И досега източноевропейски държави имаха отговорни ресори в ЕК. Що се отнася до България, се говори за политически цайтнот по отношение на българската кандидатура. проблемът е, че това е далеч от една осмислена държавна политика. Изборът на български комисар винаги е бил свързан със запълването на квоти и поддържане на баланси.
Това коментира в интервю пред БНР дипломатът и бивш външен министър на България Любомир Кючуков, сега директор на Института по икономика и външна политика.
"Именно, защото става въпрос за политика и държавни интерес следва да бъде процес, а не конюктурен акт. Възможността да бъде даден ресор означава да се направи предварителен подбор и работа между другите държави членки за подкрепа. Сега гледаме прехвърляне на отговорността върху едно несъставено правителство", каза дипломатът.
Той обясни, че преди да се говори за съдържателна външна политика на ЕС, задължително трябва да се направи уточнение, необходимо да се избегнат грешни тълкувания.
"Външната политика на ЕС е обща, но не е общностна. Външната политика е прерогатив на националните политики на държавите. Провежда се обща външна политика на ЕС, но при съгласие държавите членки. Задължителното им съгласие означава, че всяка една от тях може самостоятелно да блокира отделни решения – има право на вето", допълни Кючуков.
Той посочи, че "през последните години рязко се засилил натиска, най-вече от водещите страни членки за премахване на ветото и въвеждане на квалифицирано мнозинство".
"Има изключения в Лисабонския договор – за външна политика и фискална, защото е трудно да си представим уеднаквяването на данъците. В България е 10% плоския данък, а в скандинавските страни около 50%", посочи Любомир Кючуков.
Той обясни, че „натискът се засили след войната в Украйна заради позициите на Унгария, която получи отстъпки по други въпроси“.
"Войната в Газа стопира тези усилия, защото страните в ЕС и НАТО са дълбоко разделени и общата позиция се оказа невъзможна. Единствената формулировка по темата се свежда до „беше обсъждан въпросът“, а на срещата на върха на НАТО във Вашингтон, Алиансът не намери възможно дори да спомене войната в Близкия Изток. Ако съществуваше това правило, би поставило сериозен въпрос пред ЕС, например за признаването на държавата Палестина. До момента 16 страни от ЕС не са я признали. Това означава, че при квалифицирано мнозинство или да държавите, признали да оттеглят, или да се присъединят към непризналите", посочи Кючуков трудностите през ЕС за формиране на обща позиция по външнополитически теми.
Той коментира, че това е показателно колко е сложно формирането на общи позиции в ЕС.
"България беше срещу квалифицираното мнозинство, защото от наша страна е за запазване на единодушие само за разширяването на ЕС. Разширяването се очертава като важен проблем и това беше в речта на Урсула фон дер Лайен. Но след евроизборите имаме доста сериозно променени баланси. Първо в ЕП и второ, което е по-важно в Съвета на ЕС, където се взимат решенията, защото това което наричаме дясна вълна на национално ниво се оказа по-силно отколкото на общоевропейско", коментира дипломатът.
Мнението му за САЩ е, че американското президентство присъства в политиката на ЕС, а не обратно. Според него Отвъд океана имат вътрешни кризи – разделение на американското общество. Но американската външна политика е национална.
"Целта на външната политика на САЩ винаги ще е глобалното лидерство. Тръмп и Байдън могат да сменят инструментариума, но целта остава същата", убеден е Любомир Кючуков.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Служебният премиер Димитър Главчев заяви, че страната ни подкрепя Украйна в справедливата ѝ кауза за запазване на нейната независимост, териториална цялост и суверенитет, в синхрон с Устава на ООН и международното право. Изказването бе направено в Дубровник, където Главчев участва в срещата на върха "Украйна-Югоизточна Европа“. Форумът има за цел..
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че ситуацията на бойното поле "създава възможност" да се предприемат стъпки за прекратяване на войната в Украйна не по-късно от 2025 г. Той каза това в хърватския град Дубровник на срещата на върха "Украйна-Югоизточна Европа". На нея участват премиери и външни министри от 12 държави от региона, сред които и..
Във Великобритания депутатите от Консервативната партия определиха двамата финалисти, които ще се борят за овакантения от Риши Сунак лидерски пост. Това са Кеми Бейденок и Робърт Дженрик. Отразяващите събитието журналисти определиха резултата от това последно гласуване на депутатите като "шокиращ", защото фаворитът при предишното гласуване Джеймс..
Четирима души с пострадали при верижна катастрофа на Подбалканския път София - Бургас в района на село Копринка. Ударили са се четири автомобила. Единият се е самозапалил. На място са изпратени екипи на пожарната, полицията и пътната агенция, съобщиха от МВР. По първоначална информация причината за инцидента е спукана гума на единия от автомобилите...
Служебният кабинет работи за връщане на доверието към машините за гласуване. Това заяви министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на срещата при президента Румен Радев с институциите, ангажирани с подготовката на изборите на 27 октомври. Президентът призова за убедителни действия срещу купуването на гласове и неговите..
България и Румъния да бъдат приети до края на годината и със сухопътните си граници в Шенгенската зона ще настоява Унгария, която в момента председателства Съвета на ЕС. Това обяви премиерът на Унгария Виктор Орбан в реч пред Европейския парламент. Орбан представи приоритетите на шестмесечното унгарското председателство на Съвета на ЕС...
Утре земеделските производители ще получат 200 млн. лв. по т. нар украинска помощ – съобщават от Министерството на земеделието . Това е първата част от дължимата сума по тази помощ , вече има решение на Държавен фонд "Земеделие" за изплащане на парите, а до Европейската комисия е изпратена нотификация за цялата сума в размер на 325 млн. лв...
Интернет комуникацията създава една измамна и невярна представа, че имаме много приятели. Това обясни пред БНР д-р Цветеслава Гълъбова, директор на..
Седмите избори ще са съвсем друг вид, 6-те дотук много си приличаха . Това каза пред БНР социологът Андрей Райчев в коментар за предстоящите на 27-и..
Ваучерите за храна могат да дебалансират пазара на дребно, защото разходите за тях - вместо да намалеят, се увеличават . За това..