Изключително важно е да имаме подготвени кадри по боеприпаси. България е една от най-големите производители на боеприпаси, а нямаме собствени обучени кадри. Преди години се обучаваха в Тула и Ленинград (сега Санкт Петербург), Русия. Имаше катедра в Шумен и беше закрита. Наложително е да се вземат мерки от МО.
Това предупреди о. з. полковник Красимир Петров, отговарял за артилерийско въоръжение в Българската армия, в интервю пред БНР.
„В Шумен да се възстанови тази специалност, където да се обучават офицери за складовете на МО и за служба КОС на МВР, както и за цивилни фирми. Дано министър Запрянов да ме чуе. Това не е само мое лично мнение“, препоръча полковникът.
За минните полета в планината Славянка, където продължава да бушува пожар, прехвърлил се от гръцка територия, той каза, че гърмят противопехотни мини от страна на съседите ни.
„Мините са поставени по време на студената война, за да препятстват нахлуването на войски от едната на другата територия и обратно. Българската страна подписа международна конвенция за унищожаване на мини. Извадихме всички пехотни мини от наша страна, утилизирахме ги и в склад на армията има около 7000 броя за учебна дейност“, обясни полк. Петров.
Той бе категоричен, че противопехотните мини, които затрудняват гасенето на пожара в Славянка, са от гръцка страна.
„Когато гръмна заводът в Миджурово и 15 души загинаха, там утилизираха точно гръцки противопехотни мини, немско производство, защото гърците нямат потенциал да си ги утилизират. Те бяха докарали само мините в складовете им“, припомни Красимир Петров.
И обясни, че когато се минира поле се прави карта, на която се отбелязва, къде са поставени, за да може после да се разминира, ако се наложи да преминава собствена войска.
„Такива карти има, а вътрешният министър каза, че след пожара ще има разговор с гръцката страна, за да се реши проблема. Сега гърмят мини от гръцка страна“, заяви полковникът, който е отговарял за артилерийското въоръжаване на Българската армия.
Той открива много нарушения и за взрива в склада за фойерверки в Елин Пелин и прогнозира, че най-малко 2 години ще продължи разследването.
„Досега, където е имало такива взривове, напоследък не са малко, трудно се доказва причината, поради която е възникнало взривяването, тъй като няма кой да каже“, предупреди полк. Петров.
И коментира причините:
"Първо – територия, където се съхраняват пиротехническите средства. Те трябва да са в отделни хранилища, отдалечени, така че като се изчисли тротиловия еквивалент и ако се взири едно помещение, да не засегне другото. Самите складове в Елин Пелин са като гаражни клетки и са едно до друго."
Другото било липса на дисциплина:
"Забранено е след работно време да се влиза и да се работи, а те са направили точно това и са присъствали хора, които нямат работа там. А това момче, което викало такси, недоумявам! Дъщерята на доц. Шишков какво прави там, не е работник и специалист? Зарите се правят с кълба – боракс, може да е бил дефектен, може да е имало статично електричество от неподходящи дрехи.
Полк. Петров е категоричен, че нямаме достатъчно опитни и подготвени специалисти, изучавали взривни средства и боеприпаси. И прогнозира, че около 2 години може да продължи разследването: Карнобат, Долни Лом, Петолъчката - не се стигна до нищо.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..
Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..
Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци. В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..
На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..
В Смолянска област речните корита през тази година не са почистени от наноси и растителност. Причините са комплексни - липсата на финансиране от държавата и законови норми, които не позволяват влизането на тежка техника в речните корита без разрешение от Басейновата дирекция. Необходими са законови промени, които да позволят почистването на..
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка - това показват данни на агенция "Медицински надзор" за периода 2021-2023 година. В същото време намалява броят на родените деца от такива процедури, което може да е знак за промени в успеха или да се дължи на други външни фактори. Тенденцията беше..
Странна е заповедта на МНС, защото се поставят на едно ниво лидер на организация, обявена за терористична от почти целия свят, и премиер и военен министър на една демократична държава . Не смятам, че трябва да бъдат приравнявани действията им. Това мнение изказа пред БНР бившият заместник-министър на външните работи и експерт по международни..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
Увеличаването в цената по премията е в пъти – от 200 до 1100%. Това е удар върху бранша , каза пред БНР Красимир Цветков, председател на Национален..
"Възраждане" искат да се замразят социалните плащания и увеличението на заплатите в МВР, МО и в университети, които вече са обещани да бъдат от..