Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Тибор Дежефи: Не очаквам Петер Мадяр да се вманиачи като Орбан - да нарича Брюксел "враг" и да го сравнява със Съветския съюз

| Интервю
Петер Мадяр
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната и мирът се биха на европейските избори в Унгария. Така поне премиерът Виктор Орбан и партията му ФИДЕС представиха сблъсъка между тях - които са за незабавно прекратяване на войната в Украйна - и опозицията - която ако спечелила, щяла да вкара Унгария във войната.
Орбан удържа поредна победа, но само с 15 пункта пред новата унгарска опозиция, предвождана от бившия влиятелен член на ФИДЕС Петер Мадяр, който от скоро оглавява партията ТИСА ("Респект и свобода") и привлича избиратели с антикорупционни и дясноцентристки послания.
45% от гласовете спечели ФИДЕС - с близо 8 пункта по-малко от 2019 година. Но всъщност този път получи 200 000 гласа повече. Избирателната активност беше рекордна - над 59 процента.
За Орбан, крайнодясната вълна и за новата опозиция в Унгария, с професора социолог Тибор Дежефи разговаря Весела Владкова.
- Професор Дежефи, ако вярваме на Виктор Орбан той е безспорният победител на европейските избори в Унгария - победител и срещу старата, и срещу новата опозиция. Но и Петер Мадяр твърди, че резултатът е политически разгром за Орбан. Кой в крайна сметка е истинският победител?
- По-лесно е да се каже кой загуби. Но изборните резултати, съгласете се, могат да бъдат тълкувани всякак. Даже различни интерпретации могат да са верни, въпреки че си противоречат. Но този път бих казал, че по лицата на хората от ФИДЕС на сцената зад победителя Орбан не се четеше голямо щастие. И с основание. Въпреки, че той отбеляза нещо вярно - че в процентно изражение ФИДЕС се представи най-силно от всички партии в Европа, изпревариха я само лейбъристите в Малта. Това, което не отбеляза Орбан обаче, е, че броят на получените от ФИДЕС гласове е рекордно нисък.
Освен това за първи път която и да било партия, и то единствена партия, успява да постигне толкова малка разлика с Орбан. Петер Мадяр би могъл да бъде наречен победител и защото съживи една партия само преди няколко месеца и въпреки това спечели 30% от гласовете. През януари ТИСА практически не съществуваше. Това е истинско чудо като се има предвид, че унгарската партийна система никак не е гъвкава.
ФИДЕС все пак спечелиха изборите и още са много силни, макар и не толкова колкото преди. Орбан е вече над 60-годишен и изглежда доста отегчен от унгарската политика. Опитва се да се представи за държавник и консервативен лидер от световен мащаб. Дори в победната си реч отбеляза с какво нетърпение очаква американските избори. Доста надежди възлага на Тръмп да ги спечели.
- Повече от 1 300 000 души са гласували за ТИСА заради Мадяр, който се определя като дясноцентрист? Къде бяха тези дясноцентристи досега?
- Петер Мадяр е дясноцентрист. Но избирателите му не са. Електоратът му идва от три посоки. Повече от половината са гласували на миналите избори за опозиционните леви партии. Демократическата коалиция - трета на този вот - губи доста гласове. Либералите и Зелените - също. Освен това Мадяр успя да мобилизира много хора, които по принцип се въздържат от участие в изборите - потъналите в апатия заради непрекъснатите загуби на опозицията. Както и част - около 15 процента - от електората на ФИДЕС. Хора, които не са от нейния твърд електорат. Твърде интересна е ситуацията с ТИСА и ще трябва да бъде изяснена в близко бъдеще. Умерено десен лидер с ляв електорат ще трябва да се справи с огромната задача да изгради истинска политическа организация в национален мащаб.
- Някои изявления на Мадяр, поне в ранния стадий на кампанията му, будят въпроса с какво всъщност се различава той от Орбан в полето на външната политика. Говореше за Европа на нациите. Също и за незабавен мир с Русия...
- С това той предизвика доста полемики и е една от темите с потенциал да доведат до напрежение между него и избирателите му. Все още се учи. И доста е научил вече - защото за да успееш да привлечеш толкова разнороден електорат, трябва да напипаш правилните думи и за маргиналните избиратели на ФИДЕС, и за неутралните, и за левите едновременно.
А за Европа - Мадяр работеше в дипломатическата мисия на Унгария в Брюксел след като ФИДЕС взеха властта през 2010 година. Настроен е критично по много въпроси, свързани с Европейския съюз. Но не очаквам да се вманиачи като Орбан да нарича Брюксел "враг" и да го сравнява със Съветския съюз. За Русия позицията му вече е, че тя е агресор. Но за да не загуби десните си избиратели, продължава да настоява за незабавен мир. Опитва се, изглежда, да балансира между орбановата и проевропейската идеалогия.
