От днес в продължение на две години Дунав мост ще бъде в ремонт, но няма да бъде изцяло затварян за движение на леки и товарни автомобили. Това увери служебният министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, която даде начало на строителните дейности.
"След нашите изследвания сме сигурни, че няма да затрудним летния туристически сезон, както разчитаме на румънските туристи за българския летен сезон, така и нашите граждани пътуват в Румъния. Ние сме задължени да мислим за гражданите на двете държави. Ето защо ремонтът започва само в първия 200-метров участък", това каза министър Коритарова, която заедно с ръководителя на Агенция "Пътна инфраструктура" Йордан Вълчев, посланика ни в Румъния Радко Влайков и русенски управници даде начало на основния ремонт на мостовото съоръжение, което е част от Транспортен коридор номер 9 и вече 70 години не е укрепван.
Затрудненията, които евентуално ще има при преминаването на границата, е сериозен повод да се разгледа какво са направили за свързаността си България и Румъния през последните 17 години, откакто двете страни са членове на ЕС, коментира посланик Влайков и допълни:
"Въпросът за строителство на нови мостове, а ако щете и за пускане на фериботи, не е въпрос толкова на пари, колкото въпрос на политическа воля. От българска страна тази политическа воля винаги е съществувала. Съществува сега и не виждам какво би могло в България да промени нашето желание за свързаност с Румъния".
Повод за критичните му думи е фактът, че вече две години се чака румънската страна да организира на своя територия пункт за ферибот между Русе и Гюргево, който ще облекчи с 30% трафика през Дунав мост.
Доналд Тръмп предприе безпрецедентни размествания в Пентагона - уволни председателя на Обединения комитет на началник-щабовете - генерала от военновъздушните сили Чарлз Браун. Той e едва вторият афроамериканец, след Колин Пауъл, заемал поста председател на Обединения комитет на началник-щабовете в историята на Пентагона. Генералът прекара 16..
Генетичната диагностика на редките заболявания се заплаща от държавата само за децата. При пълнолетните хора не се поема и лечението на такива заболявания, ако са открити след навършване на 18 години. Тези проблеми поставиха от сдружение "Редки болести България", в навечерието на Световния ден, посветен на хората с такива диагнози. В Борисовата..
Днес, на Голяма Задушница, община Вършец осигурява безплатен превоз на гражданите до гробищния парк. Голяма Задушница се отбелязва в деня преди Месни заговезни. Тя е първата от трите големи задушници през годината. От общинската администрация във Вършец информират, че в съботния ден ще бъде подсигурен безплатен превоз. Автобусът ще..
Хиляди хора в над 40 града в Словакия отново протестираха вчера срещу премиера Роберт Фицо и неговата политика, която според тях доближава страната - член на ЕС и НАТО до Русия, предаде ДПА. От началото на миналия месец в Словакия се провеждат протести, предизвикани от посещението през декември на Фицо в Москва, където той се срещна с руския..
Военни колони ще преминават през България за участие в учението "Устойчива стрела". Придвижването на личния състав и военната техника ще се извършва по републиканската пътна и железопътна инфраструктура на България от Румъния в посока към Гърция и Турция. Ще бъде използван и въздушен транспорт, посочват от МО. Придвижването ще се случва..
Асошиейтед прес заведе дело срещу началника на кабинета на Донлад Тръмп Сюзън Уайс, заместника ѝ Тейлър Бъдович и говорителката на Белия дом Керълайн Левит, поради отказа журналисти на агенцията да бъдат допускани на събития с участието за президента. Причината е, че агенцията продължава да нарича Мексиканския залив с това име, вместо с одобреното..
Днес е Месопустна Задушница е един от трите съботни дни в православния календар, отредени за всеобщ помен на починалите. Нарича се така, защото предшества Великия пост. В храмовете на Задушница се отслужва заупокойна литургия и обща панихида. На Задушница се посещават гробовете. Носи се варено жито, хляб, вино, и вода. Малък дар,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..