Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Ние сме си на пързалката и тя е добре намазана, посоката е надолу"

Радан Кънев: ПП-ДБ няма политическо бъдеще в сегашния си вид

Едновременно трябва да запазим единството и да се променим, смята той

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

"Тази коалиция във вида, в който е, няма видимо политическо бъдеще. Вече подкрепата е твърде ниска. Тенденцията е пределно ясна. Продължаването на същата политика, независимо от оставката на Христо Иванов, няма как да промени нещо. Ние сме си на пързалката и тя е добре намазана, посоката е надолу".

Това коментира пред БНР Радан Кънев, който отново е избран за евродепутат с листата на ПП-ДБ.

"Идеята, че защото сме в опозиция и някакви избиратели ще започнат да се връщат при нас, да пълзят по нашата намазана пързалка нагоре и ще спират нашето падане, е абсолютно наивна. Тя показва липса на опит, липса на политическа годност. Това, от което имаме нужда, е много трудната задача едновременно да запазим единството и да се променим. Не да се разпаднем, но не и да останем каквито сме, а да започнем много бързо да действаме".

Ако искаме да обърнем процеса, вече сме закъснели и нямаме никакъв лукс на време, категоричен бе Кънев в предаването "Неделя 150": 

"Това, което трябва да направим, е цялата коалиция да излезе от дребните партийни егоизми и да се огледа към нуждите и легитимните интереси на хората, които ни подкрепиха, и тези, които не ни подкрепиха".

Да се управлява с ГЕРБ днес вече е невъзможно, категоричен бе евродепутатът. И обясни:

"Всякакви възможности за работа с ГЕРБ са проиграни в голяма степен поради присъдата, която българският избирател произнесе над нас". 

По думите му в момента коалицията е върната към тесния си електорат.

Според него причина за изборния резултат е и суетата на ПП-ДБ: 

"Суетата да искаме да управляваме сами с ¼ от депутатите и с подкрепата на партия, която е по-силна от нас, в случая ГЕРБ. Очевидно е за всеки беше, че партия с 60 депутата да поиска цялата власт и подкрепата на партия с над 60 депутата е такъв риск за самата партия, която го прави, и особено за нейните министри, които слага, жертва, в изпълнителната власт, че няма накъде. Трябваше да си дадем сметка на какво обричаме тези хора, които изпращаме да вършат реформи. Първо на безпомощност да вършат реформи. Второ – на безкрайно опитни в мръсната част на политическата игра политици, като обкръжението на Борисов и Пеевски, ти им поставяш на волето".

Радан Кънев вижда грешка на ПП-ДБ още през 2022 г.:

"Беше ясно, че целият свят е драматично променен след началото на войната, и че изолацията на ГЕРБ, много закономерна преди това, няма как да бъде водещото след това. Ние тогава трябваше да изхвърлим Корнелия Нинова от управлението незабавно и да търсим вариант, при който от автентично доминиращата позиция, която ПП имаше в българската политика тогава, ГЕРБ да бъдат принудени да сътрудничат в осъществяването на реформи. От тогава, вече 2 години и половина, насам едно и също въртим – опитваме се да накараме ГЕРБ да правят реформи, което те не искат, само че взехме да го правим в момент, в който вече те бяха значително по-силни от нас".

Една от темите, по които Радан Кънев декларира, че ще продължи своята работа в ЕП, е Зелената сделка. По думите му като законодателство Зелената сделка преминава като сделка за индустрията:

"Нова европейска индустриална политика, съобразена с новите реалности на глобалната търговска политика, които са много различни от това, на което Европа е свикнала, и това, което в голяма степен е заложено в договорите на ЕС за свободната световна търговия, която вече не съществува".

Въглеродните емисии не са елемент от Зелената сделка, подчерта той. Кънев напомни, че още при влизането ни в ЕС за всеки български управляващ е било ясно, че хоризонтът пред въглищната енергетика е изключително тесен.

