Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Алексей Савов: От 30 000 деца е възможно да има отклонение или жена с ХY

| Интервю
Проф. Алексей Савов
Снимка: Архив, БНР

Има и мъже с две ХХ хромозоми. От 30 000 деца е възможно да има подобно отклонение или жена с ХY. Ако кръвно изследване покаже ХХ е мъж, но има изключение от това правило, следващият въпрос е, може ли нещо допълнително да се изследва и тогава се проверяват нивата на тестостерон. Ако се опрем на особеността, че може жена да бъде с XY и е с нисък тестостерон и женско поведение, не я отдиференцира от тези на жените.

Това обясни като специалист проф. Алексей Савов, началник на Националната генетична лаборатория, в интервю пред БНР.

Професорът коментира влияят ли хормоните на генома и конкретно двете „боксьорки“ с XYхромозоми, които се бият при жените на Олимпиадата в париж 2024.

„Проблемите от този характер се откриват в пубертета на момичета, където при наличие на един от двата синдрома те нямат менструация и това кара специалистите да преценят и  търсят причината, дали е хормонална или наличие на промяна в някакъв друг тип контрол – генетичен. Така тези жени, израснали като момичета, имат съвсем нормално женско поведение и на практика са регистрирани като момичета, изпадат в объркване, научавайки, че причините при тях да няма менструация, както при връстниците им, е че те имат на практика мъжки кариотип. Това по никакъв начин не ги прави да са полумъже или полужени. Просто те имат репродуктивни проблеми на определено ниво, иначе в социалните си  във функциите си са нормални жени“, обясни проф. Савов.

И допълни:

"Тук трябва да отбележим, отвъд репродуктивните проблеми на индивидите с андрогенна нечувствителност, някои физиологични характеристики са различни.  При тази андрогенна нечувствителност нивото на тестостерона е в много високи граници. Просто при някой тестостеронът е във високи граници и близко до нивата при нормалните мъже.

Високите нива на тестотерона, при мъжете 6 – 8 пъти по-високи от жените, се допуска, че са в основата на типичните за мъжките качества - натрупване на мускулатура, сила, издръжливост при физически натоварвания, едни физични и спортни характеристики, присъщи за  мъжете. Можем да допуснем, че при високи нива на тестостерона, различни причини при жена, спортните й качества ще се по добри от жени с нормални нива.

Проф. Савов сподели, че не е специалист в спорта и „не ми е ясно границите на благоприятните граници при жените с висок тестостерон“: Но се коментира, че е фактор, който не трябва да се подценява, когато преценяваме спортните характеристики. И този хормон е фактор, който се измерва заради стимулация, може да играе ролята на допинг.

Категоричен е, че „не би намесвал хромозомите, цялата регулация на един индивид дават широка характеристика на физиологичните качества – това е начинът на функциониране на мускулатурата, едната е подходяща за скорост, гъвкавост, друга за издръжливост.

„Не можем да говорим като цяло, че определени физически характеристики дават преимуществото за всички видове спорт. През годините са се търсили гени да диференцират преимуществата по отношение на тежката атлетика и други на атлетиката. И тук половите хромозоми изобщо не се държат под внимание, защото става въпрос за генетичен контрол. Ако щете дори става въпрос и за костната система - широк е диапазонът на критерии, които изграждат характеристиките“, разясни проф. Савов.

Той е категоричен, че не приема прилагане на терапия като стимулант за по-високи физически натоварвания.

„Не е приемливо, защото е вмешателство външно. От една кръвна проба се проверяват и двете неща. Полът на състезателки и от доста години се проверява. Освен физикалните прегледи през годините са правени кръвни тестове за хромозомите (б. р. от много години в биатлона има т. нар. сексконтрол)“, каза генетикът.

И допълни, че не не е открил критериите на спортните организации, но има информация, че те варират в случая, който коментираме в момента.

"Много неясно е казано, взета е кръвна проба и не отговаря на изискванията. Всичко може да бъде открито  - наличие на Y-хромозома, на високи нива на тестостерон, което налага тази находка да се регистрира по подходящия начин и да се прецени, състезателките редно ли е да са в групата на жените спортистки", коментира проф. Савов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън с Нобеловата награда за икономика за 2024 г.

Дарон Аджемоглу, Саймън Джонсън и Джеймс Робинсън спечелиха Нобеловата награда за икономика за 2024 г. "за изследвания върху това как институциите се формират и влияят върху просперитета", съобщи Кралската шведска академия на науките в понеделник, предаде Ройтерс. Престижната награда, официално известна като наградата Sveriges Riksbank за..

публикувано на 14.10.24 в 13:08

Адв. Христина Георгиева: Може би е дошло времето за закон за гейминг индустрията

Различни правни аспекти на гейминг индустрията ще обсъждат юристи на конференция в Ирландия . Tова определено засяга и хората, които ги играят. Припомняме глобалната инициатива на американския геймър Рос Скот, който настоя френска компания да не спира поддръжката на една от игрите, които той играе. Хиляди са се подписали в близо 13-те световни..

публикувано на 14.10.24 в 11:36
 Спаска Тарандова

Спаска Тарандова: Библиотеките работят за повишаване на цифровите умения и медийната грамотност

" Любителите на традиционната хартиена книга на някакво ниво намаляват, но си има едно твърдо ядро от 25%, което наистина има тези навици и чете . Ние трябва да отговаряме и на новите тенденции. Все повече се чете от екран. Все още сме длъжници на българското общество, тъй като библиотеките не предлагат електронни и аудиокниги ". Това заяви пред..

публикувано на 14.10.24 в 11:04
Галин Стоев

Галин Стоев за скандала с театрите: Умален вариант на случващото се в държавата

" Шокът беше голям. Срамът беше голям . Притеснението, че отсега нататък, каквото и да кажа, принадлежа към това съсловие и съм част от това съсловие. Легитимността на това съсловие е много силно оспорена от този скандал." Това мнение изрази пред БНР театралният режисьор Галин Стоев в отзвук от скандала с театрите в Разград и Смолян и..

публикувано на 14.10.24 в 08:34

Проф. Олга Брусиловска: Русия не влезе в Украйна, за да откъсне парче от територията, а за да ни унищожи

Украйна е на прага на третата военна зима. Може би най-тежката. Може би дори решаващата. Въодушевлението, което предизвика операцията в руската Курска област през август, отминава. Бавното, но сигурно напредване на руснаците в Донбас върна подтиснатото настроение от изтощителната война. Войниците са уморени, цивилните - също. Усеща се..

публикувано на 12.10.24 в 10:20

Светлана Йорданова: Фрапантните случаи с наркотици започват от 10-годишна възраст

Днес Фондация "За един чист живот" съвместно с Министерството на образованието стартират национална кампания "Родителите - липсващото звено в работата с тинейджъри, когато експериментират с наркотици". Децата имат нужда от своите родители тогава, когато влизат в рисково поведение, свързано с употребата на наркотични вещества , подчерта пред БНР..

публикувано на 11.10.24 в 10:00

Експерт: Киберпространството е бойно поле. Войната тече вече 10 години

Хакерски атаки в две европейски държави и съобщение за кибератака върху руски държавен медиен холдинг напомниха, че войната се води не само с конвенционални оръжия . За хакерите това е перфектната комбинация – те се възползват финансово, докато държави уязвяват противника, обяснява председателят на Европейския цифров иновационен хъб "Тракия"..

публикувано на 11.10.24 в 09:09