Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Люба Цанева: Сред Богородичните икони на Тревненската школа се отличават тези на Захари Цанюв

| Интервю
Богородица Троеручица в Троянската обител
Снимка: личен архив на Ивайло Илиев

Почит на Божията майка отдаваме днес. Християнската църква отбелязва Успение на Пресвета Богородица или Голяма Богородица, както е познат денят у нас, патронен празник на много храмове и манастири в страната, съхранили икони на Дева Мария със своя история и свързвани с чудеса. 

Впечатляващи са Богородичните образи, излезли изпод ръцете на старите майстори от Тревненската школа.

Иконописта е най-старият художествен занаят, практикуван в Трявна, след като бил привнесен още в края на 17 век от старата българска столица Търново и Арбанашките манастири. Шест зографски фамилии работят в Трявна, като майсторите от най-голямата – Витановската, са повече от 50. 

Иконописта е занаят, който не бил организиран в еснаф и се предавал от баща на син. Голяма част сред изписаните от тревненските майстори икони са Богородичните, а тези на Захария Цанюв се отличават от всички други, казва Люба Цанева, задълбочен изследовател на тревненското зографско изкуство

Най-добрите Богородични изображения сред тези на тревненските са на Захария Цанюв, Йоаникий Папа Витанов и Цоню Симеонов, продължава Цанева, която е автор на книгата "Зографи от Трявна". 

В музея на иконописната школа във възрожденското градче най-често срещаните изображения на Божията майка измежду всички канонично признати от църквата 48 иконографски типа са Богородица Пътеводителка, Богородица Умиление и други. В колекцията има и копия на чудотворни икони. 

Едно от редките изображения е това на Света Богородица заклана. Легендата за прободената с острие в лицето Дева Мария, копие на Атонска чудотворна икона.

Рядката икона е зографисана от поп Димитър Кънчов – родоначалник на прочута тревненска фамилия иконописци и колоритна личност, подчертава Люба Цанева, чийто дом е до някогашната къща на майстора.

Най-популярната тревненска чудотворна икона е светиня на Троянския манастир – Света Богородица "Троеручица" – един от най-разпознаваемите и любими образи на Божията майка.

Подробности чуйте в зувковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се космическата сонда "Паркър" да се доближи максимално до слънцето днес

Космическата сонда "Паркър" се очаква да направи днес историческо постижение, като се доближи се максимално до слънцето, предава Би Би Си. След като премина критичния праг и навлезе в слънчевата корона, сега сондата трябва да достигне на 6 002 000 километра от звездата, където никога досега не е приближавал космически апарат. В..

публикувано на 24.12.24 в 14:13
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10
Принцовете Филип, Павлос и Николаос на погребението на баща си Константин II в Атина, 16 януари 2023 г.

Опозицията в Гърция критикува гръцкото гражданство на синовете на бившия крал Константин

Гръцката опозиция реагира срещу получаване на гръцко гражданство от синовете на бившия гръцки крал Константин. Десет членове на семейството, включително децата и внуци на бившия крал Константин и семействата им получиха гръцко гражданство. Те декларираха, че зачитат конституцията на страната и републиканската система на управление...

публикувано на 24.12.24 в 14:03
Анюта Каменова

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България

144 вида обреден хляб се правят за Бъдни вечер в България. Те са описани от родения в ломския край български етнограф Димитър Маринов. В балканско село в област Монтана тази вечер слагат на празничната трапезата четен брой ястия. Голяма е обредността за празника Бъди вечер. На трапезата се слагат само постни ястия. В част от селищата в област..

публикувано на 24.12.24 в 13:58
Катедрален храм „Света Неделя“

Архимандрит Василий: Всичко трябва да започне от храма, там научаваме кое е добро и кое - зло

"Всичко трябва да започне от храма. Къде най-добре можем да се научим кое е добро и кое е зло? В храма! ". Това каза пред БНР архимандрит Василий, предстоятел на митрополитския храм "Света Неделя" в София. По думите на свещеника много туристи посещават храма, а най-впечатляващи за тях са фреските и стенописите . " Най-важното е кого посрещаме и..

публикувано на 24.12.24 в 13:34
Отец Валтер Горра с рождественския макет.

Католиците в Русе посрещат Рождество с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера

Католическата общност в Русе посреща Рождество Христово с 12-метров макет на Витлеем и на Рождественската пещера, поставен в храма "Св. Павел от Кръста". Още през горещия август започнала работата по макета и в дейностите се включили 15 семейства от енорията. Макетът представя сцени от живота във Витлеем, а център на композицията е..

публикувано на 24.12.24 в 13:29
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Над 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция

Повече от 25 000 сирийци са се завърнали в родината си от Турция, след като сирийският президент Башар Асад беше свален от власт, съобщи турският министър на вътрешните работи Али Йерликая. Той посочи, че ще бъде създадена миграционна служба в турското посолство в Дамаск и консулството в Алепо, където ще бъдат съхранявани регистрите на завръщащите..

публикувано на 24.12.24 в 13:21