Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

580 км са туристическите маршрути в Национален парк "Централен Балкан"

Цанко Керанов, Румяна Фичева и Антон Станчев
Снимка: Личен архив

Национален парк "Централен Балкан" е един от трите парка в страната ни, наред с "Рила" и "Пирин". Той е създаден през 1991 година като Народен парк

Основната му цел е опазването на големите комплекси от екосистеми, местонаходищата на редки видове. 

Площта му е 72 000 хектара, което го нарежда на второ място сред Националните паркове в България. Обхваща най-високата част на Централна Стара планина. 

Общата дължина на туристическите маршрути е 580 километра.

"Централен Балкан" обхваща най-високата централна част на Стара планина, с най-висок връх Ботев - 2376 метра, каза за "Пътувай с "Хоризонт" Антон Станчев, директор Дирекция "Биоразнообразие", контрол и охрана в Дирекция "Национален парк Централен Балкан". 

Той разказа за новите регулации, възможно ли е да посетим върха с автомобил.

"Сега е моментът, в който доста хора посещават Централен Балкан, но имайки предвид високите температури, това е един от рисковете и проблемите, които стоят пред нас като администрация, защото се увеличават рисковете от пожари."

По думите му при пожари високо в планината начините и възможностите за реакция са доста по-малки, отколкото в равнината и ниската част. 

Същевременно, поради сериозното туристическо присъствие, а от друга страна напливът от използване на пасищата на парка, опазването от пожари е най-голямото предизвикателство до есента, поясни Станчев.

Според него този наплив стада от домашни животни последните години е доста натоварващ за служителите на парка, като по правило всяко стадо трябва да има пастир, но на практика това не се случва винаги.

Антон Станчев съобщи, че за туристите има т.нар. "Зона Природосъобразен туризъм". Там са включени всички достъпни туристически пътеки.

Над 70 са регламентираните туристически маршрути. С оглед осигуряване на възможностите за посещение Дирекцията на парка ремонтира три заслона за туристите над Калофер - "Маринка", "Михайлов" и "Бункера".

Доста хора искат да посетят връх Ботев с автомобили или с мотор. Това може да стане по регламентираните за това пътища. Те са със свободен режим и с ограничен режим и точно в тази група попада и достъпът до връх Ботев с кола. 

От 1 юни до 15 септември, единствено през уикенда и на официални празници има възможност за туристически посещения на квотен принцип чрез заявление до дирекцията, като се издават разрешения на 10 МПС. 

Затова има местни фирми за високопроходими МПС- та, които подават заявления с цел печалба от туристи и така могат да блокират квотата, поясни Станчев.  

"Чрез наши ние контролираме движението, проверяват се МПС дали имат разрешително, ако нямат такова се съставя акт и глобата е около 100 лева, каза БНР Цанко Керанов, началник отдел Контрол и охрана на Национален парк Централен Балкан.

Според Керанов по-често се правят еднодневни или три дневни преходи, като днешните туристи наистина обичат планината, те и често ни подават сигнали за нарушения.

При инцидент се звъни първо на телефон 112, защото този номер има обхват навсякъде, предупреди Керанов.

Рядко те могат да видят диви животни, защото тези животни през деня не са активни, те са активни вечер.


Още по темата в звуковите файлове.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Венцислав Йончев

Туристите ветерани от Враца за физическата активност през целия живот

Близо сто са членовете на клуба на туристите ветерани във Враца.  По няколко пъти всеки месец те правят преходи на различни места у нас и в чужбина и се събират със свои съмишленици и връстници от други клубове от цялата страна.  Интересът към дейността на клуба е голям и все повече ентусиасти се присъединяват към нас, отбеляза..

публикувано на 22.12.24 в 06:45
Петко Ковачев

Петко Ковачев: Ще си останем с най-зеления и неизпълнен ПВУ

Доклад на сдружение "За Земята" анализира напредъка по Плана за възстановяване и устойчивост, свързан с екологичните политики и отчита една година без напредък. Ще си останем с най-зеления и неизпълнен план , заяви пред БНР авторът на доклада Петко Ковачев. Напредъкът е минимален . За цяла година България не успя да изпълни няколко..

публикувано на 17.12.24 в 10:59

Благотворително бягане ще опита да помогне на климатична експедиция в Амазония

и да ни го покаже. Голяма част от хората няма как да отидем там. Когато проблемът е толкова далеч от нас и не го виждаме, сме склонни да го подценяваме. Много ни трогна това, че той има желанието да отиде там дори с риск за живота си, за да го покаже на хората тук" , сподели Северина Митева за предстоящата експедиция в северозападната част..

обновено на 13.12.24 в 15:42

ЕК: Земеделците ще могат да събират и продават семена

Европейският съюз няма да обяви за незаконно разнообразието на семената, нито да направи разрешени само семена, използвани в промишленото селско стопанство. Това подчертават от Европейската комисия във връзка с появили се твърдения, че се готви регламент със забрана за събиране, използване, обмяна и продажба на семена.  Онлайн петиция, която..

публикувано на 10.12.24 в 07:02

"Грийнпийс": COP29 не оправда очакванията

Неудовлетворение и незначителен напредък - така може да се обобщи резултатът от конференцията за климата на ООН COP29, която приключи миналата неделя и на която участваха близо 200 държави. Какво беше - и какво не беше - постигнато по време на продължилите две седмици преговори в Баку, Азербайджан? 60 000 участници, от които 1700..

публикувано на 30.11.24 в 11:00

"Аз, морето – Живот в мълчание" - филм за уникалността на живота в Черно море

Зрителите на "Аз, морето – Живот в мълчание" ще видят кадри, които иначе само водолазите могат да видят .  Това каза пред БНР Кремена Ватева, координатор на кампанията "Живо Черно море" на "Грийнпийс"– България. Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море. В него са включени невиждани досега кадри на живота в..

публикувано на 26.11.24 в 17:59
Кметът на Сандански Атанас Славчев

Сандански - лечебен въздух и минерална вода в съчетание с богата история и кино

Сюжетът на сериала "Вина" показва и значението на местното вино като културно наследство. По инициатива на продуцента на филма  Надежда Цветкова  в центъра на Сандански беше организирана публична прожекция, която привлече много хора от различни краища на страната. А след успеха на сериала, чрез който видяхме живописната природа, традиционната..

публикувано на 26.11.24 в 12:03