Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Димитър Недялков: В Швейцария започна компромисно говорене, в което преобладава думата мир

| Интервю
Проф. Димитър Недялков
Снимка: Мария Филева, БНР

В Швейцария започна компромисно говорене, в което преобладава думата мир.

Това каза пред БНР проф. Димитър Недялков, боен пилот и преподавател по военно дело.

Той подчерта, че това е начална стъпка, а процесът на преговорите ще бъде доста продължителен и труден:

"Хубавото на тази конференция е, че в крайна сметка в глобален мащаб и много държави започнаха да говорят за мир. Досега тонът на говорене беше свързан с военната подкрепа и продължаващата ескалация на бойните действия на територията на Украйна. Някак си думата мир не се споменаваше в международен мащаб. Сега все пак започна компромисно говорене и в това говорене преобладава думата мир и бъдещи преговори, които трябва да се проведат". 

По думите му тезите на Русия за постигане на мир са много "по-крайни, в сравнение с това, което е било през април 2022 г. по време на срещата в Истанбул".

"Сегашното говорене трябва да отразява реалните възможности на страните да бъде сключен мир. ... Струва ми се, че за да започнат преговори за мир, трябва страните да се откажат от крайните си предложения и без предварителни условия да седнат на масата на преговори и да започнат да говорят по същество за прекратяване на преговорите", добави той и потвърди тезата си, че България може да бъде посредник между Русия и Украйна.

Според проф. Недялков в Украйна на политическо ниво е започнало да се говори онова, което много експерти са казвали от началото на войната, че военно решение не може да бъде намерено:

"Конфликтът беше определен (в официалния документ - б.р.) като война, което също е спорен въпрос, Русия не признава, че това е война, говори за специална военна операция. Военната терминология има своето значение, когато се създават такива документи (какъвто е заключителната декларация от Конференцията в Швейцария - б.р.)". 

Вариантите за развитие на войната в Украйна, които той вижда, са три:

"Конфликтът да бъде замразен, войната да продължи с нарастване на нейната интензивност, а третият, който е най-благоприятен, е сключване на някакво мирно споразумение, което да установи статута на ситуацията в Украйна, което в близък план е малко вероятно".

Конференцията в Швейцария очерта разделението на нациите, посочи проф. Димитър Недялков.

"От 160 поканени - 80 подписаха. Въпросът е сега да се намери мост и може би е ключова ролята на Китай в тази ситуация".

Интервюто на Даниела Големинова с проф. Димитър Недялков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Прокурорската колегия на ВСС ще обсъди подновяване на процедурата за избор на главен прокурор

Прокурорската колегия ще обсъди идния понеделник дали да предложи на Висшия съдебен съвет подновяване на процедурата за избор на главен прокурор. Процедурата бе спряна заради промените в Конституцията и след като бившият главен прокурор Иван Гешев оспори пред Конституционния съд промените в Закона за съдебната власт и Наказателно-процесуалния кодекс...

публикувано на 04.09.24 в 21:04

Пореден протест в Кочериново, въпреки че проблемът с водата се решава

Десетки от Кочериново и близките села излязоха на пореден протест тази вечер, въпреки подборената ситуация и проблемът с водата е на път да се реши, казаха за БНР от местната управа.  Протестът продължи два часа с блокада на подходи и пътища на три места - в центъра на града, на пешеходната пътека, при моста за кв. "Бараково" и на главен..

публикувано на 04.09.24 в 20:40
Ст. комисар Емил Павлов

Емил Павлов е освободен от длъжността директор на ОД на МВР-Бургас

Директорът на бургаската полиция старши комисар Емил Павлов е освободен от длъжност.  Решението е съобщено в полицията в следобедните часове.  На този етап не е ясно кой ще поеме управлението на една от най-натоварените дирекции в страната два месеца преди изборите. Емил Павлов беше назначен през август 2023 година.  Той напуска поста по-малко от..

публикувано на 04.09.24 в 20:16

ЦИК: "ДПС - Ново начало" и "ДПС - Демокрация, права и свободи" да предоставят до 7 септември документи, че ДПС не е част от състава им

Коалициите "Движение за права и свободи - Ново начало" и "ДПС - Демокрация, права и свободи" трябва да предоставят до 17 ч. часа на 7 септември документи, удостоверяващи, че партия ДПС не е част от техния състав.  Това се казва в указанията, приети тази вечер от Централната избирателна комисия.  Заседанието на ЦИК започна малко преди 18 ч. - с близо 7..

публикувано на 04.09.24 в 19:52
Ивайло Мирчев

"Да, България" призовава Сарафов да поиска от Народното събрание да свали съдебния имунитет на Делян Пеевски

Движение "Да, България" призовава изпълняващия функциите на главен прокурор Борислав Сарафов да поиска от Народното събрание да свали съдебния имунитет на Делян Пеевски. Според пресцентъра на формацията основанията за това се съдържат в писмо от банкера Цветан Василев, постъпило в централата ѝ.  По думите на Ивайло Мирчев, цитирани от пресцентъра, в..

публикувано на 04.09.24 в 19:41
Лили Илиева

Няма да удължават мярката за задържане на бащата, разследван за смъртта на 17-годишния си син в Замфирово

Няма да бъде удължавана мярката за задържане на бащата, който се разследва за смъртта на 17-годишния си син, от берковското село Замфирово. От прокуратурата в Монтана дадоха подробности по случая. Прокуратурата в Монтана установява обстоятелствата за евентуално извършено престъпление при смъртта на момче от село Замфирово.  Според..

публикувано на 04.09.24 в 19:23

6 милиона лева са нужни за възстановяването на сградата на Русенската опера

Общо 6 милиона лева са нужни за възстановяването на сградата на Русенската опера, която бе сериозно повредена от пожар преди четири години. Въпреки че част от парите са одобрени, все още не са преведени към изпълнителя и така работата не може да започне. 75-годишнина от създаването си ще отбележи екипът на Държавна опера-Русе, а всички..

публикувано на 04.09.24 в 19:05