Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клери Хананел: Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Софийската синагога
Снимка: Ани Петрова

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война.

В своето слово заместник кметът на Тел Авив Гал Демайо подчерта:

"Свикнали сме да се гордеем с преселниците от България в Израел, които за нас са много специални и обичани хора, но сега именуваме улица на евреин, който не се преселва в Израел. Бил е главен равин и е казал, че се чувства като капитан на кораб и няма да напусне мостика, докато в родината има и един единствен сънародник.

Наистина, по време на Втората световна война, заедно с равинът Даниел Цион, е един от ръководителите на демонстрацията на софийските евреи на 24 май 1943 г., против изселването им в провинцията. След разгонването й, българския митрополит Стефан приютява двамата равини. След това равин Хананел се свързва с Екатерина Каравелова и с това избягва участта на Даниел Цион, който е изпратен в единствения в България концентрационен лагер от фашистки тип, само без газови камери, в Сомовит.

Ашер Хананел е бил изселен в провинцията, но негласно му е било разрешено да се завърне, след като при бомбардировка над София, бомба подпалва част от софийската синагога.

Равин Ханане се включва в идентифицирано и спасяването на старинните ръкописи и оцелели старопечатни книги. Той поставя началото, заедно с още двама учени, на научния институт за изучаване на еврейското наследство на Балканите. Той е дипломиран правист от Софийския университет, но е изпратен да учи за равин където се увлича по история и народопсихология.

За Ашер говори и дъщеря му Клери Хананел:

"Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен, историк в Българската академия на науките, български офицер от запаса, отличен с медал за храброст, главен Равин на България и София.

Денят му се разделяше на две. Точно срещу синагогата се намираше кабинета му в научния институт при БАН.

Повечето време беше там и само за литургиите се връщаше в синагогата. Понеже имаше прекрасен глас и бе много музикален, пристигаха много българки, а не само евреи, да слушат службите - като на концерт.

Като бях малка обичах да се настанят в скута му, когато четеше научна или религиозна книга и да заспя. Беше мъдър и смел. А на българските евреи по време на Втората световна воина им бе нужен точно такъв лидер. Бореше се против закриване на много от еврейските институции в България, най-вече на еврейското училище.

По време на нюнмбергския процес даде показания за спасяването на българските евреи и за участието на българската армия във втората фаза на войната против фашизма. Активизирал е световната еврейска общественост в защита на България, третирана като съюзник на Германия, и за приемането на страната в ООН.

Не се боеше да защитава собствено мнение и по време на Синайската криза на Израел, на конференция в Париж, не застана на позицията диктувана от СССР. На връщане му спретнаха „активно мероприятие“ на летището. Подхвърлиха в багажа му златни монети. Въпреки че след това бе реабилитиран, натискът, който е бил оказан върху колегите му -учени и българската културно-просветна организация на евреите, да се отрекат от него, го сломи и почина от инфаркт.

Репортаж от Тел Авив на Искра Декало чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37
Ясен Пенчев

Ясен Пенчев- един от осемте стипендианти в програмата за талантливи наши кандидат-студенти

В разгара на кандидатстудентската кампания , когато пътя си избират хиляди зрелостници у нас, ще ви срещнем с отличника на випуска от Природо-математическата гимназия в Габрово . Той отдавна е наясно с какво иска да се занимава и решава да продължи образованието си в България.  Ясен Пенчев е един от осемте стипендианти в програмата за..

публикувано на 07.07.24 в 09:05
Ангел Иванов (вдясно) в разговор с протойерей Кръстин Апостолов, предстоятел на храм

"Той е, неговото име е...": "Епархийски глас" в "Изотопия" преди избора на нов Български патриарх

Три седмици по-късно: от светски към църковен вот. Преди историческия избор на нов +Български патриарх: Какво означава за нас това и как и къде църковните традиции намират място в ежедневието ни, както и къде се срещат и противоречат ли си православието и съвремието? По тези и други въпроси в "Изотопия" си говорим с Ангел Иванов - писател,..

публикувано на 29.06.24 в 11:22
Даниела Ненова

Даниела Ненова между театъра и любовта към птиците

"Живея извън града, извън Синсинати в гората, място, което рехабилитира хищни птици. Понякога хората се учудват как мога да съчетавам природа и гори, и планини с театър, защото едното изисква голям град, другото изисква спокойствие, но аз съм си намерила място, което съчетава и двете, каза за "Хоризонт" 33 годишната актриса Даниела Ненова гост в 51..

публикувано на 25.06.24 в 10:57

Сприхав и без гащи... Защо 90-годишният Доналд Дък остава попкултурна икона?

Това пък е пародия на "Лошото момче" на Били Айлиш в изпълнение на плюшен Доналд Дък със собствен канал в YouTube . Музикалните пародии с патока са плод и на изкуствен, и на естествен интелект, но не са новост. И в киното, и в игрите, и в комиксите Доналд има сатирични двойници, за част от които Disney се разправя в съда с..

публикувано на 24.06.24 в 22:12