24 в 06:00

Кипър ще бъде сред европейските държави с най-тежко въздействие на климатичните промени, твърдят учени

Кипър ще бъде сред европейските държави с най-тежко въздействие на климатичните промени върху уязвимите домакинства, алармира научен доклад, представен от Кипърския институт. Икономическите и социални политики за справяне с климатичната криза са в центъра на голяма международна конференция, която ще се проведе в Кипър от 26 до 28 септември.  С..

публикувано на 10.09.24 в 04:30