Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на чешмата с кристална вода край Доспат, дар за хората от рода на Красимир Рашилов

| Интервю

За да има вода, трябва да има гора, казва мъдро Красимир Рашилов - 86-годишен майстор-чешмар от Доспат. По думите му, водите, които извират от Родопите, са кристални, а държавата е обърнала гръб на природата и водните богатства. 

"Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми някаква идея преди много години - с моя баща да вземем да направим една хубава, модерна чешма. Но за да направим такава чешма, искат се много неща - първо, трябва да намериш извор или поток от някъде, а след това да положиш някакви средства, да я изкараш на път, а това значи много проблем и е много рисковано", добави той. 

Повечето вода излиза от дебели, сенчести места и за да има вода, трябва да има гора, подчерта в интервю за БНР Красимир Рашилов от Доспат, който е бил финансист по професия и е дълбоко религиозен:
"Навремето старите хора благодарение на водата са заселили селото тука - село без вода го няма! Навремето не е било като сега - включат водопроводи, а всичко е било самородна вода. Тук някога е идвал султан Мехмед Четвърти на лов и неслучайно е идвал от Истанбул, от Цариград, през Одрин и в Доспат, минавайки Батак. Помня какви гори имаше навремето преди да се появи тази дървена мафия, която поголовно изсякоха материали, създадоха бизнес, а държавата - мълчи. А и в тези пожари сега има и човешка ръка ..."

Водата, която е изградил с баща си преди около половин век е в памет на целия род. Минават през различни перипетии, докато я изведат на един километър от гората, за да е достъпна за хората. Чешмата се намира на изхода на Доспат на главния път в посока Гоце Делчев и има 10 чучура.

"Водата не е за напояване - тя е за хората, но идва далеч от гората, където те не минават. Мислихме, умувахме и накрая намерихме една вода и се пазихме да не я откраднат други, да не я направят чешмата, да не ни изпреварят! И решихме с моя баща, разграфихме и всяка година започнахме да следим водата в най-топлото, най-студеното и най-валежното време. И си водехме едно дневниче, и като минаха три години вече трябваше да направим нещо!"

"И преди да построим чешмата взехме няколко проби от водата, отидохме до Стара Загора в лаборатория, която я изследва по няколко показателя. И по 32 показателя - всичките са отрицателни! И там ги залепихме, за да ги виждат хората в специална рамка и спокойно да пият",
разказва 86-годишният мъж.

"Няма утайки - нашата вода е кристал чиста и колкото да пиеш, повече огладняваш. Хубаво е! Водата е живот! Направихме чешма с 10 чучура като всеки чучур е в памет на най-близките. Свободен чучур няма! И я пуснахме на забележима дата - 24 май 1974 година", каза още Рашилов, който познава изворите и чешмите в целия Доспатски регион и околностите. 

Според него около 5 процента от откритите изворни води изчезват напълно, а другите поетапно като всичко зависи от годините и мястото, където е изведена вода:
"Природата е майката - тя е живот! Въздухът обаче, е отровен, атмосфертата е отровена и от там идва. И химията много напредна, мръсотията и народът е лош, не пази ...". 

Възрастният родопчанин призова и да се вземат сериозни мерки предвид засушаването, което ще доведе до по-чести проблеми с безводието:
"Държавата и Народното събрание ако не се вземат в ръце да се дадат средства - не е на хубаво! Държавата и народът вървят назад, болниците се пълнят ... Пълна ревизия трябва да направят в България на тези благи, на тези природни богатства и ресурси, на водата, на изворите! Особено тук в Родопите с тези кристални, чисти, хубави води, а държавата е обърнала гръб на природата и всичко е бизнес, престъпление и бизнес! Мъка ми е голяма, не всичко е пари ...".

Цялото интервю с Красимир Рашилов на Радостина Чернокова за предаването "Чуй лятото" с Мария Петрова и Зорница Близнашка, както и подробности може да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Зорница Близнашка и Мария Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30

Премиерата на "Оръжията и човекът" - пред полупразна зала в обсаден театър

Бурни протести и физически сблъсъци предшестваха премиерата снощи на "Оръжията и човекът". Спектакълът, режисиран от Джон Малкович, все пак имаше премиера, макар и пред полупразна зала . Постановката започна с час закъснение, а публиката, закупила си билети, не можа да влезе в залата. Протестиращи бяха блокирали входа на Народния театър и пиесата..

публикувано на 08.11.24 в 11:00

Стенопис с приказни образи от Витоша в столичния квартал "Стрелбище"

Испанският художник Гийем Фонт изобрази петнистата тинтява от Витоша върху стена в столичния квартал "Стрелбище". П риродата е вдъхновение за твореца, който живее между Испания и Мексико. "Щом кацнах в София, моите приятели от фондация Visionary бяха така добри да ме заведат направо на Витоша. Бяхме направили предварително проучване,..

публикувано на 07.11.24 в 10:13