Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ПП-ДБ изпрати декларация до партиите в парламента

Коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" изпрати до останалите парламентарно представените политически сили своята "Декларация за освобождаване на институциите и изборния процес от корупционни влияния", съобщиха на сайта си от "Продължаваме промяната". Те поставят като начално условие за старт на консултации с останалите..

публикувано на 02.11.24 в 11:53
Проф. Гиа Нодиа

Гиа Нодиа: Гражданското общество в Грузия малко или много ще запази европейската ни идентичност

Конституционният съд на Молдова потвърди завчера резултата от проведения преди две седмици референдум за бъдещето на страната в Европейския съюз. Вотът "за" беше само с 35 стотни от процента над половината гласували. Същия ден - в условията на мощна руска дезинформационна кампания и мащабна операция от проруски олигарх за подкупване на..

публикувано на 02.11.24 в 11:30

Кипър е увеличил над два пъти бюджетния си излишък през 2024 г.

Кипър е увеличил над два пъти бюджетния си излишък през тази година в сравнение с миналата, показват обявените от Статистическата служба данни. Средствата ще се използват за изпълнение на целенасочена социална политика, подчертаха от финансовото министерство. За периода януари-септември излишъкът в консолидирания държавен бюджет е достигнал..

публикувано на 02.11.24 в 11:08
Христофор Караджов

Христофор Караджов за изборите в САЩ: Няколко хиляди гласа могат да обърнат нещата

Кулминацията на президентските избори в САЩ предстои. Двамата кандидати Камала Харис и Доналд Тръмп се борят за всеки избирател, особено в т.нар. колебаещи се щати, които ще им дадат решаващи гласове в избирателната колегия.  Според преподавателя по журналистика в Калифорнийския университет  Христофор Караджов е почти гарантирано, че ще има..

публикувано на 02.11.24 в 10:54

Без промяна на цените при част от търговците в Гърция

Част от производителите и търговците в Гърция запазиха непроменени цените на стоките през последния месец. Въпреки това поради ниските доходи гърците купуват все по-малко необходими храни. Много от цените на хранителните стоки от първа необходимост са без увеличение през октомври, посочва анализ на Института за проучване на цените. Дори..

публикувано на 02.11.24 в 10:53

Проф. Уве Юн: Дните на германското правителство са преброени

Германският автомобилен гигант "Фолксваген" обяви, че финансовото му положение е толкова драматично, че вероятно ще се наложи да затвори три от десетте завода в Германия. Десетки хиляди работни места са в риск, а заплатите на онези, които ще останат на работа, трябва да бъдат намалени. Случаят "Фолксваген" е само един от примерите за кризата в..

публикувано на 02.11.24 в 10:45
проф. Здравко Попов

Проф. Здравко Попов: Ако не се случи форсмажорно обстоятелство, Тръмп ще спечели изборите

Вече не е въпрос на гадаене за победителя в президентските избори в САЩ, защото в последните дни и седмица показват, че преднината, която имаше Камала Харис след официалната номинация, започна да се топи. Можем да кажем уверено, че ако не се случи някакво форсмажорно обстоятелство Тръмп ще спечели изборите. Това прогнозира проф. Здравко..

публикувано на 02.11.24 в 10:40