Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кристина Александрова: Човек до последно трябва да опитва да постигне дори невъзможното

Според оперната певица най-уморително е нежеланието на хората да се преборят с трудностите

Весела и небрежно звучаща като италианска канцонета – така описва себе си оперната певица Кристина Александрова, гост в рубриката „Горещо сърце“. Тя е незряща и от няколко години работи като музикотерапевт с деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София.

 На 44 години Кристина Александрова продължава да сбъдва мечти, да се бори с препятствията на столичната инфраструктура, да се забавлява с приятели.

Първият спомен за досег с музиката

„При мен не е имало родителска амбиция да се занимавам с музика. Имах свободата да избирам с какво да се занимавам. Много обичах да слушам радио. Може би заради зрителния проблем и факта, че нямахме толкова възможност да играем като другите деца, слушах много радио, много музика. Може това да е предопределило по някакъв начин. Специално за класическата музика, това си е вътрешна насоченост, дойде от само себе си“.

Като дете започва да свири на пиано

„Като малка си представях как ще стана пианистка, как ще свиря на големите сцени. По-късно, като се появиха училищните хорове, се записах и стана ясно, че друга ще бъде моята насоченост. Всъщност аз това исках да правя“, разказва Кристина Александрова.

Силата на музиката като терапия

През 2016-а година от Асоциацията на родители на деца с епилепсия търсят музикотерапевт, който да се занимава с децата и младежите в дневния център. По това време Кристина Александрова е завършила висшето си педагогическо образование, но няма опит.

„Реших, че мога да опитам. Отначало беше като предизвикателство, от което да натрупам опит. Като видях, че от това, което показвам на децата, има положително въздействие в една или друга посока, реших да търся път и начин да развивам тези свои умения. Това ми носи удовлетворение, защото виждам, че те наистина се чувстват добре след всеки наш час. Трудното е, може би, в началото, докато намериш правилния път към дадено дете или човек, с когото работиш“.

Поезията също й е на сърце

„Аз съм поетеса, имам издадена книга. Предстои да издам втора. Освен писането на стихове и четенето на полезна за мен литература, обичам да прекарвам свободното си време с приятели, да бъда сред природата. Много обичам да се разхождам на места, които са откъснати от света – тихи, безлюдни. Кулинарията също ми е хоби“, споделя тя.

За достъпната инфраструктура в София

Като незрящ човек, който иска да се придвижва самостоятелно в столицата, Кристина Александрова определя достъпността като „ужасна“.

„Дупки по тротоарите. Това, което направиха със светофарите, да има звуков сигнал – замисълът е добър, но понякога не можеш да разбереш накъде трябва да пресечеш. Опитват да правят неща, но е хубаво, когато правиш нещо, да искаш и мнението на хората с увреждания“.

Цялото интервю с Кристина Александрова можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Надка Денчева

77-годишната Надка Денчева - спортната гордост на Павликени

Павликени има своята нова спортна гордост. 77-годишната Надка Денчева смая всички и с майсторство и издръжливост спечели златния медал за ветерани на 50-ия национален мастърс турнир по тенис на маса в курортния комплекс "Албена". Бившата трактористка не се дава на младите , продължава да спортува, готви се за следващия си турнир и е запалена фенка..

публикувано на 13.07.24 в 07:50
Владимир Карамазов

Владимир Карамазов: Фотографията дава възможност да разказваш

Фотографията дава възможност да разказваш. Това каза в предаването "РадиоТочка" актьорът Владимир Карамазов, който е и награждаван фотограф. "В последната година и половина се пренасочих към най-смислената част от фотографията, заради която исках да стана фотограф, защото исках да започна да разказвам моите истории и темите, които мен ме..

публикувано на 12.07.24 в 19:26

Марина Маринова: Музиката винаги е с мен

"Музиката винаги е с мен, независимо къде се намирам". Това каза в интервю за предаването "Хоризонт за вас" и рубриката "От другата страна на Радиото" музикалният редактор Марина Маринова, която е и водеща на "Музикална шарения". Тя работи в БНР от година и споделя, че се чувства точно на мястото си.  "Може би слушателите ме свързват с народната..

публикувано на 12.07.24 в 15:55
Емил Пеняшки

Емил Пеняшки: Животът не е в крайности

"Казвам се Емил Пеняшки и съм на много години вече", казва актьорът, който преди 40 години става част от врачанския театър. "Аз се опитвам да не съм постоянно в роля. Надявам се като изляза от сцената да не съм в роля. Опитвам се да съм си аз." За него най-важното е семейството и децата. След това са мечтите. Съпругата му Капка Пеняшка също е..

публикувано на 30.06.24 в 07:39
Мартен Калеев - писател

Мартен Калеев: Мисията на човека е да инвестира в човечност

Писател, учител, журналист, общественик - такъв е Мартен Калеев. Литературата го среща с добрите хора, с благородни намерения и с горещи сърца. Най-голямото качество на човека е да премълчава, казва авторът на "Всичко и нищо", "Тъгата идва привечер", "Очите на жаждата". Когато даваш, получаваш повече, убеден е Калеев. "Най-голямата..

публикувано на 23.06.24 в 08:00
Хавиер Милей

Неподражаемият Хавиер Милей - колко ще е търпелива Аржентина към ексцентричния си лидер?

Хавиер Милей, на 53 години, икономист, от половин година президент на Аржентина. Към тази кратка визитна картичка трябва да допълним: аржентинският президент е явление в политиката , към чието управление има поне две и то напълно противоположни гледни точки. Сам той се описва като анархокапиталист и либертарианец . Открито заявява, че ще руши..

публикувано на 22.06.24 в 13:10
Национална Асоциация на Доброволците в Република България - НАДРБ

Ясен Цветков: Имаме огромна нужда от промяна, от реформа, от подобряване на сектора за реакции при кризи

Представете си стихията на природните бедствия – земетресения, наводнения, пожари... Представете си хаоса и отчаянието, когато светът около нас се руши. В тези мрачни часове, когато надеждата изглежда като далечен мираж, се появяват те - смелите доброволци със своята решителност и човечност.  Те са там, където най-много са нужни, готови..

публикувано на 19.06.24 в 09:26