Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кулата Снежанка, Музеят на родопския карст и църквата в Пампорово - символи и дух

4
Кулата Снежанка
Снимка: Мила Младенова

Да се издигнеш над земята и да погледнеш над върховете, така както само птиците го могат. Това е усещането, когато се качим на телевизионната кула Снежанка. Тя е построена на най-високия едноименен връх в Пампорово 1926 метра.
Кулата Снежанка е част от Стоте национални туристически обекта и е една от основните забележителности и символи в курорта Пампорово.
Любопитен факт е, че върхът на кулата дава метър и половина отклонение от основата, а при ураганни ветрове се люлее.

Телевизионната кула Снежанка е построена през 1978г в Родопите, на връх Снежанка, който е висок 1926 м., и е най-високият връх в района на курорта Пампорово, а кулата е висока 156 метра. В горната си част Снежанка има два пръстена. До различните етажи на кулата се стига с асансьор.

Кулата Снежанка

Оборудването в долният служи за пренос на телевизионен и радио сигнал. В горния се намира заведение с панорамна тераса, предлагащо спираща дъха гледка към Родопите във всички посоки, разказа за "Хоризонт" Костадин Беленозов, главен експерт туризъм и спорт в община Чепеларе.

До връх Снежанка и кулата може да се стигне пеша по туристическа пътека или с лифт. Достъпът с автомобил е възможен само през топлите месеци, когато няма сняг. 

От подножието на кулата Снежанка започват няколко от ски пистите на к.к. Пампорово, включително една от най-стръмните – Стената, която се препоръчва само за напреднали скиори. През последните години, заради мащабните инвестиции на писта Стената се провеждат международни ски и сноуборд състезания от най-висок клас.

Пампорово

Музеят на родопския карст в Чепеларе е единствен на Балканите.

Той притежава богата сбирка от различни видове скали и пещерни образувания. За разделите на музея ни разказа Мария Цветкова – уредник биоспелеология в Музея на родопския карст.

Църквата

Църквата "Успение на Пресвета Богородица" е своеобразен духовен център на Пампорово. Построена е изцяло с дарения.

Стотици вярващи, гости, туристи - наши и от чужбина почетоха храмовия празник на църквата. Храмът е с внушителни размери изграден с помощта на дарения преди повече от 20 години.

Пристигат хора от Чепеларе, Смолян, Асеновград и Пловдив, за да почетат Божията майка и да се помолят.

Църквата

Божествената света Литургия отслужи свещеноиконом Запрян Шиков, секретар на Архиерейското наместничество в Смолян и председател на храма заедно със свещеник Васил Маджаров. Църковните песнопения изпълниха хористи от райковската църква „Св. вмчца Неделя”. Всички заедно и в един глас се помолиха с молитва "Отче наш".

"Пресвета Богородице, спаси нас! Тя е Майка на всички, няма да ни остави сираци, а  ще бъде тук, до нас, през всичките дни, до свършека на света, каза в словото си иконом Шиков. Той честити празника на  имениците с благопожелание за радостни дни и духовно преуспяване.

В края на храмовото тържество бе отслужен празничен водосвет за здраве и благословение на енорията и на всички присъстващи. По традиция на споделилите храмовия празник, бяха раздадени благословени ястия. 


Още по темата слушайте в звуковите файлове. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31
Писателят Георги Костадинов.

БНР на 90: С радиото заспивам… Поетът, посветил стих на медията

В седмицата, в която БНР отбелязва 90-годишнината си, ви срещаме с наши верни слушатели. "С радиото заспивам", по този начин Георги Костодинов - писател от Чипровци, определя връзката си с Българското национално радио. "От малък слушам радио, дори и сега - на 60 години съм", настоява поетът, който споделя, че е от по-старото поколение..

публикувано на 23.01.25 в 09:58
Снимката е илюстративна

Арх. Арсения Христова: Бих искала българите да имат повече самочувствие

"Архитектурата е моята професия, хоби и съдба" ,  казва Арсения Христова, която е завършила е архитектура в УАСГ в София точно преди 50 години. Кариерата й започва в България, но след това професията я води в различни точки на света - първо в Алжир, след това в Белгия . Случва се така, че след природни бедствия - земетресение и наводнение,..

публикувано на 22.01.25 в 13:38

За ужаса от войната и за протокола по лечение на спасените от заложническата криза в ивицата Газа

Първите три заложнички от втората от началото на войната, обменна сделка между Хамас и Израел вече са на свобода . Те бяха разменени за палестински затворнички. Вертолет докара вече бившите, заложнички до площадката на покрива на болница Шиба - най модерната и оборудвана със съвременна техника в Израел . Още три болници посрещнаха освободени..

публикувано на 22.01.25 в 11:20

Пропаганда или снимката на деня? Разходка из радиоархивите…

Кой, ако не радиото, да ви направи свидетел на променящите съдбата на България събития. За 90 години се е случило много и много ефир е минал, с историята - такава, каквато е създавана от силните на деня. И ако след десетилетия някои биха нарекли ефира "плод на пропаганда", парадоксално – именно същите тези архиви след десетилетия остават като..

публикувано на 22.01.25 в 10:00

В търсене на бездомници - дежурството на един мобилен екип в София

В студените дни и нощи хората без дом имат възможност да бъдат настанени в кризисните центрове на Столичната община. При желание могат да останат в тях до 6 месеца. Три са кризисните центрове в София , с общ капацитет 570 места към днешна дата, като има възможност да бъдат открити още. Дежурството на един от мобилните екипи, които..

публикувано на 22.01.25 в 06:51
Йордан Колев

Йордан Колев: Дисциплината в пилотската кабина ми помогна да разбера живота по-различен начин

Има нещо много мистично в това да бъдеш между земята и небето – в полета, който носи усещане за свобода , за необятност и вдъхновение.  За връзката между небето и вдъхновението и как авиацията се преплита с изкуството на писането г оворим с Йордан Колев – писател и летец , чийто живот е изпълнен с истории от облаците.  " Нашата професия на..

публикувано на 21.01.25 в 11:48