Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Египетските култове край Черно Море" - как древните божества достигат до бреговете на Черно море

2
Д-р Весела Атанасова
Снимка: Мая Данчева

Митът за Озирис и Изида обяснява сътворението на света. Той разказва за борбата между доброто и злото. Хилядолетия наред в гробници и храмове египетските майстори разказват в своите рисунки за смелия Озирис и красавицата Изида, за раждането, Възкресението и качването на престола на египетския владетел. Култът към божествата в Древен Египет е обвързан и със земеделския сезон, разливите на Нил и всички правила, по които света съществува. 

Огромно е културното и историческо наследство оставено по долината на Нил и проучвателите му непрекъснато добавят нови щрихи и артефакти към историята на тази древна цивилизация. А също и към културния обмен, който в древния свят е позволил египетски култове да достигнат до селищата по бреговете на Черно море, Древна Тракия, в античните селища по нашите морски брегове, до земите на днешна Украйна, Румъния, Турция, Грузия

Пирамидите в Гиза, Египет

Доказателства за това са епиграфски паметници, предмети от кост, теракота, бронз, скулптури, бижута и монети. Кога културата на Древен Египет е започнала да прониква по бреговете на Черно море – това най-вероятно се е случило още в първото хилядолетие преди Христа. 

Огромните ресурси, които е притежавал Древен Египет са били цел на големи завоеватели, търговския обмен на ценни и редки стоки са вероятните пътища, по-които културата на древните египтяни, както и култове към техните божества достигат черноморските брегове и осъществяват връзките с Долината на Нил.

Д-р Весела Атанасова египтолог и е специален гост в "Нощен Хоризонт". Поводът е една изложба, която ще бъде открита на 9 юли в Античен комплекс Сердика, познат ви като Ларгото в столицата на която тя е един от кураторите. 

Последното съвместно пътуване на Ева и Йордан Соколови е до Египет. Древноегипетски комплекс Абу Симбел с два храма, посветени на Рамзес Втори и съпругата му Нефертари.

Изложбата е плакатна и носи името "Египетските култове край Черно Море", заедно с нея ще бъде представен и сборник със същото име.

"Историята на Египет започна не с Клеопатра, тя е в края на тази история, историята на Египет може да се проследи 4000 години преди Христа, каза за БНР главен асистент Весела Атанасова от Институт по балканистика с Център по тракология "Проф. Александър Фол" към Българската академия на науките.

"Това е до династичния период в Египет, когато всъщност се заражда държавата Египет и за да може вече да видим класическия Египет от трето хилядолетие, минаваме през това 4-то хилядолетие, през културите Негада, които са доста специфични култури и достигаме до 3- то хилядолетие - класическия Египет. 

В момента работя над "Египетските култове в Древна Тракия, а сборникът "Египетските култове край Черно Море" се появи преди две години след една конференция във Варна, на която присъстваха най-добрите специалисти в света по темата. 

Френското образование ми даде много в тази област, чета египетски йероглифи, но все по-рядко, сега обучавам студентите, за да не забравям. 

Когато през 2013 година имах стаж към Френския център за изследвания на Карнак, там живеехме буквално до храма, аз снемах изображения. 

Храмът на Карнак е главният храм на Тива - древната столица на Египет от Средно царство, това е храмът на Амон, и е един от най-големите храмове в Египет. 

Чувството не може да се опише - между древното и сегашното - едно всекидневно прераждане в течението на Нил, който е постоянно около теб. Тя е много красива река, със залезите и изгревите, разказа още д-р Атанасова.

Тя сподели, че в началото започва своите изследователски търсения през Старото Царство, дисертацията й е на тази тема - дори преди Старото царство.

На изложбата  "Египетските култове край Черно Море" заедно с д-р Атанасова куратор ще бъде и неин колега от Франция - проф. Брико от университета Тулуза 3 във Франция. Професорът е един от най-известните специалисти по египетските култури в Средиземноморието, тези култове, които се разпространяват извън Египет. 

По думите на д-р Атанасова именно култът към Изида, към нейното семейство, се разпространява извън Египет и така се стига до Черноморските брегове. Основната хипотеза е, че един от наследниците на Александър Велики в Египет, след неговата смърт дават началото на Династията на Птолемеите. Тази династия развива Египет, дейността им се разраства в културно и военно отношение, като македонска династия те привличат египетското население към гърци и македонци, които вече управляват, този мит за Изида и Озирис им послужва, като те го преиначават с гръцки богове, разказа д-р Атанасова. 

