Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите и експерт по климата, относно внесения от българската страна в Брюксел План за енергетика и климат.
"Каквото и да е внесено в Брюксел, е предмет на обсъждания. Не бива да драматизираме", уточни експертът, според когото "и 500 забележки" по плана не биха били проблем.
Екологичната оценка на плана, за която МОСВ много настоява да бъде извършена, не може да стане бързо. Планът е изпратен с тази уговорка – че това е окончателният вариант, но подлежи на екологична оценка. България си оставя още една врата отворена за договаряне на детайли в плана, поясни бившият екоминистър.
Това е на практика енергийната стратегия на България. Няма нужда от друга, подчерта Попов в предаването "Хоризонт до обед".
В България енергийният сектор се развива в голяма степен хаотично, смята той. По думите му виждаме бум на соларната енергия, но ако имахме твърда енергийна стратегия и я следвахме, сега щяхме да изграждаме газови централи, а не соларни мощности.
"Непрекъснато се говори как Брюксел затваря въглищните централи. Няма такова нещо. България е поела ангажимент 2038 г. да прекрати въглищното производство. Но в близките 3-4 години въглищните централи категорично ще излязат от основна операция. И сега е така – те работят главно през зимата", коментира Юлиян Попов.
Търговски процес ще затвори въглищните централи и ние трябва да планираме как да се управлява това затваряне, което е неизбежно. Въглищните централи тотално ще се свият, когато вятърната енергия "се развие по нормален начин и соларната се разрасне", отбеляза той.
Не е лошо да има кризисен резерв, но кризите ще бъдат все по-редки. Ще са необходими огромни средства за поддържане на тези централи, които няма да работят, а "ще се припалват" в определени моменти, изтъкна още Попов. Той е категоричен, че истината е "пазарна".
Според Попов, "с Брюксел ще се оправим", но следва да се съсредоточим в развиването на инфраструктурата – особено електропреносната, и да облекчим инвестиционния климат, "за да могат инвеститорите да си свършат работата".
"Те натискат, искат да развиват енергийни източници, но административните процедури и бюрокрацията пречат. Пречат много малко на соларната енергия, пречат много на вятърната."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Огромен розов октопод превзе пространството пред Министерски съвет на 4-ти декември. С него екоактивисти от "Грийнпийс" призоваха премиера Росен Желязков да защити океаните и България да ратифицира Международното океанско споразумение . Договорът е първата в историята ясна рамка за обявяване на защитени зони в океаните, както и за..
Отрова върху труп на крава е вероятната причина за смъртта на лешояди в района на Симитли . Това каза пред БНР зоологът гл. ас. Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Благодарение на джипиеси успяхме след сигнала за намерени мъртви лешояди да локализираме още една бедстваща жива птица. В..
Екоактивисти от "Грийнпийс" призоваха със специална акция премиера Росен Желязков България да ратифицира Международното океанско споразумение. За да привлекат вниманието му, те разпънаха надуваем розов октопод пред Министерски съвет. Акцията пред сградата на "Дондуков" 1 включваше активисти от България, Румъния и Гърция. Тя се проведе точно..
Различните начини за финансиране на защитата на биоразнообразието, растенията и животните бяха акцентът на Световния ден на дивата природа , който отбелязахме на трети март. "Финанси за опазване на дивата природа: инвестиране в хората и планетата" беше темата на събитието тази година. Международни организации и агенции на ООН опитаха да привлекат..
Съединените щати и Украйна не подписаха споразумението за редкоземните метали . Сделката се смяташе за първата стъпка към преговори за примирие между Киев и Москва с посредничеството на Вашингтон. Идеята беше за създаване на "Фонд за инвестиции в реконструкция", в който ще постъпват пари от минерали, петрол и газ, а Украйна да вкарва в него..
В Източна Анадола, между реките Арас и Мурат се издигат върховете на планината Арарат. Мъглата е част от пейзажа на това място, а скорошни проучвания на археологически екипи поднесоха тезата, че може би именно там на Арарат се намират останките от Ноевия ковчег. Други пък смятат, че мястото с форма на кораб, всъщност е естествено образувание..
Изкуственият интелект може да помогне на хората да разберат животинските езици, но не и да ги преведат , смятат изследователите от "Земни видове". Зад лабораторията с нестопанска цел стоят дарители като съоснователя на LinkedIn Рийд Хофман и семейната благотворителна организация на покойния вече съосновател..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..