За постиженията на неправителствения сектор в Румъния и по-конкретно - на общността за цифрови решения в полза на обществото, Владимир Митев от Румънската редакция на Радио България разговаря с Ана Блидару - директор гражданска инфраструктура на Code for Romania - най-голямата организация за граждански технологии в света.
Каква е историята на общността Code for Romania?
"Code for Romania започна дейността си като доброволческа инициатива, но с течение на времето тя се превърна в общност от над 4 хиляди души, обединяваща румънците в страната и чужбина. Това са хора, които допринасят за каузите ни, според възможностите си и винаги са готови да откликнат при необходимост. Солидарността е особено видима по време на кризи, каквито през последните години преживяхме с Covid-19 и с избухването на войната в Украйна когато бежанците започнаха да идват в Румъния. Обединените ни усилия тогава доведоха до създаване на работещи решения, които помогнаха на над 20 милиона души".
С какво точно помогнахте на украинските бежанци?
"Когато избухна войната, една от първите ни задачи бе, само за 48 часа да обединим усилия и да предоставим на всеки бежанец достъп до проверена информация чрез специална електронна платформа за специализирани услуги и насоки за интеграция. Знаете ли, и аз и колегите ми бяхме впечатлени от оценката на ръководителя на Агенцията на ООН за бежанците при посещението му в Румъния, който след като се запозна с направеното от нас каза: "Иска ми се да имах тази инфраструктура в Ливан”. Така осъзнахме, че направеното от нас за бежанците може да се използва в международен план".
Лесно постижимо ли е това?
"Мисля, че да. Защото технологиите не зависят от културата, географията или езика. Едно и също цифрово решение може да бъде приложено в друга държава, за да е от полза за всички. Вече пренасяме решенията ни и зад граница и те се използват от различни неправителствени организации".
Освен в помощ на бежанците, с какво друго сте полезни на гражданите?
"Работим по много дигитални решения, подсказани ни от гражданите, за да сме полезни при решаването на важните за гражданското общество въпроси. Повече от 60 от тях вече са изградени".
Кои от тези 60 дигитални решения са може би най-полезни за социалната промяна?
"Трудно е да се каже. Те са в най-различни области – здравеопазване, човешки права, информационни технологии. Имаме мобилно приложение за доброволци, платформа за наблюдение на избори, за дейности за ранна интервенция за деца с тежки увреждания и други, но мисля, че всички са важни".
Имате ли партньорства с подобни организации по света и как работите с властта в Румъния?
"Инициативи като нашата има в много страни. Ние сме най-голямата технологична общност в света. Макар никога да не сме получавали държавно финансиране, сме предлагали безплатни цифрови решения на институциите. Сред тях е специалната система за управление на доброволци и ресурси за действия в извънредни ситуации. Продължаваме да се обръщаме към властта и да и напомняме, че е добре да се създават и приемат цифрови решения и извън тези за извънредните ситуации, за да бъдат по-добре подготвени за бъдещето и да са от полза на гражданите".
Интервюто на Владимир Митев с Ана Блидару в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
С помощта на Българската хранителна банка зам.-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева раздаде 600 пакета с хранителни продукти на настанените в кризисните центрове за бездомни на Столичната община. Тя увери, че в студените дни ще бъдат настанени всички желаещи, които живеят на улицата в центровете в "Красна поляна", "Захарна фабрика" и..
Управляващите в Испания предлагат увеличаване на възрастта, до която пенсионираните държавни служители могат да продължат да работят. Проект за промени в законодателството предвижда възможност да се трудят до 72 години. В момента пенсиониран държавен служител може да продължи да работи на същата позиция най-късно до 70-годишна възраст. С..
"Президентът Зеленски е избран легитимно на свободни, честни и демократични избори" - това каза говорителят на Еврокомисията Стефан де Керсмакер в отговор на въпрос за думите на американския президент Тръмп, който го нарече "диктатор". "Украйна е демократична страна, Русия на Путин - не", подчерта говорителят. Де Керсмакер отново припомни..
Нови сектори и по-сериозни глоби предвиждат нови текстове, приети в Закона за киберсигурност. Текстовете, въвеждащи европейските изисквания за мрежова и информационна сигурност - НИС-2, бяха одобрени от пленарната зала на първо четене. Промените предвиждат задължителни процедури по докладване на киберинциденти и глоби за неспазване на..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..