Д-р Весела Атанасова

Доктор Весела Атанасова  завършва висшето си образование в Сорбоната, Франция в специалност Археология и История на изкуството. Защитава двойна докторантура по египтология на тема “Жреците от божествения култ през Старо царство” в Сорбоната и Нов български университет. Изследването й е придружено с теренна работа в редица музеи, сред които Каирския музей, Лувъра, Археологическия музей в Сан Жерман ан Ле, Музея Метрополитън в Ню Йорк, Британския музей. Доктор Весела Атанасова е работила във и с колеги от престижни международни изследователски лаборатории като Френския институт в Кайро, Колеж дьо Франс, Центъра за египетски изследвания към Сорбоната, катедрата по египтология в Оксфорд, Френско-египетския център за изследване на храмовете в Карнак. За научната си разработка получава награда за “най-добра франкофонска дисертация” от Университетската агенция на франкофонията и Френския институт в България.
От 2017 г. е главен асистент в Института за балканистика с Център по тракология при Българска академия на науките, където е ръководител на проектa “Тракия и Египет в гръко-римската епоха”. Преподава “Египетско изкуство и култура” в Департамент Средиземноморски и източни изследвания на Нов български университет и в катедрата по Стара история в СУ “Св. Климент Охридски”.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

На винен пикник край Искъра

Живописното врачанско селце Люти брод е изходна точка на маршрути за винен туризъм, организирани от "Веселите винари". " В нашия край може да се развива прекрасен винен туризъм , тъй като природата е дала, дала, та не е спряла. Както за вина, така и за история, култура, традиции, природни забележителности. Това е миксът, който прави един..

публикувано на 22.07.24 в 14:12

Екатерина Терзиева - Атанасова: Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България!

" Заслужава си да пропътувате не половин България, а цяла България няколко пъти, защото във всяко едно кътче от страната могат да бъдат намерени кулинарни богатства и скрити диаманти. Не вкусвайте конкретна храна, вкусете България! ".  Това призова от ефира на БНР и предаването "Пътувай с "Хоризонт"" Екатерина Терзиева - Атанасова, която прави..

публикувано на 22.07.24 в 12:47

Милица Зикатанова: Виното е преживяване!

Виното е преживяване , заяви пред БНР Милица Зикатанова - собственик на винарска изба в Мелник.  Според нея единственият начин да променим мнението на Западна Европа за качеството на българските вина и да засвидетелстваме това високо качество е като показваме на чуждите пазари най-добрите примери , от бутикови винарни, които наистина проявяват..

публикувано на 22.07.24 в 12:03
плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари за достъп до плаж Силистар

Частна фирма отново събира пари от шофьорите, отправили се към плаж Силистар в едноименната защитена местност. Става дума за " такса преминаване " през частен имот. Туристи и екоорганизации алармират за подновяването на абсурдното изискване за достъп. Някои от туристите оспорват действията на фирмата, други ядосано плащат и..

публикувано на 22.07.24 в 09:37
Дончо Папазов

Дончо Папазов: Истински промени няма да има без масови протести

"Ще имаме истинско трайно решение само когато осъзнаем, че не може да има промени без масови протести . Тези протести ще избутат нагоре партия, която би направила промените и биха заставили другите." Това мнение изрази пред БНР мореплавателят Дончо Папазов. Той е категоричен, че всичко значимо в нашата политика от 90-те години насам идва..

публикувано на 21.07.24 в 13:36
Делян Георгиев

До края на месеца ще бъде готов паркинг до 15-а поликлиника в район "Изгрев"

За първи път в район "Изгрев" бе организиран тридневен фестивал по повод празника на района. Район "Изгрев" посреща празника си с тридневен фестивал - музикален, кулинарен и филмов Кметът Делян Георгиев разказа в предаването "Рано в неделя", че по традиция отбелязват празника на района на Петровден. "Получи се изключително добър тридневен..

публикувано на 21.07.24 в 07:18

"Лято в музея" започва във Враца

Какви настолни игри са играли древните римляни и какво освен забавление и приятни емоции в свободното време са им носели те? Отговори на тези и други въпроси ще бъдат дадени в музея във Враца в идния вторник. Тогава от 10:30 часа ще се проведе поредното занимание от инициативата за деца и младежи "Лято в музея". За идеята на тази..

публикувано на 21.07.24 в 06:54