Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Асен Генов: Политиците действат на принципа - избори, докато получат резултат, който им харесва

Михаил Кръстев: За да има стабилно управление, трябва да има ясен победител

| обновено на 29.06.24 в 14:52
Снимка: БГНЕС

Ясно, че е оттук нататък ще видим опит да се възпроизведе в един или друг вариант това, което беше досега - много тежко компромисно, много лабилно и много нестабилно мнозинство в парламента, което да се опита да формира и излъчи редовно избрано правителство. Това мнение изрази пред БНР журналистът и водещ на "Контракоментар" Асен Генов.

„Не видяхме и не продължаваме да виждаме участието в България в глобалните или поне в европейските процеси. Нашата предизборна кампания мина под знака на нашите политически разправии и скандали, докато в Европа се обсъждаха много теми, които би трябвало да намерят място и във вътрешнополитическия живот на България като общата отбранителна стратегия, сигурността на Европа и ЕС, Зелената сделка, сигурността по отношение на миграционните процеси…“

Михаил Кръстев

Според анализатора и икономист Михаил Кръстев няма голяма надежда за съставяне на кабинет на този етап. Това е и причината Борисов да се обръща по-скоро към своите избиратели, отколкото към противниковите или евентуално партньорски партии, смята той:

„Сигналите, които се изпращат от ГЕРБ, не са положителни, по-скоро се опитват да покажат на българското общество, че са направили всичко възможно, но този път няма да отстъпят и освен с първия мандат, друг възможен кабинет няма да има.“

Самият факт че Борисов няма да отиде сам за мандата, означава, че ГЕРБ няма самочувствие да състави самостоятелен кабинет, подчерта още в "Политически НЕкоректно" анализаторът.

„Ние пробвахме два компромисни кабинета, които бяха скандални по същество конструирани и съответно се разпаднаха в първия момент, в който интересите на участниците в тях си противоречат. За да има стабилно управление, трябва да има победител. Никой тук не се чувства като победител.“

Борисов се страхува да състави кабинет, смята още Михаил Кръстев:

“Дали се страхува от Пеевски или от това, че заедно с Пеевски ще настрои голяма част от обществото срещу себе си, но очевидно се страхува. Страхува се, въпреки че резултатът на ГЕРБ предполага поне опит за формиране на стабилно мнозинство.“

Асен Генов

Според Асен Генов липсата на реално подписан документ – управленска програма е провалила предишния кабинет:

„Ако сега има програмен документ, тогава избирателите по-лесно ще приемат тези три иначе абсолютно непримирими опонента ГЕРБ, ДПС и ПП-ДБ да управляват. (…) Но ние не знаем те за какво искат да вземат властта. Не казват каква трябва да бъде програмата на това правителство. Това е условието да търсят подкрепа от избирателите - да знаят избирателите за какво гласуват, а не кой с кого по-добре се кара в ефир.“

Според Генов политиците действат на принципа – избори, докато получат резултат, който им харесва.

„Много важно е избирателите да знаят тези, които отиват към властта, какво ще правят с властта в ръцете си, а не как да я задържат колкото се може по-дълго.“

Сегашната политическа система достатъчно ясно показва настроенията на българските граждани и възпроизвежда успешно тяхната воля за политическо представителство в парламента, смята още Генов:

„Ако променим механизмите, по които избираме, настроенията няма да се променят. За да се променят настроенията, политиците трябва да заговорят на избирателите.“

Анализаторът Михаил Кръстев каза в заключение:

„Над 70% от българските граждани отказват да участват в изборния процес. Това не са хора, които не се интересуват от политика. Те ежедневно следят политическия живот в България и отказват да участват в така наредената в момента постановка. Тези 70% в момента са на резервната скамейка и макар да влязат, това е причината активните политици в парламентарния живот да внимават много, защото спасител може да се появи. Независимо дали президентът реши да прави партия или някой друг политик или пък ще излезе от гражданското общество. Ние не сме държавата с най-апатичното-политическо настроение, при положение, че всеки има мнение за политическия живот в България. Не сме апатични, по-скоро сме омерзени.”

Целия разговор слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Ивелина Георгиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Володимир Зеленски

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали в Курска област

Над 3000 севернокорейски войници са били убити или ранени, докато са се сражавали срещу нахлуването на Украйна в руската област Курск. Това заяви украинският президент Володимир Зеленски, предаде АФП. Пхенян изпрати хиляди войници, за да подсилят руската армия, включително в граничната област Курск, където през август Украйна извърши ударно..

публикувано на 23.12.24 в 20:26
Кметът на Сапарева баня Калин Гелев

Общинари от Сапарева баня бяха на работно посещение в Йордания

Група общинари от Сапарева баня, водена от кмета на курорта Калин Гелев, се върна от работно посещение в Кралство Йордания и побратимения град Мадаба. Наскоро по решение на общинските съветници в Сапарева баня една от улиците в града вече носи името на йорданския град Мадаба, известен с поклонническия си туризъм и богатата си история. В един от..

публикувано на 23.12.24 в 20:10

Арестуваха двама българи на магистрала в Сърбия за нападение над баща и син

Сръбската полиция арестува двама български граждани на магистралата Белград - Ниш край град Велика Плана за агресивно поведение, съобщи агенция ТАНЮГ. Полицейското управление в Смедерево съобщи, че двамата българи, Г.Г. на 23 години и И.Г. на 48 години, са обвинени, че вчера са нападнали вербално и физически с ръце и крака, както и с дървена и..

публикувано на 23.12.24 в 19:47
Проф. Георги Рачев

Проф. Георги Рачев: Сняг ще има на 27 декември, над 1200 м ще ги затрупа

На Коледа и Нова година ще вали навсякъде в България и то много. Снегът ще е в планината, красиво  и коледно . В София и в по-ниските части ще си е влажно, дъждовно и кално, каза климатологът проф. Георги Рачев в интервю пред БНР. Утре, 24 декември, "ще е дъжд и сняг, и повече дъжд":  "В София на Коледа няма да има сняг, на Бъдни вечер..

публикувано на 23.12.24 в 19:45
Мат Гейц

Комисия установи: Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари за наркотици и секс

Комисията по етика към Камарата на представителите на Конгреса на САЩ е установила, че бившият конгресмен от щата Флорида Мат Гейц е плащал десетки хиляди долари на жени за наркотици и секс, включително и на 17-годишна, предаде агенция Ройтерс, позовавайки се на американски медии, запознати с окончателния вариант на доклада на комисията...

публикувано на 23.12.24 в 19:37
Снимката е илюстративна, архив.

Мирослав Йотов: Най-честата грешка е пиратката да се държи в ръка и да се запали

В категория Ф2 и Ф3 на пиротехническите средства попадат и пиратките. При тях проблемът е със звуковото налягане и затова са в по-тежка категория . Важно е да се чете  инструкцията. Най-честата грешка е да се държи пиратката, да я запалят и после хвърлят. Това е забранено. Това предупреди Мирослав Йотов – главен директор на "Надзор на пазара"..

публикувано на 23.12.24 в 19:13
Изложбата

Фотоизложба за Босилеград и документален филм показват в театъра в Кюстендил

Фотоизложата "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" ще бъдат показани тази вечер в Общинския драматичен театър в Кюстендил. Наскоро филмът беше представен в българския културен център в Скопие. Автори са Асен Великов, Вихрен Георгиев и фотографът от Кюстендил Владислав Чанев. Снимките са от едноименния фотопленер..

публикувано на 23.12.24 в 19:04