Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нидерландецът Якоб ван Бейлен е гост в "Горещо сърце"

Световният колекционер на килими има 850 старинни български килима

55 от най-ценните килими може да бъдат разгледани на Самоводската чаршия до октомври месец

2
Якоб ван Бейлен
Снимка: Личен архив

Нидерландец, живеещ от десетина години във Велико Търново, колекционира български килими и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство

Якоб ван Бейлен има 850 старинни български килима от 18-и до 20-и век.

За него казват, че е колекционерът с най-много килими в света, определят го и за по-българин от българите, заради страстта му да издирва, купува и спасява ценните образци на българското килимарство.


В колекцията си Якоб ван Бейлен има от най-известните за колекционерите по цял свят килими "шаркьой", които са пиротски, чипровски и самоковски, има котленски, тип "бакамски", молитвени, както и такива от по-непопулярните в българското килимарство райони.

55 от най-ценните му килими до края на октомври може да бъдат разгледани в хана "Хаджи Николи" на Самоводската чаршия във Велико Търново в бутиковата изложба "История в цветове. 350 години българско килимарство".

"Най-хубави са пиротските килими, котленските имат най-хубавите багрила, защото в Сливен беше най-старият текстилен комбинат в България и на Балканите, най-хубавите платове имаше, сподели Якоб ван Бейлен.


"Всеки път когато намирах нов килим, той ми ставаше най-любимият, декорирал съм своя къща си с различни килими, това го чувствам близко до себе си. 

Така както обичам България, която стана моя втора моя родина със своята красива природа и живо културно наследство, което трябва да се опазва, допълни той.

Затова и Якоб ван Бейлен сега се е заел с мисията да се създаде у нас Национален музей на българското килимарство, където той ще дари свои килими.

През април експозицията беше показана в галерията на Българския културен институт в Париж.


Още по темата в интервюто на Здравка Маслянкова с Якоб ван Бейлен за рубриката "Горещо сърце".


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23
 Станислав Стоилов, Кирил Димитров, Мартин Милев и Илия Петков

Коледарска група от с. Столник, община Елин Пелин възражда българската традиция

Млади хора от село Столник, община Елин Пелин обикалят къщите в селото на Коледа.  Коледарската група е от единадесет млади момчета .  Коледарите пеят песни и правят наричания за здраве и плодородие . От читалище "Иван Вазов" в селото са им ушили носии, пояси и яморлуци. Коледарите носят и геги, на които жителите на селото..

публикувано на 25.12.24 в 07:00
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29