Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ГДБОП: Увеличават се опитите за източване на банкови карти

Внимание: Хакери дебнат банковите карти

Симеон Нгуен: Компаниите не оповестяват хакерските пробиви, за да не бъдат подвеждани под отговорност

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Значително увеличение на случаите на опити за източване на банкови карти у нас отчитат от ГДБОП пред "Хоризонт". Началникът на Дирекция "Киберпрестъпност" старши комисар Владимир Димитров обясни, че данните на измамените най-често попадат в хакерите през заразени компютри или фалшиви мейли от името на различни банки.

Сериозен проблем за МВР остават и инвестиционните измами у нас. По думите му всяка седмица има сигнали от хора, загубили шестцифрени суми при инвестиционни измами в интернет.

Пред БНР старши комисар Владимир Димитров разказа, че схемата на инвестиционните измами е изключително добре изградена. Хората биват убеждавани да инвестират в определени интернет платформи, след което превеждат пари за различни такси или комисионни, за да усвоят несъществуваща печалба.

"Всеки ден при нас има сигнал от жертва. Някой път имаме по двама-трима пострадали на ден. Жертвата остава без 10 - 20 хиляди лева. На всяка седмица – две имаме жертва, която губи, както вие казахте, шестцифрени суми. Започват с търговия няколкостотин лева, впоследствие жертвата се въвежда в заблуждение, че точно тази платформа за търговия е много високодоходна. Жертвите от инвестиционните измами и финансовите щети са много сериозни".

В последните месеци в ГДБОП наблюдават и ръст на опитите за теглене на пари от банкови карти. Понякога самите жертви предоставят данните си в интернет, подлъгани от различни измамни имейли:

"През последните месеци наблюдаваме трайно увеличение на подобни случаи, при които български граждани стават жертва на източване на личните им банкови сметки от онлайн банкиранията. Много често това се случва в резултат или на заразени компютърни устройства, които ползват жертвите, или на факта, че те сами са предоставили своите данни от банковата карта - пароли, достъпи за двустепенна верификация в резултат на фишинг имейл, който им е изпратен".


Сред потърпевшите се оказа и репортерът от БНР Даниел Инков.

"Никога не съм вярвал, че може да попаднеш в измамите на киберпрестъпността и киберпрестъпниците", сподели той в интервю за предаването "Хоризонт до обед". Случката е от почивните дни, когато е установил липсата на 2000 лв.:

"Всеки съвременен човек има регистрации в много сайтове с онлайн търговия – това е голямо улеснение. Имам доверие в банковата система и сигурността, която предоставят банките като онлайн услуги и плащания. За съжаление, в един момент човек се изправя пред това, че остава без значителна сума пари – от порядъка на 2 минимални работни заплати. Това се случва без никакво предупреждение от страна на банковата институция, нито пък предупреждение по някакъв начин от мобилните приложения, с които се работи за онлайн разплащане".

"Банката не беше разбрала това. Нито бях получил предупредителен смс, нито писмо, нито обаждане, че се налага запор на сметката или движението на тези пари", добави Инков, като подчерта, че преди това не е получавал заплахи, предупреждения или фишинг съобщения.

След това той се е обадил на кол центъра на банката, откъдето са установили часа, момента на тегленето, сумата, включително и кой е изтеглил парите:

"Това са фирми, които завършват на знаци с USA. Другата транзакция беше в Балтимор. Имаше поне 4 транзакции – различни суми, които са финализирани успешно, без да бъда известен, нито да правя каквото и да било. От това, което излиза като данни, излиза, че сделката е напълно реална – с получател, име, банков код".

Симеон Нгуен; Снимка: Добромир Видев


Компаниите не оповестяват хакерските пробиви, за да не бъдат подвеждани под отговорност под българското и европейското законодателство, казва Симеон Нгуен, който е етичен хакер и част от обучителния екип на Европейския цифров иновационен хъб "Тракия". Той обучава безплатно фирмите как да се защитават от хакери.

По думите му ежедневно може да се видят милиони примери за такива атаки. Според него обаче проблемът е, че хората не се образоват и не следят тези новини. "Понякога могат да бъдат измамени, защото нещо може да изглежда много достоверно".

Експертът посочи, че заразяването на компютър може да стане чрез отварянето на файл със скрит код, който е получен на имейл. По думите му тези мейли са доста грамотно написани и изглеждащи достоверно:

"Благодарение на изкуствения интелект, дори хакери, които са в Индия например, могат да напишат перфектен мейл на български език".

Той е категоричен, че може да бъде осъден хакер. По думите му обаче проблемът е, че много трудно се стига до него.

Още по темата чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джулиан Асандж напуска съда в Сайпан, 26 юни 2024 г.

Джулиан Асандж напусна съда като свободен човек

Основателят на "Уикилийкс" Джулиан Асандж се призна за виновен пред американски съд за получаване и публикуване на американски военни тайни, след като сключи сделка с прокуратурата, която му гарантира свободата. Делото срещу Джулиан Асандж беше гледано в Сайпан - столицата на малката островна американска територия Северни Мариански острови,..

публикувано на 26.06.24 в 07:35
Иглика Иванова

Иглика Иванова: Медийната грамотност е овластяване на аудиториите

Медийната грамотност е едно овластяване на аудиториите .  Това каза пред БНР Иглика Иванова, държавен експерт в Дирекция "Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности" в Министерството на културата. "Медийната грамотност се разбира като един комплекс от умения, разбирания, знания, нагласи, а когато е развита - и..

публикувано на 24.06.24 в 15:03

Православната църква чества Петдесетница

Днес православната църква празнува един от големите си празници - Петдесетница. На петдесетия ден след Христовото Възкресение Светият Дух във вид на огнени езици слязъл върху светите апостоли и ги дарил с божествената си благодат. От древни времена празникът се приема за рожден ден на Църквата. Врачанският митрополит Григорий,..

публикувано на 23.06.24 в 08:06
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50