Не мисля, че има в какво да бъде обвиняван патриарх Даниил за изказването. Той не е направил официално изявление, той е говорил от амвона в църквата "Св. Иван Рилски" в Перник като глава на БПЦ.
Това каза богословът проф. Иван Желев, бивш директор на дирекция „Вероизповедания“ в интервю пред БНР по повод изказването на главата на БПЦ за разкола в Украинската църква.
"За да има официално мнение на БПЦ, трябва Светият синод да излезе с решение, но той ще се събере на 10 септември т. г. Но да се обвинява патриарх Даниил, той затова е патриарх и има глава на раменете си", категоричен бе Желев в предаването "12+4".
Според него изказването на папа Франциск, за проблема с църквата в Украйна, е показателно за нарушаване на правата на православните християни в Украйна:
"Те са лоялни граждани, те се бият срещу руснаците, загиват, техни владици и епископи имат поредица от остри изказвания към Руската църква."
Желев коментира разкола:
"Няма доказателства, че има предателство на националните интереси и служба на Руската църква. Целта на разкола е да се завземат имоти и църкви. Става дума за имущество и то за огромни недвижими имоти, и това да премине към тази православна църква в Украйна, създадена с помощта на Цариградската патриаршия от декември 2018 г."
Иван Желев разясни с исторически факти за Украинската православна църква (УПЦ).
"В Украйна мнозинството от населението е православно и това мнозинство от това население принадлежи към УПЦ, която е историческа част от Руската православна църква (РПЦ) и дори бих казал, че е майката църква на РПЦ. Защото руския народ в Киевска Русия се е покръстил в 988 г. с мисионери от Константинополската патриаршия и клириците, които им помагали, са били предимно българи по всяка вероятност. Говорим за края на X век, след като българите сме се покръстили 864 г. През вековете сме били в общение. Но исторически така е станало, че нейното седалище се измества от Киев в Москва, през XVIII– XIXвек е било в Санкт Петербург. Сега поради вражеските отношения между Украйна и Русия не се понася това положение УПЦ да е част от РПЦ, затова още след началото на войната, през 2022 г. Светият синод на УПЦ, от X век, взеха решение да се отделят от РПЦ. Въпросът е, че не е толкова лесно обособяване на една църква като самостойна, както независимите държави в ООН.
Той обясни, че искат да се дистанцират от Русия, като стремежът е да се присъедини тази историческа УПЦ към онази част от две разколни групировки в Украйна, които в края на 2018 г. бяха признати от Цариградската патриаршия за автокефална, независима църква на Украйна.
Но те продължават да са под някаква зависимост от Цариградския патриарх и неговата патриаршия, както виждаме от някои посещение там, коментира Желев.
"Главата на УПЦ се води митрополит и той не поддържа никакви отношения, поне през тези 2 години, с РПЦ. За да се оформи това по каноничен път, се иска време, процедури и събори. Да кажеш че тази църква след 9 месеца ще я закриеш, означава, че ще има завземане на синодална палата, църкви и манастири, нагледали сме у нас на това. Разколът на БПЦ беше политически, инспириран от управляващите. Сега така се гонят православните в Украйна", коментира проф. Желев.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл." Учебните програми имат нужда от много сериозна актуализация . Промените, които се правят, са абсолютно козметични, на парче – отпадане на някой термин, местене на материал от един клас в друг, което не е реална промяна. Има нужда от концептуална, философска промяна на учебните програми, така че да бъдат фокусирани върху уменията,..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския съюз по делото "Екострой", което е постановено на 21.11.2024 г. С решението разпоредбите на Закона за пътищата и Закона за движението по пътищата, касаещи налагането на административни наказания и..
Не съм чувал за такава инициатива - да отменим домакинството ни на предстоящата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която трябва да се проведе в София. Не знам да има някакви притеснения или страната ни да реши да се откаже . Това заяви пред БНР избраният за председател на форума проф. Николай Ненов - директор на Регионалния..
Дали ние като общество реално не оставаме встрани от световната заплаха - пандемия от самотници ? Самотата е обзела света, които иначе комуникира безпрепятствено. Дори самата Световна организация е обявила Самотата като глобален проблем за общественото здраве . Защо е така, какви ще бъдат в бъдеще последствията от самотата , разказва за "Нощен..
" Яко е да си отговорен - събитие за бъдещето " беше една кампания за видеа в подкрепа на безопасното движение по пътищата и образованието в тази посока. Зад инициативата стоят родителите на едно младо момче, което загуби живота си при катастрофа. Красимира Манолова е майката на 17-годишния Стефан, който загина в пътния инцидент. Пред БНР тя..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър Теменужка Петкова ще получи негативен знак за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Справедлив мир за Украйна няма да има. В това е категоричен журналистът Валерий Тодоров, бивш кореспондент на БНР и БНТ в Москва. В предаването "Преди..