Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда оборудване за текстилната промишленост, резервни части, комплекти моторни помпи и разнообразни инженерни стоки и услуги. В Коимбатур процъфтява развитието на малките и средните компании.
"Там съм учил до 10 клас. След това, пак поради икономически причини, се преместихме в Бангалуру. Сега градът е известен заради проспериращата IT индустрия в сферата на хардуера. Познат е още и като "Зеления град". Много е приятен като град. Живях там три години и отново се върнахме в Бумбай“, сподели Нирадж пред БНР.
На 18 години Нирадж напуска Индия поради икономически причини и започва работа в Камерун. В африканската страна работи почти четири години. Заради започнали размирици в страната решава да отиде на работа в Дубай. Там отново остава около една-две години. Времето, в което Нирадж е в Обединените арабски емирства, в Европа настъпва края на Студената война. С падането на Берлинската стена бизнесмените в Дубай започват да се интересуват от страните в Източна Европа.
"По този начин за първи път минах през България като транзитен пътник. Видях, че тогава в действителност нищо нямаше. Съвсем по-различна беше България от тази, която е днес. Даже и магистралата на Пловдив стигаше само до Пловдив. Не бих казал, че България приличаше на Индия (смее се), беше добре подредена“, спомня си Нирадж.
Преди да мине през България, докато е живял в Индия или в Африка, никога не е чувал нищо за страната ни. Полюбопитствал едва след промените в края на 89та година. По това време в Дубай имало Български индустриален център, откъдето научил малко повече за страната ни.
"Разбрах, че тогава България беше поела по пътя на демокрацията. Дотогава в страната имаше само Кореком – валутни магазини, където предимно чужденците купуваха или някои българи, които работеха в чужбина. В този магазин само можеше да се купува с долари. А, аз като идвах от Дубай, обърнах парите си в левове и влизам в магазина и искам да си купя нещо и ми казват, че не може. И аз се ядосах. И попитах: „Защо не може? Нали сте демокрация?“. И те ме изпратиха при шефа. Така се запознахме с управителя на Кореком. Оказа се, че е бил в Индия и така станахме приятели“.
Днес Нирадж Кумар вече е живял повече в България, отколкото в Индия. Ръководи няколко бизнеса – единият за търговия с индийски хранителни стоки, а другият в сферата на високите технологии. Председателства Сдружение за развитие на бизнес и културни отношения между Индия и България. По тази линия работи и за популяризиране на страната ни сред индийците. Най-успешният проект, заради който много индийци вече не се чудят, когато им спомене за България е боливудският екшън филм . Филмът е заснет в три страни – България, Исландия и Индия. Голяма част от сцените се развиват около най-известните паметници на културата. В това число храм "Свети Александър Невски", парламентът, градската градина в София и Народният театър, Народната библиотека.
Какво задържа Нирадж Кумар повече от 30 години в България?
Репортажа Виктория Петрова в предаването "Пътувай с Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Нирадж Кумар
Председателят на Народното събрание Наталия Киселова няма да толерира сцените на обиди и конфликти между депутатите в пленарната зала, някои от които тя определи като продуцирани. Киселова посочи в Лясковец, че ако трябва да накаже един народен представител в залата, трябва да наказва всички, затова е взела решение да наказва по един на ден..
Реализмът започва да измества наивността и невежеството по отношение на ситуацията в Украйна. Това коментира президентът Румен Радев в Мюнхен, където участва в 61-вата Мюнхенска конференция по сигурността: "Това естествено поставя в ступор много политици, сред които и български, които в момента са в "режим на ослушване", които политици..
При закрити врата и засилено полицейско присъствие Бургаският окръжен съд гледа мярката за неотклонение на Антон Иванов. Той е обвинен за незаконно притежание на пистолет със заличени номера. Заради този случай полицаят участвал при задържането му Димитър Николов подаде оставка и обвини ръководството на полицията, че е направен опит за..
Съдът в Сърбия е освободил от ареста намиращия се в процедура по екстрадиция Никола Николов - Паскал. Това каза за "Хоризонт" българската му адвокатка Галя Гълъбова. Заедно с бившата шефка на Митниците Петя Банкова, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и бизнесмените Стефан и Марин Димитрови той е обвинен за участие в организирана..
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов съобщи, че е възложил на всички структури, ангажирани в МВР по казуса Мартин Божанов - Нотариуса, а именно дирекция Инспекторат, "Вътрешна сигурност", "Човешки ресурси", СДВР и ГДБОП, да изготвят подробен доклад по случая, включително за наличие на данни за конкретни служители, които е възможно да са..
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов ще разпореди проверка защо повече от 15 години 23 километра от северната страна на Прохода на републиката във Великотърновска област са незаконен път. Северната страна на Прохода е пусната за движение от средата на август 2009 година без издаден Акт 16 и без 23-те километра..
Русия на Путин може да нападне НАТО още следващата година, ако по време на мирните преговори не бъдат осигурени гаранции за сигурност на Украйна, които да имат възпираща роля. Това обяви украинският президент Володимир Зеленски преди започващата днес Мюнхенска конференция по сигурността. "Мисля, че той (руският президент Владимир Путин)..
4 организации обявиха бойкот на търговските вериги в страната заради високите цени на хранителните стоки. В един от престижните южни квартали..
Десетки представители на туристическия и ресторантьорския бизнес в страната се събраха на закрита за медиите среща във Велико Търново, за да..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в..