Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите, продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка на европейското първенство по футбол в Германия.
На 77 години Надка Денчева от Павликени кипи от енергия, а спортният ѝ дух и желанието за победи са несломими. Във възрастта, когато нейните връстници се оплакват от болежки и бастунът е най-верният им приятел, Надка Денчева стана златна медалистка по тенис на маса на турнира в курорта "Албена", който се проведе наскоро.
"От 15-годишна съм започнала да играя. Дойдох в този град в техникума по механизация на селското стопанство през 1962 година. Тогава бях на пансион и всяка вечер тренирахме. Явявах се към училищни първенства и нямаше кой да ме победи, обаче тогава не сe даваха медали".
За известно време вече като пенсионерка Надка Денчева спряла със спорта, но нали шило в торба не стои, се записала във възстановения клуб по тенис на маса в Павликени. За турнира в Албена се подготвила с участие в друг турнир по тенис на маса:
"Разбрах, че ще има турнир и с хилката и екипа влизам при кмета. "Господин кмете, има ли възможност да участвам?". Каза ми, че ще провери групите, бяха 8 грапи и в едната имаше места. Състезавахме се, три жени бяхме срещу мъжете. Това ми беше най-голямата тренировка. Е, не можахме да се класираме. Мъжете се класираха, те в Бе група играят. Ама ми беше приятно, че играхме със силни играчи. Това ми беше тренировката".
От мастърс турнира в курорта "Албена" 77-годишната тенисистка се завърна с купа и златен медал.
"Сияя от радост! На моите години да стана шампион и то на 50-ата годишнина на шампионата".
Надка Денчева е изкарвала прехраната си като е карала мотокар, електрокар и дори трактор в павликенските заводи. Със съпруга ѝ работили на смени, за да си поделят отговорностите по грижите и отглеждането на двете деца. Но това не спряло борбеното момиче да тренира любимите спортове.
"По един час на денонощие съм спала и тренирах и хандбал, и баскетбол, и волейбол, лека атлетика".
Баба Надка е пример с неуморния си дух и вдъхновение за по-младите състезатели в клуба по тенис на маса "Павликени 2015", казва треньорът Симеон Симеонов:
"На тези години тя е бърза като пантера. Дай, Боже, и на нас да достигнем нейните години, а, ако може да сме в такова физическо състояние, просто ще се радваме. Спортът е хубаво нещо и я е запазил за годините. Може да бъде пример за много хора тя".
Надка Денчева е мъжко момиче и винаги е била отдадена на спорта, разказва кметът на Павликени Емануил Манолов:
"И се надяваме още една купа и златен медал да донесе още в края на този месец. Тя е авторитет за спорта в нашия град, в нашата община. Надка я познавам повече от 40 години. Тя беше колежка с майка ми, тогава имаше работнически спартакиади. Зная, че тя е много енергична жена и винаги иска да се доказва. В много спортове е била, но явно сега в последните години се е спряла на тениса на маса. Видяла е своето амплоа там и се занимава с това, което ѝ харесва. Ще подкрепяме такива хора и в бъдеще".
Европейското първенство по футбол в Германия сериозно вълнува 77-годишната спортистка:
"Гледам го, как! Даже заспивам пред телевизора от умора от работа. Аз см за победителя, казва тя и няма фаворит. Когато България участва на световното, моят внук тогава се роди, на първия мач. Викам си, той ще стане футболист. Не, правист стана. Другият ми внук играе към "Червено знаме" – Павликени и играе играта на Трифон Иванов. Обира всички точки с глава. Всички от чуждите мачове са ми интересни. Чуждите отбори винаги може да направят изненади, а аз обичам изненадите".
Спортната кариера на Надка Денчева продължава и 77-годишната тенисистка се готви за следващото си първенство:
"Ще се включа. Имам желание. Докато съм жива и здрава на този свят, ще продължавам да се състезавам".
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..