- Орбан обяви, че желаещите мир в Украйна са му донесли победата. Пацифизмът е победител на изборите. Колко дълбок беше реално дебатът в Унгария за войната и за мира?
- В тази предизборна кампания Орбан не само заложи отново, но и увеличи неимоверно реториката си по темата от изборите преди две години. Всичко беше само "война и мир". Дотолкова, че се съобщаваше, че в някои села възрастни хора не смеели да излязат от къщите си, защото мислели, че ще има атомна бомбардировка.
Предполагам, че за хора извън Унгария е трудно да си представят колко мощна е пропагандата тук. В YouTube например много трудно можеш да избегнеш проправителствен клип, който тръби, че опозицията иска да вкара страната във война. Това наистина беше доминиращата тема. Но, както вече се е случвало, сега тя ще изчезне, за да се появи в следващата предизборна кампания.
- От известно време се очаква изгонената от Европейската народна партия ФИДЕС да влезе най-накрая в ново европейско политическо семейство - на Европейските консерватори и реформисти на Джорджа Мелони. Сега обаче, след като Еманюел Макрон май реши да повтори грешката на британците да позволи крайнодесни популисти да вземат властта, дали Орбан няма да се изкуши да се съюзи с Марин льо Пен?
- Визията на Орбан според мен е съвсем различна и това ще е голямо изпитание за силата му на голямата европейска сцена. Той иска да обедини групите на консерваторите и на крайните националисти. Но това най-вероятно няма да стане - заради напрежението между Льо Пен и Мелони. И десетимата евродепутати на Орбан ще влязат в групата на Мелони.
- А влизането на ТИСА в ЕНП въпрос на време ли е само?
- Тъй като след ФИДЕС унгарското представителство е почти нулево, ЕНП е готова да приеме която и да било кандидатура от Унгария, особено ако тя носи със себе си допълнителни 7 гласа в Европарламента. Идеологията на Мадяр се вписва добре в тази на ЕНП и смятам, че съвсем скоро той ще бъде приет.
- Нека завършим с малко по-широк поглед към вашата част на континента. В Унгария се появи ТИСА - засега сериозна заплаха за Орбан. В Словакия Фицо изненадващо беше победен от либерална формация. В Полша Качински за първи път от десетилетие не е първи. Доналд Туск нарече това "маяк на надеждата" за Европа, голяма част от която иначе е залята от крайнодесна популистка вълна. Той спомена конкретно Германия и Франция. Бихте ли се съгласили с Туск?
- Вижте, хубаво е, че той спечели изборите в Полша. Това че поляците, чехите, словаците понякога гласуват по този начин не означава, че популистите губят способността да отвърнат на удара. Туск даде пример, че те не са неуязвими и че могат да бъдат победени. Да, в този смисъл той е един вид "маяк на надеждата". Но дали ще продължи да бъде такъв зависи много от способността му да държи жизнеспособна доста разнородната си коалиция, а също и от това как ще се развива икономическата и политическата ситуация в Европа. Защото Туск също може да бъде победен.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към сградата на британския парламент

Съмнения в Лондон дали Доналд Тръмп ще одобри новия британски посланик в САЩ

Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“.   Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..

публикувано на 27.01.25 в 03:04

В Кипър започва подаването на заявления за електронна лична карта

Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях.   Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..

публикувано на 27.01.25 в 02:51

В Ямбол решават за мерките срещу разпространението на грипа

В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 02:38

Гарантирането на адекватни заплати - основна тема на синдикален форум в Кипър

Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи.    Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..

публикувано на 27.01.25 в 02:31
Киър Стармър

Стармър е поздравил Тръмп за ролята му в споразумението между Израел и "Хамас"

Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..

публикувано на 27.01.25 в 02:06

В Ямболско настояват за допълнителни противопожарни участъци

Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на  община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата.  При възникването  на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик.  Миналата година..

публикувано на 27.01.25 в 02:05

Национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации"

Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации".  Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..

публикувано на 26.01.25 в 22:15