Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Когато има избори, само тогава ли ще ни видят?"

Затихва ли интересът към покупко-продажбата на гласове в Силистренско?

"След изборите кой те признава? Никой", твърдят в дуловското село Черник

| Репортаж
Снимка: Незабравка Кирова

Купуването и продаването на гласове е престъпление. Преди и по време на избори се правят специализирани полицейски операции срещу нарушаване политическите права на гражданите. Но защо да са нарушени правата им, ако всичко става по съгласие - и на едната, и на другата страна?

Практиката показва, че това са най-трудно доказуемите престъпления. Навсякъде и хората знаят, и органите на полицията, и съдът знаят – кой купува, кой се продава и като как стават нещата, но явлението си остава.

Има ли покупко-продажба на гласове в една от силистренските общини – Дулово?

Дулово е от спорните общини в региона, характерна със смесено население. Дълго време управлявана от една от основните политически партии, след това от друга.

Непосредствено преди днешния ден, градският фолклор донесе информация, че в определени села се предлагат пари, като се плащат стари задължения на заборчлели избиратели - нещо трудно доказуемо.

"Не сме чули. Кой ще ми предлага?"

"Няма такова нещо. Ако има, ще има в джоба. Ще взема."

В тефтера с вересии дълговете се изчистват като дойдат пенсиите, казва местна магазинерка.

"Не съм виждала. На никого не дават сега. Преди даваха, като почнахме демокрацията."

"Когато има избори, само тогава ли ще ни видят? Само тогава ли ще ми дават пари", пита местен жител.

От решенията на Районната избирателна комисия е видно, че в тази община нещо се случва. Само за десет дни има регистрирани почти 20 промени на съставите на секционните избирателни комисии, като не става въпрос за смяна на едно или две лица, а на цели списъци.

Причините могат да бъдат много – болни, пътуващи, както и съмнения, че някой не е от нашите - особено ако има вътрешно-партийни борби за преференции. Съществува обаче и страх.

"Една част ги е страх. Ние сме най-трудният регион в България. Както и Враца. Почти изоставени. От семейството все има някой в администрацията, на държавна работа с една дума. Преди 10-15 години имаше някаква толерантност между партиите и хората. В момента се работи на всяка цена, което притеснява електоратите на партиите. Това нажежава обстановката", коментира друг местен жител.

И ако все още има хора, пазещи службата си, другите, които преди ядяха кебапчета срещу "правилен" вот – вече гледат на интереса си в дългосрочен план, а не ден за ден.

"Обяснява това-онова и щом минат изборите, всичко свършва!"

"След изборите кой те признава? Никой! Признават те един месец на четири години."

"Не се продаваме. Не сме за 20 лева, за 100 лева. Важното е да дойде някой да свърши работа."

Съмненията за нарушаване на изборните и политически права на гражданите остават. Най-малкото защото до момента има вече образувани две досъдебни производства по данни от Окръжна прокуратура – Силистра. Освен това всички знаем, че във всеки слух има и малко истина.

Иначе сценариите, които се разказват за проверка на това дали е гласувано за точния човек, са различни – от това жените да са лакирани всяка с определен цвят и като снимат бюлетината – да се вижда и маникюрът, за да се знае на кого е, до агитация за определен кандидат от листата, за да се проследи броят на преференциите.

Снимки: Незабравка Кирова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37