До края на сесията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН в София трябва да се изяснят насоките за следващия голям доклад №7, който привършва 2028 г. и за доклада за градовете и климата довършен 2027. Делегациите да решат общите параметри, защото докладите събират научното знание от целия свят и е сложно да се изградят и да бъдат обективни.
Това каза бившият министър на МОСВ Юлиян Попов в интервю пред БНР.
„Надявам се до края на конференцията делегациите да стигнат до съгласие. Защото щом се публикуват докладите, променят политическите нагласи“, добави той.
Цялата седмица София е домакин на конференцията на Междуправителствения панел по изменение на климата на ООН, която е изключително важна и най-вече панела за промените на климата.
Юлиян Попов: България трябва да развие Регионален кризисен център, свързан с климатичните промени
Домакинството на България е изключително постижение, защото тук са делегации от 150 държави и се определят климатичните политики на света. Една от четирите теми е връзката на градовете с климата, как да се намалят парниковите емисии и да се ограничат парниковите емисии, а също и как да се адаптират градовете в наличните вече промени на климата“, каза Юлиян Попов.
Вчера е обсъждано, къде се намира България в този глобален процес и какво да направят общини и кметове.
"Първото е смекчаване на климатичните промени - използването на по-малко газ, въглища, пепел и т. нат.,което смекчава и второто е адаптиране. Основните неща с градовете са горещите острови, по-голямото загряване на града от температурата около града. Градовете са бетонирани и недостатъчно залесени, нагряват се повече от другите места", обясни бившият министър на екологията.
И допълни, че съвременните технологии позволяват да се определят самите топлинни острови и мащаба, да се разбере динамиката на затоплянето, да се изчислява и анализират рисковете, които са сериозни за здравето и за биоразнообразието“, препоръча Попов.
И похвали градовете с добре развита система за наблюдение на топлинните острови – Бургас.
"Има много мерки, с които топлинните острови се смекчат. За София е възстановяването на градските реки към по естествено състояние. Сега са бетонирани коритата, които се загряват, и водата е малко. Това е сериозен риск през летните месеци. Когато една река се възстанови, поне частично, водата да се разлее, се обогатява на кислород и представа да бъде топлинен остров, превръща се в охладител и се превръща в охладител. Другото е покривите да са затревени и е срещу валежи и добра изолация. Залесяването е начин да се контролират температурите в града", препоръча мерки Попов.
Според него все повече кметове осъзнават какво невероятно богатство са реките в градовете, но са необходими и стратегии за залесяване, но с адекватна растителност, не инвазивна.
„Интересът е голям да се облагороди градската среда и да се противопоставим на топлинните острови“, констатира Юлиян Попов от участието на представители на над 120 общини.
А за финансирането на климатични проекти, той обясни, че е скъпо да се прави корекция на коритото, но не е скъпо да се почисти и да има контрол. Същото е и със залесяването, когато се ангажират граждани.
„Не е скъпо регулация, когато се строи да се наложат условия и принуждаваш инвеститора и строителя да се съобразят. Активността на кмета е много важна“, каза бившият министър на екологията.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Американският президент Джо Байдън и съпругата му Джил посетиха снощи мястото в град Ню Орлиънс, щата Луизиана, на което атентат с автомобил сутринта на 1 януари причини смъртта на 14 души, а десетки бяха ранени, предаде Ройтерс. След като отдаде почит на жертвите на емблематичната ул. "Бърбън", президентската двойка се срещна с роднини на..
Френският президент Еманюел Макрон ще вземе участие днес във възпоменателните церемонии, с които страната ще отбележи 10 години от атаката срещу редакцията в Париж на сатиричното списание "Шарли ебдо", предава ДПА. От агенцията напомнят, че причина за атаката срещу изданието станаха публикувани от него карикатури на пророка Мохамед...
Предложението, свързано с вицепрезидента, може да е параван за останалите - проблематичните промени, свързани с вечната тайна . Това допусна пред БНР експертът в областта на достъпа до информацияадвокат Александър Кашъмоввъв връзка с предложенията в проекта за изменение и допълнение на Закона за защита на класифицираната информация . В тях..
Технологиите с изкуствен интелект ще бъдат звездата на най-голямото в света международно изложение за потребителска електроника - Consumer Electronics Show, което се провежда в Лас Вегас. Официалното му откриване е днес. Освен изкуствения интелект, друга основна тема ще бъдат превозните средства без нужда от водач от всякакъв тип - освен..
В Кипър започва кандидатстването в единственото по рода си бизнес състезание в подкрепа на обединението на острова. За 15-ти път най-добрите бизнес партньорства между кипърски гърци и кипърски турци ще получат наградите, предоставяни от благотворителната фондация на сър Стелиос Хаджи-Йоану, основателя на easyGroup и кипърец по произход...
С автентичен ритуал без аналог у нас в павликенското село Караисен честват Ивановден. Празникът се нарича "Иванови влачуги". Празнува се на най-голямата чешма в селото, където именици, младоженци, моми и ергени се окъпват за здраве. От незапомнени времена хората в Караисен вярват, че "Ивановите влачуги" очистват лошата енергия и гонят злото,..
Проблемът не е само в Кюстендилско, той е национален , подчерта пред БНР юристът Пламен Абровски, след като на 28 декември край Кюстендил при сблъсък с коне на пътя загина 18-годишната Андреа Андонова, а две нейни връстнички бяха ранени . Оттогава протестите в града и района не спират, а хората все по-настоятелно се питат кой е виновен за тази..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..