Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Времето за купон и времето за бунт: Кольо Гилъна на 60

Снимка: издателство Ciela

Кольо Гилъна от "Контрол" доживя до 60, които ще отпразнува тази вечер в летния клуб "Строеж" в София. КГБ, "Ревю" и "Уикеда" ще бъдат с него на сцената, защото – както казва Николай Йорданов, каквото е името на един от най-култовите български пънкари: "Не съм празнувал 25, нито 2 х 25, но 60 е друга бира – баш е време за купон! На тези години може и да е за последно!".

Въпреки че в парчето "Не умирахме от щастие" от дебютния албум на "Контрол" ("Старият дъб" от 1988 г.) групата не умира от щастие на прага на демократичните промени, Гилъна има страхотни, пък и смешни спомени, които да възпее в отбрана компания.

От понеделник на книжния пазар е автобиографията му "Без контрол" в съавторство с Борислав Колев. Вероятно книгата е доста забавна, защото:

"Чувството за хумор е на първо място, на второ е професионализмът."

Думи от интервю на Гилъна преди 5 години в "Преди всички" по повод концерт на група ЕКС (Ерол от "Уикеда", Кольо от "Контрол" и Светльо от "Хиподил").

Заради пънк ретроспекцията, която ще разтресе центъра на София от 18.00 ч., в "Преди всички" се разровихме още по-дълбоко из радиоархивите, за да допишем в ефир някоя и друга дума из житието, битието и страданието на Гилъна.

Два спомена за две песни. Първа е "Леле, како" в откъс от поредицата "Радиото" на програма "Христо Ботев" от 2016-а.

Епизод 16 "Музиката, Каролина и малките секунди" събира Фреди Меркюри, Емил Табаков, Парашкев Хаджиев, Владимир Аврамов, Асен Аврамов, Панчо Владигеров, Шаги, Пламен Джуров и... Гилъна.

"На 15 април се събрахме, а юни 1988-а, два месеца по-късно, вече бяхме спечелили два големи фестивала. Навремето ние бяхме донякъде дори облагодетелствани, затова защото беше забранено да се казва каквото и да било. И тази апокрифност ни помогна, не само на нас, а на много групи, да бъдем легендарни, защото радио "Свободна Европа" беше заглушено, цялата тази Желязна завеса и дезинформация, която я имахме, ни помогна ние да бъдем бунтари", спомня си Гилъна и допълва разказа с любопитни детайли около историята на "Леле, како" от 1992 г.

Репетирали в читалище. Вече били "сериозна група" и затова били повишени от мазето в стая на втория етаж. В същото читалище репетирали "Сигнал" и "Конкурент". Песента се ражда от казармени спомени, но се превръща в пародия от "Отдела за борба със сръбската музика".

И още един спомен като за празник: поздрав в ефира на Радио София по повод петия им рожден ден през 2007 г.

"Най-щастливият ден" е от любимите на Кольо, от 1993 г. Изпълнявали я къде ли не, даже на сватби. Вярно, не изглежда подходяща за повода, "но важното е, че хората я приемат много добре, до ден днешен се слуша, това е евъргрийн на група "Контрол"."

А дали това ще е най-щастливият рожден ден на Кольо Гилъна? Само концертът ще покаже.

Усмивките от старите ленти с повод и без повод чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Лора Търколева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57