Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомени за композитора Георги Тутев

Отбелязваме 100-годишнината от рождението му на 23 август

Георги Тутев
Снимка: ubc-bg.com

На 23 август се навършват 100 г. от рождението на изтъкнатия български композитор Георги Тутев, един от създателите на Дружеството за нова музика в България - движение, довело на българската сцена музикалния авангард, организатор на международния фестивал “Музика нова“ в София. 

Творби на Тутев са изпълнявани на много от фестивалите за съвремена музика - Загребското биенале, "Варшавска есен", Дни на новата камерна музика - Витен, Биеналето в Берлин, в Страсбург, Прага, Будапеща, Хале, Бирмингам, Виена и др. За съжаление, у нас творбите му звучаха не толкова често - съвременната музика и по-скоро изразните ѝ средства като сериална композиционна техника, додекафония, алеаторика бяха отричани от представителите на социалистическия реализъм, а някои от авторите имаха и неприятности.

Георги Тутев е роден през 1924 г. в семейство на интелектуалци. Баща му е завършил в Германия икономика и агрономство, но също така история и философия. Майка му е германка. Домът им в София често е посещаван от Сирак Скитник, Никола Танев, Дечко Узунов, Ламар, Светослав Минков. В тази среда израства Тутев - често пътува между Дюселдорф, където са роднините на майка му, и София. 

От малък свири на пиано, на 15 познава добре съвременната музика на Европа - Хиндемит, Стравински, Шьонберг, Барток. Между 1942/1946 г. следва право в Софийския университет, а след това, в Московската консерватория, композиция при Юри Шапорин и Виктор Белий, дирижиране при Николай Аносов. 

При завръщането си в България Георги Тутев продължава да учи композиция при Любомир Пипков и хармония и пиано при Веселин Стоянов. Работи като секретар на Съюза на българските композитори, за кратко е музикален редактор в Националното радио и от 1961 до 1987 г. е музикален директор и диригент в Младежкия театър. 

През 90-те работи върху създаването на Дружеството за нова музика, което става секция на международното общество за съвремена музика, а той е негов председател. Тогава организира и фестивала „Музика нова“. 

Творчеството му включва оркестрови пиеси като Увертюра - Реквием, две симфонии, Метаморфози за струнен оркестър, „Копнеж по изгубената хармония“, пиеси за пиано, солови и хорови песни, филмова музика, както и за телевизионни и театрални постановки. 

Георги Тутев умира на 13 септември 1994 г. За него и неговото творчество говори именитият диригент и композитор Константин Илиев в запис от 1973 г., съхраняван в Златния  фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Ирена Гъделева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25