"Българските въглищни централи замърсяват с живачни и серни съединения 4 пъти над разрешеното в Европа. Имаме дерогация, влизайки в ЕС, от ЕК да тровим гражданите си 4 пъти повече в името на енергийната сигурност. Тази дерогация изтича през 2030 г. Това и от икономическа гледна точка е разумният хоризонт, отвъд който въглищата могат да бъдат поддържани единствено на изкуствено дишане, с много сериозни държавни субсидии, като някакъв вид резервна мощност. Това може би е разумно решение – да има такава резервна мощност, но нищо повече от това не е възможно", изказа мнението си евродепутатът.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Радан Кънев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тежка катастрофа с две жертви край София

Тежка катастрофа с две жертви е станала на пътя между софийските села Световрачене и Локорско. Лек автомобил е блъснал пешеходка. Загинали са шофьорът на колата и пресичащата пътното платно жена.  Сигналът за инцидента е подаден в 01:37 часа тази нощ, съобщиха за БНР от Центъра за спешна медицинска помощ в София. Пътуващи в района..

публикувано на 25.06.24 в 08:56
Зинаида Златанова

Зинаида Златанова: ЕС е най-големият в света гарант за стабилност, траен мир и благоденствие

Междуправителствените конференции за Молдова и Украйна са отделни, защото всяка държава има свой собствен път и се оценява по собствените си стъпки. Това каза за БНР Зинаида Златанова - бивш ръководител на представителството на ЕК в България Започват междуправителствени консултации ЕС - Украйна и ЕС - Молдова " Процесът на разширяване на ЕС..

публикувано на 25.06.24 в 08:26

Конференция за биологичното производство в Пловдив

"Биологичното производство - предизвикателства и тенденции", е темата на международна конференция за биологичното производство, която започва днес в Пловдив под егидата на министерството на земеделието. За пръв път от 2017 г. насам в България има увеличаване на биологичното производство, отчитат организаторите и очакват в рамките на конференцията да..

публикувано на 25.06.24 в 08:11
Планът е изготвен от МОСВ

Старт на обществените консултации по актуализацията на Интегрирания национален план "Енергетика и климат"

Започват обществените консултации по актуализацията на Интегрирания национален план "Енергетика и климат", изготвен от Министерствата на енергетиката и на околната среда и водите. Националният интеграционен план за енергетика и климат е задължителен стратегически документ за всяка една от страните-членки на ЕС след обявяването на Зеления пакт..

публикувано на 25.06.24 в 08:11

Ученици в Перник дебатират за и против легализацията ва марихуаната

За или против легализацията на марихуана ще дебатират ученици от Перник. Проявата е в рамките на Деня на отворените врати, който ще се проведе днес в Съдебната палата в града. В дискусията ще се включат ученици от Гимназията с преподаване на чужди езици „Симеон Радев“ и от Шесто средно училище “Св. Св. Кирил и Методий”. Дебатът е планиран за..

публикувано на 25.06.24 в 08:08

Жителите на Бързия и Берковица на протест срещу тировете

Жителите на село Бързия и Берковица излизат на протест тази вечер срещу преминаването на тирове през прохода „Петрохан“. Тежкотоварният трафик от Монтана за София, от вчера, е пренасочен през прохода „Петрохан“. Това се наложи заради ремонтните дейности на високоскоростния път Ботевград – Видин. За трети път в последните няколко седмици..

публикувано на 25.06.24 в 08:04

Пътят за Стара Загора и Харманли вече е отворен

Пътят през село Изворово за Стара Загора, Тополовград и Харманли вече е отворен. Движението беше преустановено вчера, заради задимяване от пожар, разгърнал се на 10 хиляди декара площ. Остава частичното бедствено положение в Харманли и Любимец Трети ден огнеборците се опитват да потушат огъня, който е в трудно достъпна местност в Сакар..

публикувано на 25.06.24 в 08:04