Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво задържа един индиец повече от 30 години в България?

4
Снимка: Личен архив

Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда оборудване за текстилната промишленост, резервни части, комплекти моторни помпи и разнообразни инженерни стоки и услуги. В Коимбатур процъфтява развитието на малките и средните компании.

"Там съм учил до 10 клас. След това, пак поради икономически причини, се преместихме в Бангалуру. Сега градът е известен заради проспериращата IT индустрия в сферата на хардуера. Познат е още и като "Зеления град". Много е приятен като град. Живях там три години и отново се върнахме в Бумбай“, сподели Нирадж пред БНР.

На 18 години Нирадж напуска Индия поради икономически причини и започва работа в Камерун. В африканската страна работи почти четири години. Заради започнали размирици в страната решава да отиде на работа в Дубай. Там отново остава около една-две години. Времето, в което Нирадж е в Обединените арабски емирства, в Европа настъпва края на Студената война. С падането на Берлинската стена бизнесмените в Дубай започват да се интересуват от страните в Източна Европа.

"По този начин за първи път минах през България като транзитен пътник. Видях, че тогава в действителност нищо нямаше. Съвсем по-различна беше България от тази, която е днес. Даже и магистралата на Пловдив стигаше само до Пловдив. Не бих казал, че България приличаше на Индия (смее се), беше добре подредена“, спомня си Нирадж.

Преди да мине през България, докато е живял в Индия или в Африка, никога не е чувал нищо за страната ни. Полюбопитствал едва след промените в края на 89та година. По това време в Дубай имало Български индустриален център, откъдето научил малко повече за страната ни.

"Разбрах, че тогава България беше поела по пътя на демокрацията. Дотогава в страната имаше само Кореком – валутни магазини, където предимно чужденците купуваха или някои българи, които работеха в чужбина. В този магазин само можеше да се купува с долари. А, аз като идвах от Дубай, обърнах парите си в левове и влизам в магазина и искам да си купя нещо и ми казват, че не може. И аз се ядосах. И попитах: „Защо не може? Нали сте демокрация?“. И те ме изпратиха при шефа. Така се запознахме с управителя на Кореком. Оказа се, че е бил в Индия и така станахме приятели“.

Днес Нирадж Кумар вече е живял повече в България, отколкото в Индия. Ръководи няколко бизнеса – единият за търговия с индийски хранителни стоки, а другият в сферата на високите технологии. Председателства Сдружение за развитие на бизнес и културни отношения между Индия и България. По тази линия работи и за популяризиране на страната ни сред индийците. Най-успешният проект, заради който много индийци вече не се чудят, когато им спомене за България е боливудският екшън филм . Филмът е заснет в три страни – България, Исландия и Индия. Голяма част от сцените се развиват около най-известните паметници на културата. В това число храм "Свети Александър Невски", парламентът, градската градина в София и Народният театър, Народната библиотека.

Какво задържа Нирадж Кумар повече от 30 години в България?

Репортажа Виктория Петрова в предаването "Пътувай с Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Личен архив на Нирадж Кумар

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

МОН публикува резултатите от третото класиране за прием в гимназии след 7. клас

Министерството на образованието и науката публикува резултатите от третото класиране за прием в гимназии след 7. клас.  Проверката става на сайта  infopriem.mon.bg с входящ номер и идентификационен код.  Срокът за записване на класираните ученици в училищата e 31 юли и 1 август 2024 г.  На 5 и 6 август ще се приемат заявления за участие в четвърти етап..

публикувано на 30.07.24 в 16:36

Четири деца са евакуирани при пожар в жилище в бургаския квартал "Меден рудник"

Четири деца са евакуирани при пожар в жилище, в блок 23, в бургаския квартал "Меден рудник". Децата са оставени сами в апартамента.  Те са изведени от пристигналите на място 6-има огнеборци.  Огънят е потушен от 2 противопожарни автомобила.  Децата са отведени за преглед в областната болница.  От бургаската полиция..

публикувано на 30.07.24 в 16:29
Людмила Петкова

Людмила Петкова отрече да е участвала в срещи с представители на КОНПИ и НАП

Вицепремиерът и финансов министър Людмила Петкова отрече да е участвала в срещи с представители на Антикорупционната комисия или Националната агенция за приходите, свързани с твърденията за оказван натиск върху представители от ДПС.  По-рано днес народни представители от ДПС, лоялни на Ахмед Доган, излязоха с позиция, в която казват, че не са получили..

публикувано на 30.07.24 в 16:24
Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов дава брифинг след срещата в НС с Красимира Катинчарова - нечленуваща в парламентарна група (от бившата ПГ

Докъде стигнаха разговорите на ИТН в търсене на подкрепа за кабинет с третия мандат

С неуспех завърши първата среща, организирана от ИТН, в търсене на подкрепа за съставяне на правителство с третия мандат. Те не приеха условието на депутатите от разпадналата се група на "Величие". ИТН получи третия мандат: Ще разговаряме с всички, за кабинет е нужна широка подкрепа Три от големите парламентарни формации потвърдиха, че не биха..

публикувано на 30.07.24 в 15:53

Трето дете е починало след нападението с нож в град Саутпорт

Трето дете е починало след нападението с нож в детска занималня в град Саутпорт, Северозападна Англия, съобщиха от местната полиция. Пет деца и двама възрастни остават в тежко състояние.  9-годишното дете е починало в резултат на получените наранявания.  Властите смятат, че двамата възрастни са били ранени, докато се опитвали да защитят децата,..

публикувано на 30.07.24 в 15:51
Богомил Николов

Богомил Николов: Нямаме регистър на енергийно бедните, никой не иска да свърши работата

След година и половина битовите потребители излизат на свободния пазар на ток, а все още не се знае колко са енергийно бедните домакинства в България. След като бе приета дефиниция, законът предвиди създаването на регистър на енергийно бедните. Това каза Богомил Николов от „Активни потребители“ в интервю пред БНР за л иберализацията на..

публикувано на 30.07.24 в 15:48

Системата BG-Alert е задействана в района на Струмяни, където се развива огромен пожар

Предупреждение за евакуация издаде системата BG-ALERT за жителите на села в община Струмяни, първо в Каменица и Кърпелево, заради големия пожар, който избухна в района. Започна евакуация на хората от село Цапарево, което близо до границата с Република Северна Македония. Пожар е избухнал край границата с РСМ, евакуират хората от с. Каменица..

публикувано на 30.07.24 в 15:16