В предаването слушате и гласове от миналото чрез "Златен фонд" на БНР. С нашия гост говорим още за значението на думите и ценностите и как те формират, променят обществените нагласи и могат ли думите да убиват.
В един задълбочен и интересен разговор за силата на думите и ценностите, които класиците в българската литература са оставили и за въздействието им върху обществото и съвременните нагласи, Боян Ангелов коментира:
"Ако човек не прояви почит към миналото, към предците си, той е загубен. Ние знаем от притчи, от народни приказки и въобще от живота, че ако едно дете не почита родителите си, тази съдба ще бъде постигната и от него. Ние се водим не от страх и от някакво следващо назидание, а за това, че тези хора са направили много за българската литература."
На въпрос за ценностите и идеалите оставени от класиците и как те се отразяват в творчеството на съвременните български писатели той отговори:
"Литературата затова е литература, за да има приемственост. Ако някой реши да отсече с един замах, това което е създадено и да гради на едно голо поле нова литература, това е един предизвестен неуспех. Ако няма връзка между миналите, сегашните и бъдещите поколения, няма да я има тази традиция, защото ние не сме голям народ и родовите ни корени са много силни, родовата кръв е много силна, може би заради това, че векове наред сме били под робство сме успели да припознаем онова, което е дошло през вековете и сега в годините на свободата да можем да покажем това, което умеем.
Но ако ние продължаваме да неглижираме класиците на българската литература, както това се наблюдава в съвременните учебници по литература, че по един безскрупулен начин се отхвърлят произведения, които десетилетия наред са били основополагащи за възпитанието на поколенията и се заменят, меко казано със сурогати, които почти нищо нямат общо с литературата, ние наистина, не знам дали можем да разчитаме на някакъв успех. Затова е толкова плачевно и нашето образование. Това го казвам с пълно съзнание.“
В заключение за отговорността на думите, които могат да убиват, за тяхната сила в изграждането и разрушаването на ценности и обществени нагласи, Боян Ангелов заяви:
"Думите могат и да убиват, но думите преди всичко могат и да лекуват. Ние трябва да използваме думите като лек, като лекарство, да топлим човешките души, а не да убиваме с тях.“
В "Нощен хоризонт" имаме досег и до мъдростта на писател, който ни води из полетата на спомена и настоящето чрез неговите разкази и романи наситени с носталгия по отминалите времена, но и с вяра в бъдещето. Това е Петър Доневски - писател, поет по душа и художник – майстор на картини и образи. Човек, чиято творческа и житейска съдба са неразривно свързани с родния му край – Белослатинската равнина.
От първия си сборник с разкази "Тихи вечери край Скът" до последния "Земя в реални граници", неговите произведения разказват за драматичната история на българското земеделие и кооперативните стопанства. Той е летописец на една епоха, като пресъздава с майсторска четка както социалните, така и икономическите процеси в селския живот, душеприказчик на художествено-документалната „биография“ на Белослатинския край с обич към природата и хората, с които е работил.
Боян Ангелов е автор на 34 поетични книги на български език. Негови стихосбирки или отделни поетични творби са излизали в: САЩ, Русия, Сърбия, Румъния, Канада, Куба, Индия, Аржентина, Швейцария, Испания, Великобритания, Франция, Италия, Германия, Швеция, Япония, Северна Македония, Словакия, Украйна, Молдова, Китай, Хърватия, Азербайджан, Египет, Кувейт, Полша, Румъния, Мароко, Кипър, Казахстан, Унгария, Австрия, Грузия, Албания, Чехия, Удбекистан, и др.
Автор е на разкази и новели, на сценарии, на монографии с историко-философска и литературно-критическа насоченост. Съставител е на литературни антологии и енциклопедии.
Награди: Наградата "Златно перо" на СБЖ, поетичната награда „Полет“ на Международния литературен фестивал „Духовност без граници“ с участието на поети от близо 20 държави - 2021 г.; награда „Писменост“ на Съвета на европейската научна и културна общност за творец с висок престиж и обществено признание в областта на културата; международна литературна награда „Сребърен кръст за чест“ – Русия; международна награда „Книжовен Дедал“ – Северна Македония; националните литературни награди „Иван Вазов“, „Нешо Бончев“, „Иван Шишманов“, „Захарий Стоянов“, „Христо Смирненски“, „Васил Воденичарски“, „Никола Фурнаджиев“ и др. Отличаван е с годишните литературни награди на Съюза на българските писатели. През 2018 г. е избран за чуждестранен член на Съюза на словашките писатели.
Още по темата в звуковия файл.
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Историята на "Изотопия" в памет на Красимир Куртев от "Акага" чуйте в звуковия файл. Снимки в публикацията: Facebook-страницата на "Акага"
През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
Данъчните закони ще бъдат преработени и бюджетът ще бъде преработен . Това заяви пред БНР Делян Добрев, председател на Комисията по бюджет и финанси в..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..