Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как изграждаме държавност, излизайки от една голяма империя?

| Репортаж
Снимка: Архив

Избори у нас е имали и преди Освобождението, дори и по време на румънската окупация в Южна Добруджа. Исторически проучвания показват, че в онези години в българското Народно събрание не са попадали случайни хора, но и че тогава е съществувало понятието политическа мрежа.

Дори честото провеждане на избори днес не е прецедент. За две години до второто обикновено Народно събрание, след 1879 година, българинът е ходил четири пъти на избори.

След 500 години България излиза от една голяма империя и започва да изгражда държавност. Как се случва това, какви са хората, които участват в този процес?

Темата винаги е била интригуваща, коментира директорът на Регионалния исторически музей в Силистра доц. д-р Николай Тодоров.

"Нищо в историята не става отведнъж. Всичко е въпрос на преход. Тук ключовото понятие е елит. Една държава се прави от елит. Тя не може от само себе си да се появи, да започне да си изгражда държавните структури и изведнъж – до вчера поданици на султана, от днес вече свободни българи и изведнъж се появява държавата".

Снимка: Незабравка Кирова

По думите му "не ставаш политически елит, защото сам се мислиш за такъв". Трябва да си легитимен и признат, подчерта той.  

В Учредителното събрание 1879 година е нямало случайни хора, категоричен е доц. д-р Тодоров. Доказателство са и деветимата, които Силистра изпраща да я представляват – Гено Чолаков, Димитър Енчев, Никола Балкански, Поп Христо Вълчев, Петър Манолов, Петър Бялов, Иван Панчев, Тодор Радев и Никола Григориев. Някои са били по назначение, други са били част от местното самоуправление, трети са били избирани пряко от гражданите.

"Шансът да попаднат случайни хора става с развитието на политическата система", смята той.

Според него и в момента попадат достатъчно случайни хора, които не знаят какво правят в този важен орган.

Изборите за Учредително събрание не са били първите, в които участват българите. Изборите са били този процес, който по естествен път е оформял лидерите на нацията в годините.

Историците разкриват и че понятието политическа мрежа не е било чуждо и в миналото.

И днес след толкова преходи и промени някои неща остават без промяна.

Целия репортаж на Незабравка Кирова в предаването "12+3" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Израелският премиер Нетаняху: Иран ще си плати

Над 50 души са били убити, а повече от 150 са били ранени при израелски атаки в Ливан през вчерашния ден, съобщиха от здравното министерство в Бейрут: На среща на израелския кабинет по сигурността премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че който атакува страната му, може да очаква отговор, след като Иран предприе ракетно нападение по израелската..

публикувано на 02.10.24 в 02:26

Цената на петрола на международните пазари се повиши с 5 процента

Цената на петрола на международните пазари се повиши с 5 процента след ракетното нападение на Иран срещу Израел тази вечер. Инвеститорите бяха притеснени от вероятността за широкомащабна война в Близкия изток, в близост до основните находища на черното злато. Високопоставен ирански служител, пожелал анонимност, сподели за Ройтерс, че Русия и Съединените..

публикувано на 01.10.24 в 22:21
Рустем Умеров

Руската армия е окупирала град Вугледар в Донецка област

Руската армия е окупирала украинския град Вугледар в Донецка област, съобщи блогът Deep State, който следи хода на бойните действия.  Депутатът от Върховната рада Алексей Гончаренко потвърди информацията за превземането на града от руснаците и поиска оставката на министъра на отбраната Рустем Умеров.  "Загубихме града, който удържахме повече от две..

публикувано на 01.10.24 в 22:11

Случайни минувачи са застреляли двамата нападатели, които извършиха терористично нападение в Тел Авив

Случайни минувачи са застреляли с личните си оръжия двамата нападатели, които извършиха тази вечер терористично нападение в Тел Авив, твърди агенция Ройтерс. Нападателите са стреляли и намушквали хората на трамвайна спирка, преди да бъдат неутрализирани. Най-малко шест са жертвите, а ранените - девет. До момента никой не е поел отговорност за..

публикувано на 01.10.24 в 22:04

Румен Радев: ЦЕРН е вдъхновение за нашите млади учени и модел за развитие на науката

България остава посветена на споделената мисия да развива потенциала на науката в подкрепа на мира в свят на ожесточена конкуренция и за позитивното развитие на нашите общества. Това заяви държавният глава Румен Радев на церемонията в Женева по случай отбелязването на 70-ата годишнина от основаването на Европейската организация за ядрени изследвания -..

публикувано на 01.10.24 в 21:50

Близо 200 ракети са били изстреляни по Израел, няма данни за поражения и жертви

За втори път за последните шест месеца Иран извърши масирано ракетно нападение над Израел. Въздушната тревога над Израел продължи по-малко от час.  Близо 200 ракети са били изстреляни по Израел, твърди армейското радио.  Част от тях, по непотвърдена информация, са били прехванати в небето над съседните Сирия и Йордания. Няма данни за поражения и..

публикувано на 01.10.24 в 21:15

Ожесточени престрелки в Бейрут

За ожесточени престрелки в Бейрут съобщават тази вечер очевидци, цитирани от Ройтерс. Израелската армия предприе сухопътна операция в южните покрайнини на Ливан като декларира, че иска да унищожи тунелите и други инфраструктурни обекти на групировката "Хизбула", за да предотврати нейни атаки през границата. Израелски военен говорител бе категоричен, че..

публикувано на 01.10.24 в 20:46