Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел

Русия е освободила осъдения на 14 години затвор американски гражданин Марк Фогел. Той е напуснал страната със самолет, придружаван от специалния пратеник на американския президент за Близкия изток Стив Уиткоф.  Това съобщи в социалната мрежа Х съветникът по националната сигурност Майк Уолц.  Уолц уточни, че Фогел е освободен в рамките на..

публикувано на 11.02.25 в 22:14
Володимир Зеленски

Зеленски за купуването на реакторите от АЕЦ "Белене": Съществена стъпка към енергийната сигурност на Украйна

Украинският президент Володимир Зеленски приветства решението на парламента на страната - Върховната Рада, да одобри закупуването на двата реактора от АЕЦ "Белене", като го определи като "съществена стъпка" към енергийната сигурност на Украйна. Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене" НС..

публикувано на 11.02.25 в 22:01
Лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун.

АФП: Северна Корея е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия

Северна Корея (КНДР) е предоставила на Русия 200 единици далекобойна артилерия, твърди източник от южнокорейското военно разузнаване, цитиран от АФП.  Според източника, пожелал анонимност, през последните месеци Северна Корея е предоставила и значително количество боеприпаси наред с 11 000 войници, които се включиха в боевете край Курск миналата есен...

публикувано на 11.02.25 в 21:53
Снимката е илюстративна, архив.

МО: При кацане на Летище София самолет на ВВС е спукал гума, няма пострадали или щети

При изпълнение на тренировъчен полет днес самолет РС-12  с регистрационен знак 020 от състава на 16-а авиационна база на Военновъздушните сили спука гума на основната стойка на колесника при кацане на Летище София в 19:15 часа, съобщиха от Министерството на отбраната (МО). Екипажът не е пострадал и не са нанесени други щети на самолета,..

публикувано на 11.02.25 в 21:25

Замръзна езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана

За първи път тази зима водата в езерото в парк "Монтанензиум" в центъра на Монтана замръзва.  От петък температурите паднаха под нулата. В последните дни в града бяха отчетени до минус 10 градуса, което доведе до покриването с лед на водата в езерото. В него има и много риба, като през последните години от местната управа пуснаха шаран и бял..

публикувано на 11.02.25 в 20:50

Тежка катастрофа край Сливен, има загинал

Подбалканският път София-Бургас в района на сливенския квартал "Речица" е затворен заради катастрофа. Инцидентът е станал след 18:00 ч., сблъскали са се пикап и камион, превозващ дърва. На място е загинал водачът на пикапа. В момента се прави оглед на мястото на инцидента. Комисар Димитър Кикьов - началник на "Охранителна полиция" Сливен, обясни..

публикувано на 11.02.25 в 20:09
Кметът на София Васил Терзиев.

Кметът на София: Ремонтът на ул. "Опълченска" продължава!

Ремонтът на ул. "Опълченска" продължава, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. Вчера от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) съобщиха, че са издали заповед за спиране изпълнението на строежа по ул. "Опълченска" до отстраняване на допуснатите нарушения. ДНСК спира ремонта на столичната ул. "Опълченска"..

публикувано на 11.02.25 в 19:57