Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборите ни са много трудно проследими от гражданина, който гласува, посочи изборният експерт

Проф. Румяна Дечева: Изборният кодекс предопределя хаос

Според нея общественият дебат за изборните промени е задължителен

| Интервю
проф. Румяна Дечева
Снимка: Ани Петрова

"Нашите избори са много трудно проследими от гражданина, който отива да гласува. Когато един нормален гражданин не вижда как неговият глас се отразява и допринася за нещо положително, той се отдръпва".

Това коментира пред БНР изборният експерт проф. Румяна Дечева.

"Освен МВР, има и други институции, които имат пряко участие. Дали изборите ще генерират онова доверие, от което ние имаме нужда като общество - да вярваме, че резултатите наистина отразяват нашия вот, ние трябва да вярваме във всички етапи на процеса", отбеляза тя.

Основната роля да прилага Изборния кодекс е на ЦИК, но заедно с това ролята на държавата е неизменна, подчерта експертът и изрази предположение, че при предстоящите избори няма да има подобрение в организацията и прозрачността

Според нея изборната администрация няма да е по-подготвена: "Това е предопределено от начина, по който е организиран целият изборен процес в Изборния кодекс. То е предопределено да има хаос". 

"По начина, по който се промени Конституцията, без обществено обсъждане, по същия начин 24 поправки на Изборния кодекс бяха направени за 10-те години на съществуване на този Кодекс, без обсъждане, под волята и натиска на определена политическа сила, която имаше временно мнозинство, моментно, винаги използвано в собствена изгода. Имаме такива недомислици в Изборния кодекс, че то вече е много трудно с най-голямото старание голяма част от хората да се справят", обясни проф. Дечева в интервю за предаването "12+4"

И даде пример с едновременното гласуване с машини и на хартия. По думите ѝ ние сме единствената страна в целия свят, която прави това. Според нея в България когато политическите сили искат да променят нещо в Изборния кодекс, политиците започват да атакуват или хартиените, или машинните бюлетини. Противопоставят технологии, за да прикрият едни интереси и начин на въздействие, категоричен е експертът. 

По думите ѝ местните избори са онази лаборатория на недоверие, която генерираме на всеки 4 години. Нейното мнение е, че българските избори отразяват волята на отишлите да гласуват с отклонения. Но:

"Не смятам, че отклоненията в голям мащаб биха променили резултатите".

Проф. Дечева посочи и друг проблем - че съставите на ЦИК и на секционните комисии са много големи.
 
Тя заедно със свои колеги отдавна апелират да има обществен дебат по отношение на това какво трябва да се промени, за да няма проблеми в избирателната система. Според нея общественият дебат е задължителен. В идеалния случай този дебат би бил воден от ЦИК, партии, министерствата, смята тя и добави:

"Това трябва да бъде един много широк дебат и той трябва да бъде основан на обществения интерес".

Според нея грешките при изборите са технически и са в следствие на начина, по който са направени протоколите, и умората след дългия работен ден. Има много простички неща, които могат да се изчистят, категорична е тя, но добави, че това няма да се случи за предстоящите избори

"ЦИК не проявява голям интерес към предложенията, които се правят от гражданския сектор. Те са назначени от политически партии и когато те нямат интерес, съответно и ЦИК няма да има интерес".

Цялото интервю на Георги Марков с проф. Румяна Дечева в предаването "12+4" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров преди заседанието в

Без решения завърши заседанието на Централното оперативно бюро на ДПС

Без решения завърши заседанието на Централното оперативно бюро на ДПС. На срещата в лятната резиденция на Ахмед Доган в парка "Росенец" е обсъдено, че служебният кабинет, който предстои да бъде съставен, трябва да е без зависимости. От ДПС заявиха, че подкрепят президентската институция като важна и легитимна. Не е ясно дали на заседанието..

публикувано на 20.08.24 в 17:10
Ученически парламент в Плевен

Първата акция на Ученическия парламент бе "Деца и младежи за по-чист Плевен"

В Плевен през новата учебна година ще започнат и редовните заседания на Ученическия парламент.   Младите хора ще седнат на местата на общинските съветници в същата зала, в която те решават проблемите на града – зала "Гена Димитрова" . И макар да е лятна ваканция, младите хора се събират, за да осъществяват различни инициативи.  За..

публикувано на 20.08.24 в 16:56
Снимката е илюстративна

Два тролейбуса са се ударили в района на болница "Александровска" в София, няма пострадали

Два тролейбуса са се ударили в района на болница "Александровска" в София. От "Столичен електротранспорт" обясниха, че са се ударили тролеи с номера 8 и 9, а причината е неспазване на дистанция. В тролейбусите е имало пътници, но няма данни за пострадали, обясниха от "Столичния електротранспорт". Според първоначалната проверка виновен..

публикувано на 20.08.24 в 16:46

Слабо земетресение от 2,7 по Рихтер беше усетено в някои столични квартали

Слабо земетресение е усетено по високите етажи на някои квартали на столицата.  То е регистрирано минута преди 16.00 ч. и е било с магнитуд 2,7 по Рихтер. Епицентърът на труса е бил в южния квартал "Кръстова вада", на дълбочина 15 км, съобщават от Националния институт по геофизика, геодезия и география.

публикувано на 20.08.24 в 16:40
Огнян Дъскарев

Огнян Дъскарев: Камала Харис дължи отговори за 12,5 млн. незаконни мигранти и 20% инфлация

12,5 млн. незаконни мигранти са влезли в САЩ. Те са повече от населението на 20 -30 щата в САЩ. И кандидатът за президент на Щатите Камала Харис, която не дава интервюта, трябва да отговори на този въпрос за мигрантите, каза в интервю пред БНР журналистът Огнян Дъскарев в предаването "12+4". "В петък имаше официално изявление на граничната..

публикувано на 20.08.24 в 16:21
Горица Грънчарова-Кожарева

Сигналът на Горица Кожарева вече е в прокуратурата

Сигналът, който вчера Горица Грънчарова-Кожарева подаде за натиск, който ѝ е оказван в хода на формирането на проекта ѝ за служебно правителство, вече е в Софийската градска прокуратура. На случаен принцип е избран наблюдаващ прокурор, който трябва да прецени съдържат ли се в него данни за извършено престъпление. В понеделник, минути след като..

публикувано на 20.08.24 в 16:10

Иновативни решения в грижата за уличните котки в Израел

В Израел има около 2 милиона улични котки и 30 000 доброволци, които на собствени разноски ги хранят , сочи статистика. Но се оказва, че и в тази област има иновации.  " Изобретението е на израелски тийнейджъри- два вида хранилки за котки . Първата разпространена конструкция съчетава опазване на околната среда с грижа за котките. Всеки, който иска..

публикувано на 20.08.24 в 16:04