Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Димитър Ганев: По-голям оптимист съм за след 20-и октомври

Политологът не изключи тежкия сценарий - ДПС, като партията която познаваме, да не се яви на тези избори заради вътрешния блокаж

| Интервю
Снимка: Юлияна Корнажева

По-голям оптимист съм за след 20-и октомври, заяви пред БНР анализаторът от Изследователски център "Тренд" Димитър Ганев. 

"Струва ми се, че има един фактор, който ще способства за съставянето на нов кабинет и той е свързан с това, че вероятно целият елит, цялата партийна система, ръководителите на тези партии трябва да са осъзнали, че ако не се състави кабинет, може да има колапс на цялата партийна система и изведнъж те от познати системни партии с определени партийни ядра може да се окажат просто маргинални формации в следващото Народно събрание".

По думите му поредно несъставяне на кабинет означава електорална умора, непрекъснато търсене от гражданите на алтернатива и все по-голям вакуум: 

""Величие" е феномен, който много трудно може да бъде уловен - той расте като гъба, буквално за минути, не защото е показал някакви различни послания и позиции. Това е феномен, който показа всъщност колко е мощно търсенето на политическа алтернатива. Подобен тип феномен в следващи месеци буквално за дни може да порасне до степен, в която може да стане голяма политическа сила. Има такова настроение в момента, има такова търсене". 

Кризата в ДПС е безпрецедентна, изказа мнението си политологът и обясни, че предишните кризи в Движението са били извън партията. 

"Битката, която в момента се разиграва, е вътре в партията. Всеки очакваше Централен съвет, който да реши въпроса - той не се съставя. Това говори за вътрешен блокаж. За да се свика Централен съвет, има нужда от кворум от 2/3 от състава. Очевидно нито един от лагерите не може да надделее в това да състави Централен съвет. Сега започва да тече срок, в който трябва да се регистрират партиите". 

В интервю за предаването "Преди всички" Ганев не изключи тежкия сценарий - ДПС, като партията която познаваме, да не се яви на тези избори заради вътрешния блокаж. Според него най-вероятният сценарий е двата лагера да се явят с две отделни регистрации и битката да се реши на изборния терен. Той е категоричен, че ДПС ще понесе сериозна щета заради разцеплението

Снимка: Юлияна Корнажева
В ефира на "Хоризонт" анализаторът от Изследователски център "Тренд" представи и най-новата си книга "Българската политическа почва". На нейната корица е изобразено дърво с дълбоки и разклонени корени. Тя изследва пластовете на националната политическа култура. 

Според автора всичко, което се случва сега, би могло да бъде обяснено през събития, случили се много назад в годините и вековете. Това беше и целта на първата глава от книгата, подчерта той. 

По думите му основната цел на книгата е била да се установят кои са пластовете на почвата, от които се ражда българската политическа култура, каквато я познаваме и до днес, и как тя реагира на социализма и либералната демокрация. 

Опитал съм се да се фокусирам върху основните 4 пласта, посочи Ганев. И добави, че на първо място огромно значение има географията - ние сме много близко до разлома между Изтока и Запада. Четвъртият пласт е националният, който се разгръща по-съществено през Възраждането. Пластовете до голяма степен оформят пътя на страната ни в следващите 140 години, коментира той. 

Държим се лоялно спрямо хегемонния тренд, констатира анализаторът и допълни, че за организирано дисидентско движение в България преди 1988 г. не може да се говори. Днес непослушните са Унгария, Полша, Чехия, Словакия - те се държат по-дисидентски спрямо Брюксел, изказа мнението си той. "А ние продължаваме да се държим доста по-лоялно към тях. Това има своите исторически обяснения", изтъкна Димитър Ганев. Според него основното обяснение за това е, че България винаги е била част от империя и никога не е била субект, както Полша и Унгария.

Има културно пространство, наречено балканско, коментира също Ганев. 

"Балканите със сигурност създават общо културно пространство, което има свои особени характеристики. Това разделение, което има сега - западни и не западни Балкани, за първи път може да говорим за някаква форма на различие. В цялата си история това пространство се е движело в един коловоз, което дава своето отражение, грубо казано - балканска почва". 

