Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

100 години Академичен хор "Гусла"

Академичен хор "Гусла" с диригент Валентин Бобевски

През 2024 г. се навършват 100 години от основаването на прочутия мъжки хор „Гусла“. Вече цял век хорът присъства в нашия музикален живот много активно, дори и сътресенията в последните години, които ликвидираха много от нашите елитни хорови състави, не повлияха “Гусла“ - той продължава дейността си и остана еталон за мъжкото хорово пеене у нас.

Идеята за мъжки хор се поражда у патриарха на българската хорова песен Добри Христов след края на Първата световна война. Той дирижира хора при църквата „Свети Седмочисленици“ и там се включват група певци от Софийската опера. След това, по думите на Добри Христов от негова статия, "се основа хор „Гусла", датиращ по-рано, от 1921, като хор „Лира“,...след това като хор „Гусла“, който под ръководството на артиста от Българската народна опера Добри Хаджиянков си постави задача да изпълнява художествено предимно народни песни и се наложи постепенно сред народа. Участието им в една екскурзия до Мюнхен през 1927 г. и неочакваните им успехи сред немците ги насърчиха в подетото с възторг дело“.  

В Мюнхен хорът прави първия си запис - песните “Сивляно“ и “Не плачи“ от Добри Христов. През следващата година изнасят последния си концерт под диригентството на Добри Хаджиянков, който заминава на специализация в чужбина. Следващият диригент на състава е младият Христо Манолов. Отново са поканени от мюнхенската фирма “Парлофон“, за която записват две песни на Добри Христов - “Пиле пищи“ и „Милкано моме“. 

Понеже съставът е малък, 16-17 хористи, канят попълнение от другия мъжки хор в София - „Кавал“. Успехът на „Гусла“ довежда до това, което често се случва у нас - разделят се на две и за известно време съществуват едновременно два хора с това име. Едната част, на която е наследник съвременната „Гусла“, поема големият ни оперен диригент Асен Димитров, който ръководи хора повече от 30 години. С него съставът израства професионално, изнася много концерти, става популярен. Сред най-значимите събития в този период е участието на хора в първото изпълнение на Деветата симфония на Бетовен, участието в спектаклите на Софийската опера в “Борис Годунов“ и „Княз Игор“, бляскаво турне в Италия - в Рим, Торино и Анкона - само с българска музика. 

През 1930/1940 години в „Гусла“ се изявяват много млади певци, които впоследствие стават оперни певци със световна слава, като Борис Христов, Любомир Вишегонов, Тодор Мазаров.

Много германски фирми канят хор “Гусла“ за записи и издават отново българска музика - 22 авторски и обработени народни песни от Добри Христов и  няколко песни на Георги Спасов. Така, още в началото, в репертоара основно място заема българската музика - традиция, която хорът спазва и днес, когато ръководител е Валентин Бобевски.  

По случай 65-годишнината на хор „Гусла“ вълнуващ поздрав изпраща великият бас Борис Христов - записът е от 1989 г. и се съхранява в Златния фонд на БНР. Чуйте го в звуковия файл.


По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00