Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В България има апаратура за диагностика и лечение на рак на гърдата над средното ниво за ЕС

| Репортаж
Научен форум, лицензиран от Европейското дружество по медицинска онкология
Снимка: Елена Бейкова

В България има апаратура за диагностика и лечение на рак на гърдата над средното за Европейския съюз ниво. В същото време ранната диагностика изостава поради липсата на национален скрининг, лечението се затруднява заради недоверие в медицината и българските лекари. Тенденцията очерта доц. Желязко Арабаджиев, медицински онколог и председател на Управителния съвет на Института за изследване на лечението на рака на гърдата. Организацията е домакин на първия научен форум у нас, лицензиран от Европейското дружество по медицинска онкология. 

Жените в България знаят за заболяването рак на гърдата, някои активно прилагат методи за самодиагностициране, здравната култура е повишена. Но има проблем с доверието в системата като източник, който ще осигури лечение, обясни доц. Желязко Арабаджиев, медицински онколог в университетската болница "Токуда".

"Хората знаят за наличието на такова заболяване и знаят къде да отидат да се прегледат. След това търсят много алтернативни методи за лечение. Ние, като лекари не можем да убедим обществото със силата на всички научни аргументи, че наистина можем да осигурим качествена диагностика и лечение. Други източници на информация, които не се базират на научни данни, са много по-убедителни". 

Подобряването на ранната диагностика зависи от въвеждането на национален скрининг за рак на гърдата, заложен към момента само на хартия  - в Националния антираков план. Друг проблем е липсата на гаранция, че националните и европейските стандарти за лечение на рак се прилагат от всяка медицинска структура, в която влизат пациенти с онкологично заболяване у нас. Според лъчетерапевта от същата болница д-р Калоян Йорданов България е единствената държава, в която смъртността от злокачествени образувания расте.

"Наличието на онкологична помощ в градчета, паланки и селца, които искат да правят нещо, драматично влошава резултатите. Пристигат все по-объркани случаи към София.

Няма качество, защото никой не го търси".

Липсващото търсене на качество може да се отрази и върху продължителността на поставяне на диагноза – както се случва при Вероника. Въпреки че нейната майка е имала рак на гърдата, жената се разкарва от лекар на лекар в продължение на месеци. Диагнозата става ясна в софийска болница, ракът е напреднал. Ключова за лечението става връзката между Вероника и лекуващия й лекар.

"Това, което ми беше казано, е: "Искам те силна!" Това обърна каруцата". 

Ново предизвикателство в онкологията е да се избере правилното лекарство за даден пациент според индивидуалното развитие на заболяването му, обясни доц. Арабаджиев.

"В момента има излишък от лекарства. Няма ясно разделение кое  е по-добро. Това предизвиква объркване. Предивикателство през следващите години ще бъде да намерим правилното лекарство за всеки един индивидуален пациент".

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пожарът до гръцката столица достигна и покрайнините на Атина

Пожарът до гръцката столица достигна и покрайнините на Атина. Горят производствени цехове на няколко компании. Дим покри града. Продължават да горят дървета, къщи и автомобили. Евакуират се хора, застрашени от пожара. Силният вятър продължава да разпалва огъня в област Атика до гръцката столица Успешна акция на пожарникарите спаси..

публикувано на 12.08.24 в 21:27
Людмила Петкова

Финансовият министър Людмила Петкова е приела да остане на поста и в новия служебен кабинет

Служебният министър на финансите и вицепремиер Людмила Петкова е приела да остане на поста и в следващото служебно правителство, потвърдиха за БНР от нейния екип. Петкова е приела поканата на номинираната за премиер Горица Грънчарова-Кожарева, като по-рано от финансово министерство отказаха коментар относно разговорите. Възможно е Людмила..

публикувано на 12.08.24 в 21:21

Изключително висок риск от чума по дребните преживни животни в общините Елхово и Болярово

Рискът от разпространение на чума по дребните преживни животни в крайграничните общини Елхово и Болярово е изключително висок, отчитат ветеринарните специалисти в Ямболска област. През 2018 г. в района бяха унищожени над 3300 овце и кози. В Турция, за разлика от Гърция и Румъния, няма официално обявени огнища   на чума по дребните преживни..

публикувано на 12.08.24 в 20:33

Бедствено положение заради пожар между харманлийските села Коларово и Изворово

Бедствено положение беше обявено в харманлийските села Коларово и Изворово заради пожар, който възникна в късния следобед, обяви областният управител на Хасково. Пламъците са избухнали при температура от 37 градуса по Целзий. Има изгорял трактор. Тепърва ще се проверява дали машината е работила в час забранен за селскостопанска работа...

публикувано на 12.08.24 в 20:17
Божидар Андреев и Пламен Братойчев (на втори план вляво).

Сливен посрещна щангиста Божидар Андреев, завоювал бронз на Олимпиадата

Бронзовият олимпийски медалист във вдигането на тежести от олимпиадата в Париж Божидар Андреев и треньорът му Пламен Братойчев бяха посрещнати в родния Сливен от кмета на общината Стефан Радев.  Той им връчи юбилейни сребърни монети на символа на града "Стария бряст" и парична премия. Радев определи щангите като "един от успешните спортове на..

публикувано на 12.08.24 в 20:00

Вероятна причина за умрялата риба в р. Струма е ниското ниво на кислород във водите на реката

Според РИОСВ - София вероятните причини за измирането на рибата в река Струма в района на град Земен са ниското ниво на разтворен кислород във водите на реката, маловодието от сухия период и цъфтежа на водораслите, предизвикан от високите температури на водата.   Мъртва риба изплува в река Струма край Земен Експерти на РИОСВ –..

публикувано на 12.08.24 в 19:52
Борис Костадинов - директор

От 1 септември ще проверяваме пациентското си досие през мобилен телефон и без електронен подпис

От 1 септември здравноосигурените ще имат достъп до пациентското си досие през мобилен телефон, без да е нужен квалифициран електронен подпис. За целта хората трябва да посетят офис на РЗИ, на Здравната (НЗОК) каса или на "Информационно обслужване". При осигурен такъв достъп те ще получават напомнящо известие на какви профилактични прегледи имат..

публикувано на 12.08.24 в 19:36