"Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми някаква идея преди много години - с моя баща да вземем да направим една хубава, модерна чешма. Но за да направим такава чешма, искат се много неща - първо, трябва да намериш извор или поток от някъде, а след това да положиш някакви средства, да я изкараш на път, а това значи много проблем и е много рисковано", добави той.
Повечето вода излиза от дебели, сенчести места и за да има вода, трябва да има гора, подчерта в интервю за БНР Красимир Рашилов от Доспат, който е бил финансист по професия и е дълбоко религиозен:
"Навремето старите хора благодарение на водата са заселили селото тука - село без вода го няма! Навремето не е било като сега - включат водопроводи, а всичко е било самородна вода. Тук някога е идвал султан Мехмед Четвърти на лов и неслучайно е идвал от Истанбул, от Цариград, през Одрин и в Доспат, минавайки Батак. Помня какви гори имаше навремето преди да се появи тази дървена мафия, която поголовно изсякоха материали, създадоха бизнес, а държавата - мълчи. А и в тези пожари сега има и човешка ръка ..."
Водата, която е изградил с баща си преди около половин век е в памет на целия род. Минават през различни перипетии, докато я изведат на един километър от гората, за да е достъпна за хората. Чешмата се намира на изхода на Доспат на главния път в посока Гоце Делчев и има 10 чучура.
"Водата не е за напояване - тя е за хората, но идва далеч от гората, където те не минават. Мислихме, умувахме и накрая намерихме една вода и се пазихме да не я откраднат други, да не я направят чешмата, да не ни изпреварят! И решихме с моя баща, разграфихме и всяка година започнахме да следим водата в най-топлото, най-студеното и най-валежното време. И си водехме едно дневниче, и като минаха три години вече трябваше да направим нещо!"
"И преди да построим чешмата взехме няколко проби от водата, отидохме до Стара Загора в лаборатория, която я изследва по няколко показателя. И по 32 показателя - всичките са отрицателни! И там ги залепихме, за да ги виждат хората в специална рамка и спокойно да пият", разказва 86-годишният мъж.
"Няма утайки - нашата вода е кристал чиста и колкото да пиеш, повече огладняваш. Хубаво е! Водата е живот! Направихме чешма с 10 чучура като всеки чучур е в памет на най-близките. Свободен чучур няма! И я пуснахме на забележима дата - 24 май 1974 година", каза още Рашилов, който познава изворите и чешмите в целия Доспатски регион и околностите.
Според него около 5 процента от откритите изворни води изчезват напълно, а другите поетапно като всичко зависи от годините и мястото, където е изведена вода:
"Природата е майката - тя е живот! Въздухът обаче, е отровен, атмосфертата е отровена и от там идва. И химията много напредна, мръсотията и народът е лош, не пази ...".
Възрастният родопчанин призова и да се вземат сериозни мерки предвид засушаването, което ще доведе до по-чести проблеми с безводието:
"Държавата и Народното събрание ако не се вземат в ръце да се дадат средства - не е на хубаво! Държавата и народът вървят назад, болниците се пълнят ... Пълна ревизия трябва да направят в България на тези благи, на тези природни богатства и ресурси, на водата, на изворите! Особено тук в Родопите с тези кристални, чисти, хубави води, а държавата е обърнала гръб на природата и всичко е бизнес, престъпление и бизнес! Мъка ми е голяма, не всичко е пари ...".
Цялото интервю с Красимир Рашилов на Радостина Чернокова за предаването "Чуй лятото" с Мария Петрова и Зорница Близнашка, както и подробности може да чуете в звуковия файл.
Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект. Август е..
Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..
Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони. Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център. В него ще участват партньори на..
Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...
"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..
Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова памет. Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..
Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата. Книгата съдържа снимки на 310 обекта. " Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя..
Днес е Малка Богородица. По народно му така се нарича днешният празник, в който православната църква почита Рождението на Дева Мария. Църковното..
В този момент изглежда, че Сърбия прави важни стъпки по посока Европа . Оценката е на Весела Чернева, заместник-директор на ЕСВП. По думите..
" Всички процесуални действия, които трябва да бъдат извършени, ще бъдат осъществени. Абсурдно е един административен орган да не регистрира политическа..