Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм

В Кирково започна кампания за набиране на средства за изграждане на православен храм - 30 години след възникване на идеята. Храмът ще носи името "Свети седмочисленици" по предложение на покойния отец Боян Саръев. Вече има готовност за дарения от фирми и местни жители. Парцелът за новия храм е закупен през 2001 г., но след това идеята е в..

публикувано на 25.12.24 в 16:28

Благоденствие и сбъднати мечти пожела на перничани по повод Коледа кметът Станислав Владимиров

Благоденствие и сбъднати мечти пожела на перничани по повод Коледа кметът Станислав Владимиров. Празнично е настроението днес в града. Най-оживеното място е коледният базар, където и днес, както през целия декември имаше коледна програма, а най- щастливи са децата. Децата на Перник ще запомнят тази Коледа не толкова с подаръците, които..

публикувано на 25.12.24 в 16:15
Президентът Румен Радев

Румен Радев изрази съболезнования за загиналите при авиокатастрофата в Казахстан

Президентът Румен Радев изрази съболезнования за загиналите при авиокатастрофата в Казахстан. В своя профил в социалната мрежа "X" държавният глава написа, че България скърби за загубата на човешки живот при катастрофата на пътническия самолет на азербайджанските авиолинии, и пожелава бързо възстановяване на пострадалите. Според..

публикувано на 25.12.24 в 16:08

Нов студентски протест в Белград заради трагедията на жп гарата в Нови Сад

Стотици студенти протестираха днес в Белград и предадоха 1000 писма с идентично съдържание до главния прокурор с послание "да започне да си върши работата", съобщи сръбската редакция на регионалната телевизия Ен 1. "Студентите изискват да се борите за закона и справедливостта, без никакви политически или корупционни злоупотреби", се казва в..

публикувано на 25.12.24 в 16:00

Паднали камъни се стовариха върху пътуващ лек автомобил по пътя Широка лъка - Стойките

Паднали камъни се стовариха върху пътуващ лек автомобил по пътя Широка лъка - Стойките. Скалната маса счупила предното стъкло на колата с пловдивска регистрация, в която пътували мъж и жена, разказаха очевидци. Екип на полицията пътува към мястото на произшествието, каза директорът на Областната дирекция на МВР Смолян старши комисар..

публикувано на 25.12.24 в 15:49

Извънредна ситуция в руския Краснодарски край след разрастване на петролния разлив в Черно море

В сряда властите в руския южен Краснодарски край обявиха извънредна ситуация в целия регион, заявявайки, че петролът все още се излива по бреговата линия 10 дни, след като пострадаха сериозно два остарели танкера, предаде Ройтерс. Петролът е от танкерите, които бяха ударени от буря на 15 декември. Единият от корабите се разполови, а другият..

публикувано на 25.12.24 в 15:42

"Хамас" твърди, че нови израелски условия са забавили споразумението за прекратяване на огъня

Палестинската въоръжена групировка "Хамас" заяви в сряда, че Израел е поставил нови условия, които са довели до забавяне на постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, съобщава Ройтерс. "Хамас" обаче каза, че проявява гъвкавост и че преговорите за прекратяване на огъня, с посредничеството на Катар и Египет, вървят в..

публикувано на 25.12.24 в 15:27