Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще продължи ли РСМ по пътя към ЕС и трябва ли България да е с по-активна позиция?

| Интервю
Снимка: архив

След парламентарните и президентски избори в Република Северна Македония и пред вратата на парламентарните и евро изборите в България, темата за бъдещите отношения между двете съседни държави остава проблемна и трудно предсказуема.

Ще продължи ли Република Северна Македония по пътя към членство в ЕС и готова ли е да изпълни исканията на България, записани в договора от 2018 г. и подпечатани с така нареченото френско споразумение, или ще продължи "да извива ръцете" на Европа? Трябва ли България да заеме по-активна позиция, както направи Гърция, и да е по-категорична в отстояването на националния си интерес?

По тези въпроси кореспондентката на БНР в Благоевград Кети Тренчева потърси коментар от историка и университетски преподавател по Международни отношения - доцент Димитър Тюлеков, както и от българина от Скопие Аргир Стумбов, който прогнозира, че до 6 месеца новата власт в Република Северна Македония ще признае и впише в Конституцията българското малцинство.

Няма съмнение, че голяма част от успеха на ВМРО-ДПМНЕ на местните, а след това и на президентските и парламентарни избори в РСМ, се дължи на антибългарската реторика.

"Официалната власт в Скопие използва общата ни история като инструмент за дефиниране и утвърждаване на македонска идентичност, която е насочена срещу България. Ако тази политика продължи, югозападната ни съседка сама ще си отреже пътя към членство в ЕС", смята историкът и преподавател по международни отношения в ЮЗУ Димитър Тюлеков.Доц. Тюлеков

Според македонския българин от Скопие Аргир Стумбов времето на предизборна реторика е отминало. Официалната власт в РСМ ще смекчи тона и ще започне да изпълнява условията, за да започне преговорите за членство в ЕС. Гарант за това ще бъде вече сигурният коалиционен партньор на ВМРО- ДПМНЕ - блокът от албански партии БЛЕН.

РСМ има интерес да бъде активната държава в процеса на изпълнение на договореностите с България и Брюксел. Но страната ни трябва да излезе от зоната на комфорт, подплатена засега само с един договор и едно споразумение, смята Аргир Стумбов.

Какви са прогнозите за бъдещите отношения между двете държави на преподавателя по международни отношения Димитър Тюлеков:

"Ще изтече мътната вода и ще започне едно по-нормално отношение, защото България и Северна Македония са членове на НАТО. Ако не се решава този въпрос, има реални възможности, да бъде като предпоставка за един конфликт на Балканите". 

Аргир СтумбовПрогнозата на българинът от Скопие Аргир Стумбов за скорошна промяна на Конституцията на РСМ е изненадваща, но и възможна:

"Аз съм оптимист! В следващите 6 месеца е възможно да ни изненадат приятно и необходимите промени в Конституцията на Северна Македония да станат факт".

Репортаж на Кети Тренчева в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възстановено е електрозахранването на всички населени места в Смолянска област

Възстановено е електрозахранването във всички населени места в област Смолян, съобщи заместник областният управител Адриан Петров.  Аварийни екипи на електроразпределителното дружество отстраниха днес авариите, оставили без ток селата Богутево и Студенец в община Чепеларе.  Проблемите по електропреносната мрежа в Смолянско през последните дни бяха..

публикувано на 28.12.24 в 15:11

Габровци на протест заради прекъснатото електроподаване

Четвърти ден в Габровска област има населени места без ток. Това стана причина десетки жители на Габрово да се събрерат на протест пред сградата на  "Енерго-Про". Недоволните блокираха за кратко движението на автомобилите в центъра на града. "Самите ЕРП излизат със становище, че услугата не отговаря на нормативните изисквания. КЕВР знаят за..

публикувано на 28.12.24 в 15:00
Германският канцлер Олаф Шолц (вляво) и председателят на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц (вдясно) в Бундестага в Берлин, Германия, декември 2024 г.

Спор между Шолц и Мерц по казуса за снабдяването на Украйна с ракети "Таурус" от Германия

Германският министър на външните работи Аналена Бербок изрази безпокойство заради руския "сенчест флот" и призова за допълнителни санкции от страна на ЕС. Тя направи изявлението си, след като Финландия задържа руски кораб по подозрение за целенасочено повреждане на подводен захранващ кабел край бреговете ѝ. "В момента почти всеки месец кораби..

публикувано на 28.12.24 в 14:49
Резултатът от миналогодишното почистване на плажовете е бил стотици килограми събрани отпадъци.

"Чистата Коледа" - доброволци почистват плажове по южното Черноморие

Природозащитници организират почистване на плажове по южното Черноморие. Инициативата е под мотото "Чистата Коледа" и се провежда за седма поредна година. Тази година инициативата е с подкрепата на три черноморски общини - Созопол, Приморско и Царево.   Природозащитници организират почистване на плажовете в Аркутино и Ахтопол Почистването..

публикувано на 28.12.24 в 14:33
Снимка, направена с дрон, показва как мигранти пресичат Ламанша на малка лодка, архив, март 2024 г.

Албански трафиканти с нови тактики, за да прехвърлят повече мигранти с лодки през Ламанша

Албански трафиканти на хора прилагат нови тактики, за да прехвърлят повече мигранти с малки лодки през Ламанша, като предлагат пакетна сделка, която включва къща под наем и работа. Всичко това става с реклами в TikTok, показва разследване на вестник "Таймс".  Освен новата тактика с пакет за осигуряване на престой на Острова, албанските банди от..

публикувано на 28.12.24 в 14:09

Протест пред КАТ-Кюстендил и на мястото, където загина 18-годишно момиче след ПТП с коне

Стотици кюстендилци и от близкото с. Ябълково изязоха на протест пред сградата на КАТ и на мястото, където тази нощ при ПТП загина 18-годишно момиче, а други две негови връстнички бяха ранени. Човешка жертва и двама ранени при катастрофа между лека кола и 5 коня край Кюстендил Разгневените хора, някои от които носеха цветя, поискаха..

публикувано на 28.12.24 в 13:46

UNICEF: Всяко шесто дете живее в район, засегнат от военни действия

2024 година e сред най-пагубните за децата, сочи доклад на Детския фонд на ООН- UNICEF. Светът в момента е арена на най-много конфликти от Втората световна война насам, показва информацията на организацията.  В момента всяко шесто дете в световен мащаб живее в район, засегнат от военни действия. В Судан, в провинция Северен Дарфур, беше обявена..

публикувано на 28.12.24 в 13:18