По думите му у нас има масова политическа култура, на която дължим феномените от месиански тип. Това също е част от характерните политически черти на българина, т.е. мисленето на политика през личности, обясни той. Според него като че ли сме направили първа стъпка в посока на преодоляване вече на тази форма на месианство

"Като че ли сме разбрали за тези над 20 години, че няма да стане така просто - този да дойде, да застане начело на цялата власт и да се решават проблемите. Той е останал пак, но не с цялата власт. Даваме ти мандат, гласуваме ти първа политическа сила, но отиваш и се разбираш с другите. На този тест те не можаха да издържат. Три и половина години ние сме свидетели на политическа криза поради факта, че българите отказват да дадат властта на един човек". 

Цялото интервю на Силвия Великова с Димитър Ганев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лондон е дом на над половин милион нелегални мигранти

Лондон е дом на около 585 000 нелегални мигранти или един на всеки 12 от населението на града, пише „Дейли телеграф“ като цитира доклад от проучване, поръчано от водната компания Thames Water, който доскоро е бил поверителен. „Дейли телеграф“ е получил достъп до проучването, съгласно закон за свобода на информацията за околната среда. Водната..

публикувано на 23.01.25 в 03:55
Илон Мъск

Мъск се съмнява, че може да се осъществи инвестиционното намерение за 500 млрд. долара за ИИ

Водещите технологични компании "ОупънЕйАй" (OpenAI), "Оракъл" (Oracle) и "СофтБанк" (SoftBank) нямат достатъчно средства, за да изпълнят намерението си да инвестират 500 милиарда долара в инфраструктура за изкуствен интелект (ИИ) в САЩ, заяви изпълнителният директор на "Тесла" (Tesla) и "Спейс Екс" (SpaceX) Илон Мъск, предаде Си Ен Би Си. Тръмп..

публикувано на 22.01.25 в 22:15

Програма за младежи от 18 до 29 години от уязвими групи за стажуване в друга страна от ЕС

Младежи на възраст между 18 и 29 години от уязвими групи ще могат да получат подкрепа за стажуване в друга страна членка на Европейския съюз.  Тази възможност се предоставя  по новата мярка "Младежка инициатива АЛМА" на Програма "Развитие на човешките ресурси". Тя е отворена за кандидатстване до средата на май.  Мярката предвижда 68 младежи от уязвими..

публикувано на 22.01.25 в 22:12
Лидерът на Народната партия Алберто Нунес Фейхоо говори в долната камара на испанския парламент, Мадрид, архив, декември 2024 г.

В Испания заради коалиционни неразбирателства февруарските пенсиите ще са по-ниски от януарските

Испанските пенсионери ще получат повече пари през януари, но през следващия месец ще вземат пенсиите си в размера за миналата година. Как се стигна до тази патова ситуация След месец на заплахи и обвинения към правителството партията на Карлес Пучдемон "Заедно" изпълни заканите си и не подкрепи днес предложението на кабинета за увеличение на..

публикувано на 22.01.25 в 21:53

Ясни са състава и ръководството на постоянните комисии в НС, опозицията само с 1 председателско място

Депутатите избраха състава и ръководството на постоянните комисии в 51-вото Народно събрание. Според парламентарния правилник постоянните комисии са 25.   Опозицията няма да има председатели на комисии в НС Тошко Йорданов отхвърли упреците на опозицията за председателските места в комисиите на НС Политическите сили в управлението си..

публикувано на 22.01.25 в 20:32

Георги Господинов: Радиото е медията на общността

Радиото прави точно това, а то е най-важното - общност, което днес ни лисва, живеем в дефицит на общност, в разпад, казва носителят на "Букър", писателят Георги Господинов в интервю по БНР по повод 90 години от създаването на Националното радио. "Още при своето създаване първата радиопозивна е "към всички, към всички, към всички" - три..

публикувано на 22.01.25 в 20:22

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта

Търсенето на работна ръка намалява, сочи анализ на Агенцията по заетостта. През първите девет месеца на 2023 година са били обявени 109 000 свободни работни места. През същия период на 2024 година те са с 10 хиляди по-малко. Най-голямо е търсенето на кадри за образованието. От общо заявените 99 000 работни места за 47 500 са намерени работници...

публикувано на 22.01.25 в 20:07